Porady i inspiracje

Aranżacja wnętrz od podstaw

aranżacje wnętrz

Przeprowadzka do nowego domu jest ekscytująca, ale może być również przytłaczająca, jeśli czeka nas aranżacja wnętrz od podstaw. Jak sprawić, żeby nasza przestrzeń odzwierciedlała naszą osobowość, a jednocześnie była funkcjonalna i praktyczna?

Na pierwszy rzut oka gołe ściany mogą nas trochę zbić z tropu. Dla jednych aranżacja wnętrz wydaje się prosta i jest doskonałą okazją do wyrażania siebie. Dla innych może okazać się nieco bardziej skomplikowana i przytłaczająca, przez co wolą w takiej sytuacji zasięgnąć porady profesjonalisty. Przede wszystkim najlepiej już na samym początku zastanowić się nad planem działania.

Od czego zacząć planując aranżację wnętrz?

Odpowiedni plan to podstawa. Jeśli wszystko sobie wcześniej poukładamy, aranżacja wnętrz przebiegnie sprawnie i bezproblemowo. Nie ma sensu iść z marszu do sklepu z meblami tylko po to, aby szybko zapełnić pustą przestrzeń. Pośpiech jest złym doradcą, ponieważ możemy dokonać złych wyborów. Zwłaszcza jeśli zdecydujemy się na spontaniczny zakup mebli np. kanapy, stołu czy regału. W sklepie mogą prezentować się naprawdę świetnie, ale czy faktycznie będą pasować do wystroju?

Przed rozpoczęciem aranżacji wnętrz, warto zacząć od dokładnych pomiarów. Przyda się do tego miarka, ołówek i notes — dla wygody papier milimetrowy. Umożliwia bardziej precyzyjny szkic. Trzeba uwzględnić najważniejsze elementy, w tym wysokość i szerokość pomieszczeń oraz umiejscowienie gniazdek elektrycznych, grzejników, rur, wejść do pomieszczeń, drzwi i okien. Dzięki temu uzyskamy wiedzę potrzebną do dalszej pracy nad wystrojem.

architekt wnętrz

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas aranżacji wnętrz?

To jak umiejscowiony jest nasz dom względem stron świata, może mieć kluczowe znaczenie podczas aranżacji wnętrz. Kierując się naturalnym światłem, łatwiej ustalimy funkcjonalny i praktyczny układ. Dobre wykorzystanie światła dziennego wpływa na wilgotność i ciepło w pomieszczeniach, co pozwala zmniejszyć koszty za ogrzewanie i oświetlenie.

Ogólnie rzecz biorąc, dobrym pomysłem jest projektowanie nieruchomości tak, aby „podążały” za słońcem. Oznacza to, że pomieszczenia, z których korzystamy rano, powinny być wystawione na działanie porannych promieni słonecznych. Podobnie działa to w przypadku pokoi, z których korzystamy najczęściej w południe i wieczór.

Architekci wnętrz i projektanci często stosują tę zasadę np. umieszczając sypialnię od wschodu. Jest to z pewnością dobre rozwiązanie dla osób, które lubią budzić się wraz z porannymi promieniami słońca. Niemniej jednak nie każdy przepada za ostrym i intensywnym światłem z samego rana. Alternatywą może okazać się umieszczenie sypialni od strony północno-wschodniej, gdzie słońce będzie zdecydowanie łagodniejsze, a wnętrze chłodniejsze. Jest to także idealna opcja na usytuowanie kuchni. Jak widać, rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń jest kwestią indywidualną. Finalnie jednak opłaca się rozważyć wszystkie możliwości, w ten sposób znajdziemy odpowiedni wariant dla siebie.

projekty wnętrz

Aranżacja wnętrz — inspiracje

Kiedy znamy wymiary i wstępnie wiemy, jak chcemy zagospodarować przestrzeń, możemy zająć się tym, co najprzyjemniejsze. Wybór stylu wnętrza, kolorów, mebli, wykończenia i dodatków. Aby ułatwić sobie to zadanie, możemy stworzyć tzw. tablicę inspiracji — z ang. moodboard. Jest to jedno z narzędzi, które wykorzystuje się podczas projektowania wnętrz. Inspiracje możemy czerpać z różnych magazynów wnętrzarskich, fotografii, wzorników z teksturami i materiałami, czy internetu. Jeśli natomiast nie planujemy aranżacji wnętrz przeprowadzać na własną rękę, to taki projekt będzie doskonałym drogowskazem dla fachowca, któremu chcemy przekazać stery. Dzięki temu projektant lub architekt wnętrz pozna naszą wizję i pomysły.

Aranżacja wnętrz w planowanym budżecie

Jeśli mamy określony budżet, nie da się obejść matematyki. Musimy mądrze nim zarządzać. Gdy zapłacimy niespodziewanie dużo za jedną rzecz, będziemy mieć mniej pieniędzy na aranżację reszty domu. Dlatego dobrze jest wszystko przemyśleć i rozpisać. Dobrym pomysłem będzie wprowadzenie poszczególnych wartości do Excela.

Najpierw jednak trzeba wyszukać meble, materiały i dodatki, które nam się podobają w sieci lub w sklepie stacjonarnym oraz sprawdzić ich cenę. Warto wtedy skorzystać z wcześniej przygotowanej tablicy inspiracji. Możemy umieścić w tabeli kalkulacyjnej wszystkie przedmioty, które chcemy. Gdy okaże się, że łączna kwota przekracza nasz budżet, poszukajmy tańszych zamienników. Większość przedmiotów jest dostępna w różnych przedziałach cenowych, więc sprawdzajmy u różnych sprzedawców — być może uda się znaleźć podobny przedmiot w korzystniejszej cenie.

Wiele sklepów z wyposażeniem wnętrz może pomóc w oszacowaniu liczby potrzebnych płytek ceramicznych, desek czy paneli. W przypadku oświetlenia i sprzętu AGD najlepiej wybrać jeden konkretny sklep, aby zmniejszyć kłopot z zamawianiem i potencjalną reklamacją. Do tego musimy jeszcze doliczyć np. elementy uzupełniające (żarówki, uszczelki itp.), koszty transportu, montażu czy ekipy remontowej.

Aranżacja wnętrz z pomocą projektanta lub architekta wnętrz

Zdarza się, że samodzielna aranżacja wnętrz od podstaw nie jest dla każdego. Jednak każdy, kto stoi przed zmianą wystroju lub gruntownym remontem, powinien znać oczekiwania i wymagania swoje i swojej rodziny. Dzięki temu doświadczony projektant lub architekt wnętrz, może pomóc nam znaleźć rozwiązania dopasowane do naszych potrzeb, unikając błędów i niepotrzebnych kosztów. Specjalista w dziedzinie aranżacji wnętrz przedstawi nam aktualne trendy i nowości, dokona niezbędnych obliczeń, zaplanuje potrzebną ilość materiałów oraz stworzy za nas harmonogram. Współpracując z fachowcem, możemy mieć pewność, że wszystko będzie zapięte na ostatni guzik. Chcesz aby aranżację wnętrz Twojego mieszkania wykonali prawdziwi pasjonaci? Skontaktuj się z firmą Quality Design Warszawa.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Kreatywna Aranżacja
Kreatywna Aranżacja
10 miesięcy temu

Planując aranżację wnętrz, ważne jest, aby podejść do tego zadania zorganizowanie i zastanowić się nad wieloma czynnikami.
Pamiętaj, że proces aranżacji wnętrz może być zabawny i satysfakcjonujący, więc ciesz się każdym etapem tworzenia przytulnego i funkcjonalnego pomieszczenia, które spełni twoje potrzeby i odzwierciedli twój własny styl.

Roksana
Roksana
1 rok temu

żaden projektant wnętrz nie był mi potrzebny, sama doskonale sobie poradziłam. To co zaoszczędziłam mogłam wydać na meble, dlatego też kupiłam duży modułowy narożnik do salonu z gala collezione, by jak najwięcej osób się na nim zmieściło. Czesto mam gości więc się przydaje 😉