Wydarzenia Bielsko-Biała

Baton z karpia

Pieczony w panierce, w galarecie, po żydowsku – karp to nieodłączny element bożonarodzeniowej tradycji. Spełniając wigilijny „obowiązek” i pałaszując karpia, robimy wiele dobrego dla swojego zdrowia i kondycji.

Mięso karpia ma bowiem zadziwiająco wysoką zawartość składników odżywczych. Sprawą zajęli się na poważnie naukowcy. Polscy, z Krakowa, a nie rosyjscy – jak w kawałach. I stworzyli przekąskę energetyczną – baton, z dodatkiem mięsa karpia, przeznaczoną dla wyczynowych sportowców. – Pozytywne wyniki prowadzonych badań pozwalają myśleć, że baton energetyczny może być wykorzystany przez polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich – sugerują nawet twórcy przekąski. – Z uwagi na fakt, że mięso karpia jest doskonałym źródłem kwasów omega-3, wapnia, aminokwasów rozgałęzionych i antyoksydacyjnych bioaktywnych peptydów stało się jasne, że to może być element wsparcia dla ludzi aktywnych – mówi Joanna Tkaczewska z Katedry Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych na Wydziale Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, która wraz z zespołem postanowiła bliżej przyjrzeć się właściwościom karpiego mięsa.

Stworzona przez zespół pod jej kierownictwem przekąska nie składa się oczywiście wyłącznie z karpia i otrzymanych z tej ryby substancji biologicznie aktywnych. W jej skład wchodzą między innymi daktyle, orzechy i nasiona. W wyniku procesów przemiany materii, wysiłku fizycznego oraz wskutek oddziaływania innych szkodliwych czynników w organizmie powstają wolne rodniki, powodujące tak zwany stres oksydacyjny. Jest on wynikiem zaburzenia równowagi między produkcją wolnych rodników tlenowych a zdolnością komórek do ich eliminacji. W przypadku sportowców zjawisko to jest szczególnie niebezpieczne, lecz i w tym wypadku składniki zawarte w mięsie karpia okazują się bardzo pomocne. Co więcej zawarte w nim proteiny korzystnie wpływają też na szybszą syntezę nowych białek. Zwłaszcza w przypadku krótkich (trwających do 45 minut) treningów.
Na razie nowy baton zawierający mięso tej królewskiej ryby jest testowany w Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie z udziałem osób wyczynowo uprawiających sport. Projekt przynosi już teraz obiecujące wyniki. Produkt jest całkowicie naturalny i nie ma konieczności tworzenia ograniczeń wiekowych w jego spożyciu. Poza tym ma długi termin przydatności do spożycia.

Karpie hodowane są na ziemiach polskich już od XII wieku. Jest to najdłużej hodowany gatunek ryby w naszym kraju.

google_news