Wydarzenia Sucha Beskidzka

Awantura o sortownię

Fot. Paweł Szczotka

W Tarnawie Dolnej gruchnęły wieści, że na terenie byłego kamieniołomu planowana jest budowa sortowni odpadów przez jednego z prywatnych przedsiębiorców, a władze gminy Zembrzyce miałyby to umożliwić poprzez zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Część mieszkańców błyskawicznie zebrała podpisy pod protestem.

Informacja o ewentualnym powstaniu sortowni pojawiła się kilka tygodni temu. Grupa mieszkańców bardzo szybko się skrzyknęła, nie dopuścić do powstania sortowni w byłym kamieniołomie.

Nie dla punktu segregacji śmieci w Tarnawie Dolnej! Zespół byłego kamieniołomu oraz kompleks jaskiń, między innymi największa jaskinia w Beskidzie Małym, czyli Jaskinia Dziurawa, stanowią jeden z klejnotów naszej miejscowości, miejsce o istotnych walorach przyrodniczo-turystycznych. Z niepokojem przyjęliśmy informację o planie stworzenia w tym miejscu sortowni śmieci. Tego typu miejsca doprowadzają do degradacji środowiska, w którym są lokowane, powodują rozwój drobnoustrojów, są siedliskiem różnego rodzaju szkodników, na przykład szczurów oraz generują nieprzyjemny zapach. Miejsce to znajduje się bezpośrednio w sąsiedztwie zabudowań, a sam kamieniołom i pobliskie skałki są dla mieszkańców Tarnawy Dolnej miejscem wypoczynku. To miejsce idealnie nadaje się na niedzielne spacery. Wobec tego nie fundujmy sobie i naszym sąsiadom tego horroru! – podkreślają mieszkańcy.

DWA PISMA Z PODPISAMI

Szybko zaczęli zbierać podpisy od osób, które sprzeciwiają się takim planom. Najpierw zebrano 116 podpisów. Pismo przesłano zarówno do wójta gminy Zembrzyce Łukasza Palarskiego, jak i do przewodniczącego Rady Gminy Grzegorza Józefowskiego. W liście do samorządowców zadano im dwa pytania: czy planowana jest budowa sortowni odpadów komunalnych w byłym kamieniołomie oraz czy planowane są zmiany punktowe w planie zagospodarowania przestrzennego w Tarnawie Dolnej dla działek będących przedmiotem możliwości wybudowania sortowni odpadów komunalnych, czyli przekształcenia działek przemysłowych na cele budowlane. Mieszkańcy zaznaczyli, że proszą o zainteresowanie się sprawą w trybie pilnym, a sami wyrażają sprzeciw dla takiego przedsięwzięcia.

W niedługim czasie do Urzędu Gminy trafił drugi list z protestem, pod którym podpisało się kolejnych 405 mieszkańców, co dało już w sumie liczbę 521 osób. W piśmie mieszkańcy wyrazili stanowczy sprzeciw przeciwko jakiemukolwiek dopuszczeniu w planie zagospodarowania zgody na prowadzenie przetwarzania, składowania, magazynowania, zbierania i technicznego przekształcania odpadów.

Nie chcemy pogorszenia jakości życia w naszych osiedlach, szkole i przedszkolu, w których sąsiedztwie planuje się wprowadzenie inwestycji uciążliwej pod wieloma względami i potencjalnie niebezpiecznej dla środowiska przyrodniczego i dla mieszkańców – napisali m.in. mieszkańcy.

WÓJT DEMENTUJE

Wójt Łukasz Palarski przyznaje, że z początkiem 2022 roku gmina przystąpiła do zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla sołectwa Tarnawa Dolna, a także dla sołectw Śleszowice i Tarnawa Górna. Zaznacza, że zmiany obejmują obszar całych sołectw, a nie punktowych zmian, co potwierdza przyjęta uchwała z 27 stycznia tego roku. Jednym z głównych powodów przystąpienia do zmian był problem z planem zagospodarowania uchwalonym jeszcze w 2015 roku, który po kilku latach uchylił sąd administracyjny. Przez taką decyzję działki przekształcone w tym planie na budowlane na powrót stały się rolnymi, co sprawiło nie lada problemy wielu mieszkańcom.

Nieprawdą zatem jest, by obecnie procedowane zmiany miały dotyczyć wybranego fragmentu czy też inwestycji. Wręcz przeciwnie, są odpowiedzią na licznie zgłaszane wnioski mieszkańców w zakresie odtworzenia między innymi terenów zabudowy mieszkaniowej oraz zobowiązanie władz samorządowych w tym obszarze. Urząd Gminy Zembrzyce nie dysponuje żadną informacją, która potwierdzałaby fakt przygotowania i planowania budowy sortowni odpadów komunalnych. Pozyskane informacje ze Starostwa Powiatowego w Suchej Beskidzkiej oraz informacje własne naszego Urzędu Gminy zaprzeczają stawianym tezom, jakoby w rejonie byłego kamieniołomu miała powstać sortownia odpadów komunalnych – podkreśla wójt Łukasz Palarski.

DYSKUSJA NA ZEBRANIU

Temat sortowni poruszany był podczas zebrania wiejskiego w Tarnawie Dolnej, podczas którego wójt powiedział mieszkańcom, jak wygląda sytuacja i zaprzeczył w sprawie planów jej budowy.

Dyskusja na ten temat trwała blisko półtorej godziny – powiedział wójt Łukasz Palarski podczas ubiegłotygodniowej sesji Rady Gminy. – Padło bardzo dużo pytań o to, czy powstanie sortownia, czy powstanie składowisko odpadów lub spalarnia na terenie gminy Zembrzyce. Ale jeszcze raz podkreślę: nie planowaliśmy i nie planujemy, nie mamy takich zamiarów. Według obecnego planu zagospodarowania na obszarze kamieniołomu, który ma powierzchnię około 3 hektarów, nie mogą być prowadzone takie działania.

Tuż przed nim głos zabrał przewodniczący Grzegorz Józefowski, który powiedział radnym, że w gminie nigdy nie było i nie będzie planów powstawania firm związanych z sortownią i przeróbką odpadów komunalnych.

Musimy dopilnować w planie, aby zapobiec w przyszłości pojawieniu się firm, które są uciążliwe dla mieszkańców – stwierdził przewodniczący.

MIESZKAŃCY SCEPTYCZNI

Mieszkańcy jednak do końca nie wierzą samorządowcom i zapowiadają, że będą się bardzo wnikliwie przyglądać sprawie, zwłaszcza projektowi planu zagospodarowania przestrzennego przed jego ostatecznym zatwierdzeniem. W obecnie obowiązującym planie zagospodarowania dla Tarnawy Dolnej obszar byłego kamieniołomu ma oznaczenie jako teren użytków rolnych oraz teren lasów i zalesień.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
!!
!!
3 miesięcy temu

spalarnia śmieci nie,sortownia śmieci nie to żryjcie te śmieci albo przestańcie je wytwarzać

#TakDlaSegregacjiSanitarnej
#TakDlaSegregacjiSanitarnej
3 miesięcy temu

Szukam chłopaka dla mojej żony.

Wymagania:

– Musi być niezaszczepiony
– Najlepiej żeby był narodowcem albo innym szurem
– Musi być płodny
– Nie nosił maski wtedy kiedy trzeba było

naturalnie
naturalnie
3 miesięcy temu

Niezaszczepiony ale szczepiony

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

To trudny temat..

wszystko treudne
wszystko treudne
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

Podszywacz, jaki znowu trudny temat. Trzeba mieć żonę, chłopaka dla żony i po problemie.

!!
!!
3 miesięcy temu

lepiej poszukaj psychiatry

spokojnie
spokojnie
3 miesięcy temu
Reply to  !!

Psychiatra ma być pomysłem na wszelkie niepodobania się?. Przecież widać, że zdesperowany antyszczepionkowiec i rogacz.

#TakDlaSegregacjiSanitarnej
#TakDlaSegregacjiSanitarnej
3 miesięcy temu
Reply to  spokojnie

To nie ja jestem antyszczepionkowcem tylko potencjalny chłopak mojej żony. Przeczytaj mój nick jeszcze raz! Chcę czystokrwistego kochanka dla niej.

spokojnie
spokojnie
3 miesięcy temu

Nie wymagaj ode mnie niemożliwego, abym czytał jeszcze raz co napisałeś. Nie usunęli i bądź szczęśliwy, że figuruje Twój komentarz o antyszczepionkowości kiedy tematem artykułu jest sortownia odpadów.

Waldek
Waldek
3 miesięcy temu

To zależy ile razy ona musi być zaszczepiona w nocy jak więcej niż 3 X to dziękuję rano trzeba iść do swojej.

Karol
Karol
3 miesięcy temu

Sortownia ale razem z nowoczesną spalarnią i jest kasa duża dla gminy nie składowisko zapełni zostawi i niech sie gmina martwi.

rubieże
rubieże
3 miesięcy temu

W regionie małopolskim awantura była o sortownię na granicy Wadowic i Tomic, nie było komu napisać w B24.

obs
obs
3 miesięcy temu

Myślałem że to zdjęcie z ukraińskiego Chersonia.

XD
XD
3 miesięcy temu
Reply to  obs

Ta może jeszcze z Buczy