Kultura i rozrywka Wadowice

Ballady i romanse na rynku

W 2016 roku na wadowickim rynku czytano Quo vadis Henryka Sienkiewicza. Fot. Bogdan Szpila

W najbliższą sobotę, 3 września w całej Polsce w miejscach publicznych będzie można usłyszeć poezję Adama Mickiewicza.

Wśród miejscowości uczestniczących w akcji Narodowe Czytanie propagującej znajomość literatury narodowej zorganizowanej po raz pierwszy w 2012 roku przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego (pomysłodawcą była Agnieszka Celda) nie zabraknie Wadowic.

Tegoroczna akcja odbędzie się we współpracy ze wszystkimi instytucjami kultury w Wadowicach. Do organizacji wydarzenia zaangażowało się Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, Wadowicka Biblioteka Publiczna, Wadowickie Centrum Kultury, a także Gmina Wadowice. Przy akompaniamencie muzyki klasycznej przyjaciele i pracownicy zaangażowanych instytucji odczytają fragmenty utworu Adama Mickiewicza – „Ballady i romanse”.

Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą – napisał z tej okazji w liście Prezydent RP Andrzej Duda.

W przypadku niepogody, wydarzenie odbędzie się w auli wadowickiej biblioteki.
Wstęp wolny.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
2 godzin temu

Future University

[…]check beneath, are some absolutely unrelated web sites to ours, nevertheless, they may be most trustworthy sources that we use[…]

trackback

Supplementary General Sciences Department

[…]Here is a superb Blog You might Obtain Interesting that we Encourage You[…]

trackback
20 godzin temu

Political Science

[…]always a significant fan of linking to bloggers that I love but do not get a good deal of link adore from[…]

trackback

أصوات الشباب العربي

[…]The data talked about in the article are a few of the very best obtainable […]