Porady i inspiracje Cieszyn

Bezpiecznie w trasę

Wielkimi krokami zbliżają się chłodne dni, poranne skrobanie szyb i konieczność odśnieżania samochodu. Jesień oraz zima to ciężki czas nie tylko dla samych kierowców, ale przede wszystkim dla aut. Niskie, często ujemne temperatury, śnieg czy błoto pośniegowe potrafią wyrządzić spore szkody w naszym pojeździe. Dlatego niezmiernie ważne jest odpowiednie i umiejętne przygotowanie samochodu jeszcze przed zimą. Jesień to najlepsza pora na wszystkie kontrole i ewentualne konieczne naprawy.

Rozpoczynamy od zmiany opon. Wielu ludzi sądzi, że najlepszym do tego momentem jest chwila tuż przed pierwszymi opadami śniegu. To ogromny błąd! Eksperci twierdzą, że o zmianie opon trzeba poważnie pomyśleć już w momencie, gdy temperatura powietrza w ciągu dnia spada poniżej 7 stopni. Wielu kierowców ignoruje jednak te fachowe porady i to właśnie ich „zaskakuje zima” w… połowie grudnia. Dobre opony dostosowane do pory roku zwiększają komfort jazdy i nasze bezpieczeństwo. Opony letnie pod wpływem niższej temperatury twardnieją, są mniej elastyczne i sprawiają, że droga hamowania jest znacznie dłuższa. Przed sezonem warto dokładnie się im przyjrzeć – sprawdzić bieżnik, datę produkcji (maksymalna odporność gumy to 6-10 lat) i ich ogólny stan techniczny. Popatrzmy na ewentualne przetarcia, mikropęknięcia czy pęcherze. Jeśli nie potrafimy samodzielnie ocenić ich stanu lub nie jesteśmy go pewni, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Pomoże on nam sprawdzić już posiadany komplet opon lub wybrać nowy, idealny do naszego auta i potrzeb. Przy okazji mechanik powinien zerknąć i ocenić stan tarcz i klocków hamulcowych oraz amortyzatorów.

Po zmianie opon możemy skupić się na innych wymagających kontroli elementach pojazdu. Przed zimą warto sprawdzić akumulator, aby w pewien mroźny poranek nie zostać na… lodzie. Przede wszystkim należy sprawdzić napięcie w akumulatorze oraz poziom elektrolitu. Warto zmierzyć również efektywność ładowania akumulatora przy włączonym silniku i sprawdzić stan kabli oraz przewodów elektrycznych. Po kontroli elektroniki należy zajrzeć pod maskę i uzupełnić stan płynów. Istotny jest olej silnikowy oraz płyn chłodniczy. Jeśli zbliża się nam termin wymiany oleju – nie czekajmy z tym do wiosny! Przy bardzo niskich temperaturach ważna jest także jakość płynu w chłodnicy. Nie wolno dopuścić do zamarznięcia tej substancji. Równie ważny jest stan i jakość płynu hamulcowego.
Jesienne przygotowanie auta to również kontrola świateł, wycieraczek oraz wizyta na myjni. Dobra widoczność to podstawa bezpieczeństwa na drodze. Zapewnią nam ją sprawne, dobrej jakości żarówki oraz nowe wycieraczki. Wkrótce będziemy jeździć w obficie padającym śniegu czy szybko zapadającym zmierzchu. Warto mieć zatem doskonały obraz jezdni przed nami. Stare, zniszczone wycieraczki nie będą w stanie regularnie oczyszczać szyby, a to szybko może doprowadzić do tragedii.

Na koniec nadchodzi czas na mycie i woskowanie. Po dokładnym wyczyszczeniu i wysuszeniu auta powinniśmy go dokładnie zawoskować. Wosk stanowi skuteczne zabezpieczenie lakieru przed wpływem wilgoci, soli i substancji, które znajdują się na drodze. Nie należy bać się mycia auta również zimą – przy dodatnich temperaturach należy robić to nawet częściej niż latem. W ten sposób na bieżąco będziemy usuwać zanieczyszczenia i sól drogową i nie dopuścimy do powstawania szkód. Jazda odpowiednio przygotowanym autem będzie nie tylko bezpieczna, ale i przyjemna.

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments