Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Bez niedzielnych zakupów. Kolejne obostrzenia

Fot. Krzysztof Marciniuk

Robienie zakupów w ostatnią niedzielę miesiąca przechodzi do lamusa. Od początku stycznia obowiązują kolejne obostrzenia dotyczące niedzielnego handlowania.

Pierwsze ograniczenia, przypomnijmy, pojawiły się w 2018 roku, kiedy to zakupy można było robić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca. W ubiegłym roku sklepy można było odwiedzać już tylko w ostatnią.

W 2020 roku niedziel handlowych ostało się siedem. Te niedziele to: 26 stycznia, 5 kwietnia, 26 kwietnia, 28 czerwca, 30 sierpnia, 13 grudnia i 20 grudnia.

Nie zapominajmy, że zakaz handlu obejmuje nie tylko wszystkie pozostałe niedziele, ale również dni, w których wypadają święta państwowe i kościelne. Chodzi o 1 stycznia (Nowy Rok), 6 stycznia (Święto Trzech Króli), 12 i 13 kwietnia (Święta Wielkanocne), 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji), 11 czerwca (Boże Ciało), 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP), 1 listopada (Wszystkich Świętych), 11 listopada (Święto Niepodległości) oraz 25 i 26 grudnia (Boże Narodzenie).

I należy jeszcze wiedzieć, że ustawa o zakazu handlu w niedziele i święta wprowadziła dwa dni, w które handel będzie zabroniony po 14.00. To 11 kwietnia (sobota przed Wielkanocą) i 24 grudnia (wigilia).

google_news
kb_zpora
Subskrybuj
Powiadom o
guest
40 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
1 rok temu

Po co to gadanie na stacji paliwowej alkohol można zawsze kupić ,jeśli pali to na “syrenie” i hlup

Oset
Oset
1 rok temu

Jeden sklep otwarty, a drugi zamknięty ,myślę sobie że to żarty ,a to remamenty ,ja wytrzymam gdy nie kupię drugiej pary gaci , ale biorąc rzecz tak w kupie ,ile na tym państwo traci …(L.S.)

1138 I podział polski, teraz II
1138 I podział polski, teraz II
1 rok temu

Niedziela dla rodziny. Zgoda. Ale dlaczego właśnie przed świętami bożego narodzenia 2019 3 niedziele były handlowe? Czy ci ludzie nie chcieli spędzić z rodzinami przygotowań do świąt? Kę? NIE. Jakby pisowski p***s nie zrobił zakupów to by statystyki spadły. Nagle nikogo nie obchodziła sytuacja rodzinna kasjerki, która zapierniczała w 3 niedziele pod rząd, żeby wigilię szanowne pisowskie *** mogły się pobawić. ALE po nowym roku znowu zakaz. OBŁUDA, OBŁUDA, OBŁUDA…

Komatsu
Komatsu
1 rok temu

Co tu mówić o poziomie jak mnie cham o studiach wyjeżdża:) dalej jest przekonanie w narodzie że studia i nauka otwiera drzwi do godnego życia. A tak nie jest. Trzeba skończyć dobre studia a nie badziew i potem dziwić się że kończą w brygadzie budowlanej na łopacie 🙂 a ja mam tego co dzienny widok

Ja
Ja
1 rok temu

Ten “Tadeusz” to jakiś stary niedouczony ……………………… Poziom głupoty wypowiedzi nawet mnie poraża. Chłop nie rozumie co się do niego mówi. Ja mówię, że dobrze że otwierają komisariaty ale po co tylu “polityków” a on mnie obraża.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Ja

Znam wielu starych może i niedouczonych ale z kulturą.

Ja
Ja
1 rok temu

Przynajmniej mniej cebulaków na drogach w niedziele…

Henryk
Henryk
1 rok temu
Reply to  Ja

ale ale przecież za PRL-u soboty tez był wolne i dlaczego teraz nie mają być? Zrobić też wolne soboty żeby był czas dla rodziny.A poniedziałek?może też wolny bo Polska jest tak pogatym krajem że wustarczy jak będziemy pracować 4 dni w tygodniu

Kari
Kari
1 rok temu

No i Bogu dzięki
Jesteśmy tak nastawieni na konsumpcjonizm że zapomnieliśmy jak spędza się czas z rodziną i powoli przestajemy umieć ze sobą być.
Argument że pracuje w tygodniu do mnie nie przemawia…Nikt nie pracuje 16 godzin,to tylko kwestia organizacji.Poprostu ludzie w większości tak spędzają czas….Szokiem był dla mnie widok kobiety z wózkiem i miesięcznym dzieckiem o 23.00 w jednej z bielskich galerii -ja wyszłam z kina (I tutaj także tęsknota za starym prawdziwym kinie A nie molochu w galerii) i okazało się że istnieje coś jak noc zakupów!Ludzie opamietajmy się!

Ja
Ja
1 rok temu
Reply to  Kari

W Żywcu jest fajne małe kino. Kiedyś byłem tam

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Kari

Najpierw trzeba by było odebrać w rodzinie smartfony z rąk aby mówić o prawdziwym spędzaniu czasu z rodziną.

Lekarz
Lekarz
1 rok temu

Każdy szpital powinien być zamknięty w niedzielę.Bez wyjątku !!!

Ja
Ja
1 rok temu
Reply to  Lekarz

Jak można szpital do sklepu porównywać ? Coś chyba z toba nie tak…

Mart
Mart
1 rok temu

Każda niedziela powinna być niehandlowa – bez wyjątku !!!

Zuza
Zuza
1 rok temu

Czy zauważyliście, że coraz więcej wychodzi przepisów, jeżeli do których się nie dostosujemy, to grozi nam wysoka kara lub wręcz wiezienie? Skończyło się pisowski kamuflowanie- nie dostosujesz się- kara, pomylisz się- kara, nie ma już, że najpierw pouczenie, rozmowa itp. Od razu kara pieniężna lub więzienie. Nie rozumiem w ogóle tego przepisu- NIE WOLNO HANDLOWAĆ- pod groźbą kary za handel. To jakaś paranoja. Mam sklep i nie wolno mi, bo jak stanie w niedzielę za lada kuzyn lub chętna osoba, która chce sobie dorobić, to dostanę karę. To jest moje źródło utrzymania, ale nie mogę z niego skorzystać. Tak wiem,… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Zuza

Takie wątpliwości do Tadeusza. Na pewno wyczerpująco wyjaśni i już nie będziesz miała wątpliwości.

Łukasz
Łukasz
1 rok temu
Reply to  Zuza

Twoje rozumowanie jest idiotyczne… Też mam sklep i nie mam takich problemów jak Ty… Kwestia organizacji. Nie każdy biznes jest dla każdego… Kto sobie nie radzi prędzej czy później i tak znika z rynku.

Zuza
Zuza
1 rok temu
Reply to  Łukasz

tak samo mogę napisać- twoje rozumowanie jest idiotyczne. Mam sklep ponad 10 lat czyli biznes jest dla mnie. A ja nie chcesz zrozumieć, o czym piszę, to się nie wysilaj. na zjadliwe komentarze. Masz sklep w środku miasta, to masz dostęp do wszystkich sklepów w tygodniu. Mam sklep w odległym od miasta miejscu… dalej sobie dopowiedz, albo jeszcze raz przeczytaj mój poprzedni wpis ze zrozumieniem, o czym piszę.

Chop z grabiami
Chop z grabiami
1 rok temu
Reply to  Zuza

Do Zuza – w pełni Panią popieram, rząd umie tylko zabierać mi pieniądze oraz wydawać mi nakazy i zakazy…

Zuza
Zuza
1 rok temu

Szkoda, że tak mało ;ludzi orientuje się w przepisach, a jeszcze mniej wie, jakie konsekwencje one za sobą dla nich pociągają. Kiedy przeczytałam, że urzędnicy mogą wejść bez powodu na moją posesję, by sprawdzić, czym palę w CO- to jest rzekomy powód, bez dowodu, że palę złym paliwem- czyli wchodzą- kontrolują, bo tak mówi przepis, a nie, ze jest potrzeba kontroli, bo dym np. czarny- poczułam się osaczona. Palę drewnem głównie, segreguję porządnie śmieci, mam oczyszczalnię, a traktuje się mnie jak potencjalnego ekologicznego przestępcę. Pomylę się na kasie, to muszę pisać protokoły itp. bo mogę przypadkiem ograbić państwo z maleńkiego… Czytaj więcej »

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

MAX póki co szykuj się do następnych wyborów.Masz kolejną szansę.Bolszewia zapewni ci wiekuiste szczęście i da tobie to co jest moje na podstawie np.na podstawie Dekretu Bieruta i.t.d.Reszta w internecie.Tobie się należy,mnie nie.

Max
Max
1 rok temu

Nie tak dawno były wybory. Gdyby PiS przegrał, z bardzo dużym prawdopodobieństwem przepisy ograniczające handel w niedzielę zostałyby zniesione lub co najmniej zliberalizowane. Więc rozważanie o słuszności handlu w niedzielę nie ma obecnie sensu. Przynajmniej do następnych wyborów.

aaa
aaa
1 rok temu

Jak urzędy nie pracują w soboty to i handel też powinien mieć wolne soboty.

Komatsu
Komatsu
1 rok temu

A pisiory niech się przejdą po budowach jak się pracuje i ile. W tygodniu 10-12h soboty praktycznie wszystkie, czasem niedzielę to kiedy do chua Pana mam robić zakupy

Tylko tyle
Tylko tyle
1 rok temu
Reply to  Komatsu

Trzeba było się uczyć, a może szef cię doi bo widzi frajera, który robi tyle ile mu się powie bez mrugnięcia okiem…

Komatsu
Komatsu
1 rok temu
Reply to  Tylko tyle

A ty się uczyłeś chyba nie:) bo byś takich bzdur nie pisał .przeciętny fachowiec na budowie zarabia 6000 a baran po byle jakich studiach na magazynie 2500-3000 to ja mam w dupie naukę. Ja jako operator mam 28zł/h uczcie się dalej na byle jakich studiach pewnie się spotkamy na budowie tyle że wy na łopacie

Tylko tyle
Tylko tyle
1 rok temu
Reply to  Komatsu

Ty milionerze z budowy… Jednak szef cię doi, a ty myślisz że jesteś gość.

Chop z wonsem
Chop z wonsem
1 rok temu

Proste nie chcesz pracować w niedziele to nie pracuj, nie chcesz robić zakupów to nie rób, ale nie zabraniaj innym tego robić… Na tym polega wolność. A nie że rząd decyduje kiedy ma być sklep otwarty, przecież to jakiś żart

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

@alena Dokonce jste měli před socialismem

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

@Edmund Przez Czechy blisko do faterlandu.

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

otuła i insza zaraza wyje.Ma wyć.I tak do zesrania włacznie.

bart
bart
1 rok temu

Dzięki PISowi oszczędzam wiele kasy. Kiedyś, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym lubiliśmy z żoną i dziećmi przejść się w niedzielne popołudnie po galerii. A to na kawę się poszło, a to dzieci sobie coś upatrzyly. Wiadomo, w wolny dzień człowiek czasem nie przemyślał zakupów i kupowało się bardziej zachcianki niż regularne zakupy. I w każdy taki weekend minimum wydawałem 2 stówy, a przy dobrym humorze to i 5 stówek potrafiłem zostawić jak żona wypatrzyła te jedyne kolczyki…A teraz? Teraz skoro mnie tam nie chcą to nie zobaczą…skończyły się niedzielne przechadzki, niech się handel cieszy. W tygodniu pracuję do 17-stej więc raczej… Czytaj więcej »

Kaśka
Kaśka
1 rok temu
Reply to  bart

Dobrze że nie musisz w niedziele iść do pracy bo inaczej byś mówił

Edmund
Edmund
1 rok temu

Jak dobrze że są blisko czechy

alena
alena
1 rok temu

To máte jako za socializmu!

Rafał
Rafał
1 rok temu

No super handel ok… A ci co którzy pracują w biurach?? No to i tak będą kwotneli do 16 w wigilie… Niech się wezmą za wszystkich a nie tylko za handlarzy…taksówkarze i różny inny transport tego nie dotyczy też…

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu

Lepiej by było aby w ogóle nie było handlu. Po co ten dziwaczny okres przejściowy? Nikt nie będzie planował, że po styczniu następne zakupy zrobi w kwietniu.

Fidelus Castro
Fidelus Castro
1 rok temu

Rządzący powinni jeszcze bardziej zaostrzyć przepisy!!! Handel wyłącznie w środy i piątki, pensja 200% w górę!!! Resztę dni spędzać w kościele!

xXx
xXx
1 rok temu
Reply to  Fidelus Castro

A po co w kościele?

AWPA
AWPA
1 rok temu
Reply to  Fidelus Castro

.