Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Bezpieczeństwo w górach. Prelekcje na Przysłopiu pod Baranią Górą

Fot. PTTK Przysłop

Bezpieczeństwo w górach leży w rękach każdego z nas. Niezależnie, czy za cel wędrówki obieramy góry wysokie, czy niższe – ruszając w drogę powinniśmy być przygotowani.

Przygotowanie jednak nie kończy się na spakowaniu plecaka. To przede wszystkim zadbanie o swoje umiejętności praktyczne i wiedzę, które pozwolą poradzić sobie, a także pomóc innym w sytuacjach niebezpiecznych.
W dniach od 10 do 12 marca 2023 w Schronisku PTTK Przysłop pod Baranią Górą będzie można podszkolić się w zakresie zimowej turystyki górskiej, biorąc udział w bezpłatnym wydarzeniu pod nazwą Safe Base.

Safe Base to inicjatywa skierowana do turystów rozpoczynających swoją przygodę z zimową turystyką górską, w ramach której odbędą się prelekcje, warsztaty i spotkania podróżnicze. Wydarzenie dedykowane jest osobom poszukującym praktycznych umiejętności, rzetelnej wiedzy, sprawdzonych rad, inspiracji, a także pewności w kroczeniu po górskim szlaku (wędrowców, narciarzy skiturowych, rodzin z dziećmi, osób zainteresowanych morsowaniem, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów).

Wydarzenie poprowadzą prawdziwi eksperci w swoich dziedzinach:
– Wojciech Szatkowski (Muzeum Tatrzańskie) – niekwestionowana ikona narciarstwa wysokogórskiego,
– Fundacja Ayola – prężnie działająca w zakresie poprawy bezpieczeństwa na szlakach m.in. poprzez szkolenia z pierwszej pomocy,
– Aleksander Jaworski (znany jako Instruktorolek) – instruktor survivalu,
– Fundacja GOPR i Klub Wysokogórski Bielsko Biała – mentorzy w zakresie znajomości zagrożeń i specyfiki Beskidów,
– Fundacja Pogranicze Bez Barier – ukazująca aspekt otwarcia turystyki górskiej na potrzeby osób z niepełnosprawnością,
– Lubelski Klub Morsów – autorytet w dziedzinie bezpiecznego i efektywnego morsowania.

– Skąd pomysł na tego typu wydarzenie? Prosto z gór. Beskidy postrzegane są często jako góry niskie, a co za tym idzie bezwarunkowo bezpieczne. To jednak mit, z którym warto się skonfrontować. Niezależnie od tego, w jakie góry się wybieramy, powinniśmy znać podstawowe zasady bezpieczeństwa i radzenia sobie w trudnych sytuacjach, które na szlaku mogą wystąpić. Być świadomym potencjalnych zagrożeń  – tłumaczy Agnieszka Schwenk-Sapeta, kierownik Schroniska Przysłop, pomysłodawca i organizator wydarzenia.

– Safe Base nie odbyłoby się bez zaangażowania współorganizatorów, tj. Miasta Wisła, Fundacji Ayola oraz prelegentów – ludzi z pasją i poczuciem misji. Mamy nadzieję wspólnie zbudować projekt, który realnie poprawi bezpieczeństwo na górskich szlakach – dodaje.

Bieżące informacje na temat wydarzenia znajdują się TUTAJ.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments