Wydarzenia Cieszyn

Autobusem po sercu Cieszyna. Przetarg na nowe “elektryki”

Autobus marki Karsan wykorzystywany podczas testów linii śródmiejskiej w 2021 roku, fot. ZGK

Sześć autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą ładowania mają pojawić się w Cieszynie. Nowe pojazdy będą wozić pasażerów po ścisłym centrum miasta.

– Chcemy dostosowywać naszą komunikację miejską do aktualnych wymogów środowiskowych. W te działania wpisuje się także uruchomienie nowej linii między ścisłym centrum miasta a dworcem, przychodnią na ulicy Bielskiej i Szpitalem Śląskim – mówi burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz. – Wyniki testów linii śródmiejskiej, jakie przeprowadzaliśmy półtora roku temu, wskazały nam, że stworzenie takiego połączenia odpowiada na potrzeby mieszkańców i turystów odwiedzających miasto.

Przetarg został ogłoszony 21 lutego, termin składania ofert został ustalony na 24 marca. Z uwagi na to, że nie wszyscy producenci mają w swojej ofercie małe autobusy, przetarg został podzielony na 2 części – osobno będą składane oferty na 4 autobusy 12-metrowe i osobno na 2 pojazdy do 8 metrów. Zgodnie z warunkami przetargowymi, dostawa autobusów miałaby nastąpić w przyszłym roku.

– Oznacza to, że w 2024 roku będziemy mogli cieszyć się w Cieszynie kolejnymi 6 nowoczesnymi, nieemisyjnymi autobusami – wyjaśnia Gabriela Staszkiewicz. – Warto też dodać, że będą one przystosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami oraz będą wyposażone w szereg udogodnień, takich jak klimatyzacja, wewnętrzny monitoring, elektroniczne kasowniki oraz system dynamicznej informacji pasażerskiej.

Przypomnijmy, Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. dysponuje już 2 elektrycznymi autobusami marki Solaris, które zakupiono dla Cieszyna w ubiegłym roku. 4 nowe 12-metrowe pojazdy mają zastąpić te autobusy, które są już najbardziej wysłużone, a 2 mniejsze będą zaś służyły mieszkańcom na nowej linii śródmiejskiej, która była testowana jesienią 2021 roku.

google_news