Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Gorzki smak gigantycznego suma, który miał zostać rekordem Polski. Sprawa trafiła do prokuratury, bada ją policja

Fot. Artur Jarczok

31 lipca w materiale “Gigantyczny sum złowiony w Wiśle w Drogomyślu. Słodko-gorzki smak rekordu Polski“, pisaliśmy o mieszkańcach podskoczowskiego Kisielowa, którzy w Wiśle złapali suma o długości 267 centymetrów i wadze 104 kg. Jak się okazuje, zabita ryba, która mogła zostać zakwalifikowana jako nowy rekord Polski, może mieć bardzo gorzki smak. Do prokuratury trafiło zawiadomienie, a od kilkunastu dni trwa dochodzenie.

Prokurator Rejonowy z Cieszyna, Andrzej Hołdys potwierdził nam, że toczy się postępowanie.

Do prokuratury wniosła ją jedna z fundacji na rzecz ochrony zwierząt. Sprawą zajmuje się Komenda Policji w Strumieniu.  – Czynności w sprawie zaistniałego w dniu 30 lipca 2021 roku połowu ryby w rzece Wiśle, prowadzone są pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Cieszynie. Postępowanie dotyczy podejrzenia naruszenia art. 35 ust. 1a i 2 Ustawy o ochronie zwierząt. Dochodzenie zostało wszczęte 13 października 2021 r. – informuje Krzysztof Pawlik, rzecznik prasowy cieszyńskiej komendy.

Poniżej cytujemy artykuł 35. Ustawy o ochronie zwierząt.

Art. 35. 1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1–4 podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.

2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

google_news
99 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marcin
Marcin
1 rok temu

Dlamnie to ktoś nie chciał a zeby był pobity jego rekord

Kajko
Kajko
2 lat temu

Co niby ma dać ten złożony wniosek? Nie widzę tutaj ani jednego punktu który został złamany… Nic nie wiadomo na temat maltretowania, zabijania że szczególnym okrocienstwem. Nie jestem za zabijaniem tak wielkiej ryby ale bez przesady mieli prawo wziąć suma i to zrobili. Wszelkie wnioski do prokuratury są bezzasadne.

Waldi
Waldi
2 lat temu

Toż to szkodnik

Olo
Olo
2 lat temu

Gorzki smak gigantycznego suma, który miał zostać rekordem Polski – kto wam powiedział że to miał być rekord Polski.

Szymon
Szymon
2 lat temu
Reply to  Olo

Zapewne tabela rekordów Polski

Darek
Darek
2 lat temu

Ten kraj jest tak chory aborcją tak A zabicie ryby to zbrodnia A jak wpiepszaja mięso to co myślą że rośnie może ktoś kto ma stawy hodowlane to też jest zbrodniarzem

Tomek
Tomek
2 lat temu

Cuś wspaniałego otworzyć zimową poro słoiczek z sumem i kielicha do tego, trochę za wielki ale przyprawów jak dorzcim to jest smakowity.

Tolek
Tolek
2 lat temu

Sranie w banie nie ma zakazu zabicia ryby na rekord Polski a porównywanie tego szkodnika jakich jest za dużo w naszych wodach do dębu Bartka to żenada. Taki sum jak ma co dobrze żryć urośnie za 25 lat i opierniczy grube tony szlachetnych ryb.

Darek
Darek
2 lat temu
Reply to  Tolek

Sam jestes szkodnikiem z****e

Karol
Karol
2 lat temu

Śledzia czy węgorza jak se złapię i powieszę za łeb do uwędzenia czy oprawienia to tyż sąd będzie.
Wędkarze powinni wesprzeć jakoś tych chłopaków w procesie.

Zyga
Zyga
2 lat temu

Chłop bez prawa jazdy, bez badań technicznych samochodu potrąca staruszkę na przejściu dla pieszych i Sąd Najwyższy gościa uniewinnia, a w tym przypadku czepiają się wędkarzy, którzy złowili rybkę.

Mięso
Mięso
2 lat temu

No to rybaków w takim razie na dożywocie skazać trzeba by było za masowe uśmiercanie ryb ze szczególnym okrucieństwem męcząc ryby w sieciach i żakach oraz rażąc prądem … Parodia jak zwykle pseudo fundacja na rzecz ryb poszkodowanych przez normalnych wędkarzy

Kazo
Kazo
2 lat temu

A jak inaczej zważyć i rozprawić trzeba było powiesić, chyba nie tańczyli wokół niego jak te murzyny w Afryce w czasie rozprawiania i relacjonowali na żywo na Fb więc prawo nie zostało złamane,

Przemek
Przemek
2 lat temu

Po co bagatelizować temat … złowili legalnie więc w czym problem……… ich sprawa.. zamiast kilku dziesięciu innych ryb wzięli tylko jedna …. . No chyba że sprawa zajęła się nasza jebniet…… Sylwia

JK
JK
2 lat temu

Przeciez to sum ktorego na wisle jest tak dużo ( przynajmniej poniżej Krakowa ) ze niedlugo beda same siebie zjadaly … Inne ryby wyjedzone przez suma bo juz każdy wedkarz w okolicy tak mówi … Limit jest jedna sztuka a powinno być przynajmniej z 5 przy tak duzej populacji. Roslinkorzercy to sie nie powinni wypowiadac na ten temat bo nie kazdy lubi zielenine.

Michał Szmyt
Michał Szmyt
2 lat temu

Policja i procurator zajmuje sie śmierdzacymi Rybami. To panstwo zeszło na psy.. .

Zbigniew
Zbigniew
2 lat temu

Co to za dziennikarstwo? Dlaczego nie podacie nazwy fundacji, która to zgłosiła, czemu ich ukrywacie?
Bo chyba nie ma odwagi i może jej wstyd za GŁUPOTĘ.
Żądam podania nazwy.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Zbigniew

Może to donos?

Bezio
Bezio
2 lat temu

Widać, że większość komentarzy jest pisana przez mięsiarzy z PRL-owskim wąsem pod nosem.To już ryb nie ma w sklepie??? Nie…trzeba zabrać ubić i pochwalić się na wiosce i rodzinie jak to on nie wędkarz i jaki okaz złapał. Zanim zabierzesz rybę zastanów się co będziesz łapał jutro bo ryb coraz mniej w naszych wodach przez takie akcje.

Last edited 2 lat temu by Bezio
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Bezio

Lepiej z hitlerowskim wąsem, wtedy ryb jeszcze więcej było. Wszystko jest dobre, dopuszczalne ale z umiarem, wędkarstwo też jak najbardziej.

JK
JK
2 lat temu
Reply to  Bezio

Ryb coraz mniej ale suma coraz wiecej.Latem nawet wplywaja do zimnych pstragowych rzek. Jak nie wierzysz zapraszam nad wisle.

Fajnie
Fajnie
2 lat temu
Reply to  Bezio

co za pedał nie twojA w tym główka Kto co i ile Se karwa fa jak złapie żebyś Ty p****e jeden z drugim śmierdzieli Temu Komuś gdzie jak i ile może jeszcze napisz p******e że nie rozumiesz fajnie super

YOU
YOU
2 lat temu
Reply to  Bezio

Te ryby w sklepie to tam pewnie produkują na miejscu bo chyba nie łowią?

NN
NN
2 lat temu
Reply to  Bezio

Co mają ryby w sklepie wspólnego z gigantycznym sumem (drapieżnikiem) w rzece, którego jest na pęczki i wyjada gatunki, które mogą niedługo wyginąć? Wytłumacz, proszę.

konrad
konrad
2 lat temu
Reply to  Bezio

Powiedz etyczny wędkarzu a skąd ryby się biorą w sklepie .Rosną na drzewach, na grządkach. Dobrze się zastanów im więcej ryb sprzedanych w sklepie tym więcej sieci kłusowniczych w wodach. Podaż napędza popyt.Ryby w sklepie niewymiarowe, w okresie tarła.To twoja logika jest z okresu PRL-owskiego.

Łowczy
Łowczy
1 rok temu
Reply to  Bezio

Jest mniej bo jest dużo suma kolega piszę. Nie był na no kill to może brać. To tak jak ja jestem myśliwym i nie mogę odstrzału robić ludzie wy siebie słyszycie??

Andrzej
Andrzej
2 lat temu

Nie czytam wątków….. Sum super, złowiony zgodnie z przepisami, no kill lub nie… wolna wola… chociaż szkoda wieszać?Czy szkodnik?.. Największy szkodnik to człowiek……

Lachti
Lachti
2 lat temu

Ekofilskie zjeby

Sławo
Sławo
2 lat temu

Człowiek jest zwierzęciem stadnym.podejmuje działania zgodne z hierarchią stada. Niestety nie raz widzimy BaraniPęd. Debilizm fundacji wykracza poza granice zdrowego rozsądku. Myśliwy zabija, wędkarz zabija… A Ty jak jesz sobie roślinkę dupo z funkcji to jej nie zabijasz? Nie? Jesz sobie owoc, który normalnie powinien wydać nasienie i dać nowe życie kolejnej roślinie. A Ty go zrywasz, wyrywasz ze swojego środowiska, pozbawiasz dostępu do wody i możliwości dalszego życia, pozwalasz by umarł, abyś Ty właśnie mogła go zeżreć…

Tomi
Tomi
2 lat temu

Dobry żart z tym sądem a w Włoszech jest nakaz zabicia i zakopania suma nad wodą bez względu na wymiar bo to wielki szkodnik.Za wypuszczenie sroga kara .

Saga
Saga
2 lat temu

Śwyniaka czy koguta można ubić opalić i ugotować to i suma tyż można.

Tomek
Tomek
2 lat temu
Reply to  Saga

Jo

Sumiarz
Sumiarz
2 lat temu

Ci co łowią do zdjęcia znęcają się nad rybą często jeszcze uwiązują sumy na noc lub kilka aby narobić sobie fotek jak to wielki łowca. Tutaj sum złapany, ubity, powieszony martwy do zdjęcia i ułatwienia wybebeszenia i zdarcia skóry więc prawo nie było złamane i c**j kogo obchodzi jakiś tam rekord .

Tomasz
Tomasz
2 lat temu

Debilizm !!! ryby są po to żeby je łapać . Kiedyś żeby zakwalifikować rekord , trzeba było wysłać tylną płetwę ryby i jej wagę . Dzięki debilą z f…. buck mamy co mamy a to nie koniec . Zaraz będzie zakaz zabijania much bo to nie humanitarne . Ludzie przejrzyjcie na oczy .

Irek
Irek
2 lat temu

Większej głupoty nie czytałem złapali i ich a takiego starego suma to do przemiału i paszy widać że ludzie już całkiem głupieją a jak kłusownik łapie duże małe zabiera po kilkanaście sztuk to OK niech ich pilnują.

Aron
Aron
2 lat temu

Prawidłowo, tempe c***e 3 teraz niech się biorą za nich

Mario
Mario
2 lat temu

Ludziom od dobrobytu się w głowach przestawia. Na wszystko wprowadzają ustawy, żeby papugi i prokuratorzy mieli zajęcie. Każdy jest specjalistą od wszystkiego. Niech sobie Spurki jedzą tofu i rzęsę, ja kaczką nie jestem a po to choduję kury i swinkę żeby przed świętami użyć siekiery! Staw dzierżawię i jak będę miał kaprys zjeść rybę to nie będę nikogo o zgodę pytał!

wękaerz
wękaerz
2 lat temu

To już ryby nie można złowić co za tępe ch..e

Mirka
Mirka
2 lat temu

A pzł strzela gdzie chce, ile chce, a jak zabite zwierze? To nikogo nie obchodzi, czybma urwNe nogi, poszarpane od psow uszy, nic to asf

edward pilich
edward pilich
2 lat temu

Na niektóry to by trzeba było głodu i ruskiej wszy bo pieprzą trzy po trzy

aaa
aaa
2 lat temu
Reply to  edward pilich

w samo sedno.

DonPancio
DonPancio
2 lat temu

Większość to widać że z patologicznej rodziny pochodzi bezmózgi takie że aż szkoda czytać !
Mowa o ogromnym sumie a d****e piszą o krowach kurach i proteście kobiet
Naprawdę aż żal czytać takich cymbałów wypowiedzi ??‍♂️

Ewelina.
Ewelina.
2 lat temu

Głupota po to płacę duże składki że to co złowię jest moje starą śmierdzącą trzeba usunąć a nie zżera a na morzu rybacy mogą łapać wszystko widać że prokuratura nie ma co robic dziki kraj.

Marcin
Marcin
2 lat temu

Jako ichtiolog wytłumaczę tu wszystkim którzy nie mają pojęcia o naszych rybach rodowitych z polskich wód co i jak z tym sumem . Otóż na wstępie , sum to nie szkodnik ! Sum to ryba która zamieszkuje większość polskich rzek i niektore jeziora przepływowe od zawsze . Celowo nie wymieniam zbiorników zaporowych sztucznie utworzonych gdyż tam populacja wielu gatunków ryb jest zaburzona . W polskich warunkach sum nie jest wstanie rosnąć w takim tempie jak naprzyklad w Hiszpanii i w żadnym stopniu nie zagraża innym gatunkom a wręcz przeciwnie , reguluje populację białorybu i zapobiega procesowi eutrofizacji dzięki temu .… Czytaj więcej »

Jurek
Jurek
2 lat temu
Reply to  Marcin

Jako ichtiolog napiszcoś o tych tysiącach ton ryb łapanych w jeziorach zarządzanych przez Gospodarstwa Rybackie. Na 1000 rzutów spiningiem na jeziorze Drawskim podszedł pod przynętę jeden okoń niewiele większy od woblera. Za to drgawic, haków, sieci na odcinkach kilkuset metrów nie brakuje. Jeziora są przełowione to fakt, ale przez kłusowników i dzierżawców. Wędkarz wyłapują najczęściej rybne chwasty tj leszcze, krąpie, płotki. Dla mnie wyprawa na jezioro to spirt. Trzeba zwodowania łódkę, namachać się wędką i wiosłami. Wracasz 9/ 10 z zerowym wynikiem, zmęczony i szczęiwy z faktu bycia na łonie natury, aktywnym wypoczynku. W tym roku na 20 wypraw złapałem… Czytaj więcej »

Roman
Roman
2 lat temu
Reply to  Marcin

Zapomniałes napisać że największym szkodnikiem są rybacy którzy sieciami wyciągają wszystkie ryby bez względu na gatunek i wymiar. To co wypuści wędkarz, rybak wyciągnie siecią i sprzeda.

Tomasz
Tomasz
2 lat temu
Reply to  Marcin

I co d…. to nie można go łowić i zabierać . Przeciesz urośnie kolejny i zawiśnie na haku . Rekordy są po to żeby je pobijać może gdzieś jest większy który jeszcze nie został złowiony . Nauczyliście się łapać na karpnikach i gwiazdorzycie. Brak słów

Grzegorz
Grzegorz
2 lat temu

Byk jak go zabijają może ważyć grubo ponad pół tony, ale steki zeżreć każdy chce. Kurczaki w miliardach sztuk jest zabijane, krowy, cielaczki i jeszcze mamusia do dziecka mówi jedz bo to z cielencinki!? Paranoja jakaś, czy ogólny debilizm?

Grzesiu
Grzesiu
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

Proste.. Popieram..

DonPancio
DonPancio
2 lat temu
Reply to  Grzegorz

k****n

Romek Popkiewicz
Romek Popkiewicz
2 lat temu

Ryba sum to nie jest zwierzę tylko sak ktoś pomylił pojęcia a na dodatek ryby jemy jakie one by nie były pan Bóg też rozmnożył ryby żeby ludzie mieli co jescy bo by popadali z głodu a pacany niech jedzą jagody

Alii
Alii
2 lat temu

Romek, ryba to jest ssak? Ty jesteś normalny? I ryba to nie zwierzę? Ty na bank jesteś wyborcą PiSu ?

Kri_
Kri_
2 lat temu

Romek, ty się nie rozmnażaj, nie przekazuj genów.

Ty Debilu
Ty Debilu
2 lat temu

A może nie ssakiem a filetem jest. Tępy nasz naród chowany na TVP…

Buchwald
Buchwald
2 lat temu
Reply to  Ty Debilu

A może przez K-O

edward pilich
edward pilich
2 lat temu

Masz rację niech żrą trawę

Kamil
Kamil
2 lat temu

Są w Polsce regiony gdzie jest zakaz wypuszczania na wolność jakiego kolwiek suma dużego czy małego sum zjada każdy inny gatunek ryby i to bez różnicy karpia 5kg czy leszcza 0.50

Kamil
Kamil
2 lat temu
Reply to  Kamil

Jaki ty jesteś mało inteligentny??

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  Kamil

Karp to nie rodzimy gatunek ryby .

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Mój sąsiad zabił kure! Siekierą! Czy informować organy ścigania?

Jacek
Jacek
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Tak . Oby kura nie miała jajka w sobie bo wtedy to już nie wiem. Pozdrawiam

Lukasz
Lukasz
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Znecania sie ze szczegolnym okrucienstwem
k***a

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Lukasz

Mało tego, na drugi dzień ją zjadł po ugotowaniu!

Nemo
Nemo
2 lat temu

Karpia na wigilię też nie wolno bo czeba go zabić łowić też nie będzie można bo będą kraty ???

Paweł
Paweł
2 lat temu

P******O już tych eko debili

Szereda
Szereda
2 lat temu

Art. 238 KK – kto składa fałszywe powiadomienie o popełnieniu przestępstwa podlega karze pozbawienia wolności do 2 lat. Nie ma jakichkolwiek ograniczeń max wymiaru suma i zakazu jedzenia tego gatunku. Więc wędkarzowi można życzyć smacznego a świrniętym ekoterrorystom miłego pobytu w wieziennej celi ewentualnie dłuższej izolacji w zamkniętym sanatorium dla psychicznie chorych.

Last edited 2 lat temu by Szereda
Lukasz
Lukasz
2 lat temu
Reply to  Szereda

Chodzi o znecanie sie nad ryba ze szczegolnym okrucienstwem dzido

Łowca
Łowca
2 lat temu
Reply to  Lukasz

A co tu jest “szczególnym okrucieństwem”?

Szereda
Szereda
2 lat temu
Reply to  Lukasz

Łukasz – a co w tym przypadku świrnięta dzido jest znęcaniem się ze szczególnym okrucieństwem? Od kiedy dzido nie wolno łowić ryb na haczyk? A może “robaka” nie wolno nadziać na haczyk i używać jako przynętę? Takie dzidy jak ty należy izolować w zamkniętych zakładach psychiatrycznych i leczyć sałatką z pokrzyw i lebiody.

Last edited 2 lat temu by Szereda
Zbigniew
Zbigniew
2 lat temu
Reply to  Szereda

“Odważni” ci ekolodzy a beskidzka też; nawet nie podaję nazwy tej organizacji. Chyba ze wstydu i strachu!!!

Zyga
Zyga
2 lat temu

Natura nie znosi próżni. Zamiast religii powstaje ekoreligia, czyli zielona odsłona neomarksizmu.

Haczyk
Haczyk
2 lat temu
Reply to  Zyga

Zyga , Ty masz rację ale towarzystwo w którym się wypowiadasz – zarówno zwolennicy jak i przeciwnicy zjedzenia nieszczęsnego suma takich prostych mechanizmów po prostu nie jarzą .

MAC
MAC
2 lat temu

Jeszcze trochę to ogromnej uklei nie będzie można wziąć powiedzmy na żywca bo to pomnik natury ?no kill ?

El Profesor
El Profesor
2 lat temu
Reply to  MAC

Karpia na święta zaraz nie zjesz bo idiotom z nadmiarem wolnego czasu odbija i wymyślają jakieś bzdety. Ludzie jadza ryby odkąd nauczyli się połowu w ten czy inny sposób.

Jarek
Jarek
2 lat temu

Mam wątpliwości czy ta ryba była we wiśle złowiona ?? Takie sumy są najbliezej w el Rybnik.

Grc Fishing Team
Grc Fishing Team
2 lat temu
Reply to  Jarek

Chyba nie wiesz co mówisz w Odrze koło Wrocławia łowimy sumy po 2,35cm są większe prędzej czy później padnie rekord z Odry wiece jak nie wiesz to po co piszesz głupoty. Pozdrawiam

Dawid
Dawid
2 lat temu
Reply to  Jarek

Widać że zero pojęcia w temacie sumy mogą być i po 180 kg ponad 3 metrowe i zyja one w każdej praktycznie rzecze czy Wisle czy w Odrze….

Haczyk
Haczyk
2 lat temu
Reply to  Dawid

A czy taka ryba jest smaczna?
I czy po prostu nie śmierdzi?

Antoni
Antoni
2 lat temu

Totalna porażka Lempart i Strajku Kobiet. Miał być wczoraj wielki protest, a przyszła garstka oszołomów choć trzeba przyznać, że centrum Warszawy było zablokowane. Może Beskidzka 24 zmobilizuje tubylczą sektę Strajku Kobiet do większej demonstracji w Bielsku – Białej?

kolo
kolo
2 lat temu
Reply to  Antoni

pisssiooorrrrrrrrrrrrrrrr

Gocha
Gocha
2 lat temu
Reply to  Antoni

Tu o rybach , konkretnie o sumie, takim dużym jakbyś nie czytał ze zrozumieniem…

Szumi
Szumi
2 lat temu

Czemu się myśliwych nie czepiają bo co elita której wszystko wolno
Szczują najpierw zwieże psami a potem godzinami tropią ranne i co to jest chumanitarne

Radek
Radek
2 lat temu
Reply to  Szumi

Myśliwych już dawno się czepiają. Teraz kolej na wędkarzy.

Zbigniew
Zbigniew
2 lat temu
Reply to  Szumi

widzę, że ekologicznie używasz gramatyki

Noras
Noras
2 lat temu

I bardzo dobrze powinien isc na 3 msc posiedzieć.
Mógł dwa mniejsze sobie wziąć a nie taki okaz zabijać.
Ogólnie powinno być No kill w całej Polsce.!!!!

Rich
Rich
2 lat temu
Reply to  Noras

Tak, i wszyscy żryjmy trawę

eBolo
eBolo
2 lat temu
Reply to  Rich

Trawa też czuje! Nie wolno!

Szereda
Szereda
2 lat temu
Reply to  eBolo

Ekoświry powinny żreć piasek. Szybciej poszłyby do piachu.

Last edited 2 lat temu by Szereda
Arek
Arek
2 lat temu

Za chwilę świry z takich organizacji zabronią karpia i kurę zabić…

Grzegorz...
Grzegorz...
2 lat temu

Przepisy pozwalają zabrać z łowiska określoną liczbę ryb…. Więc nie rozumie w czym problem….? Etyka a ustawa wcale nie musi iść w parze…życzę smacznego wędkarzom ,rekordzistom

Adam
Adam
2 lat temu

To jest tylko ryba, ryby się je.

Mariusz
Mariusz
2 lat temu
Reply to  Adam

d***l

Piotr
Piotr
2 lat temu
Reply to  Adam

To jest pomnik przyrody nie tylko ryba

El Profesor
El Profesor
2 lat temu
Reply to  Piotr

Piotr Ty jesteś debilem, jaki pomnik? To zwykła ryba i do tego szkodnik

Kri_
Kri_
2 lat temu
Reply to  El Profesor

Oj ty El Dupa jesteś, a nie profesor…

Roman
Roman
2 lat temu

To zaczyna być chore..

Rekin
Rekin
2 lat temu
Reply to  Roman

I dobrze, powinno się tępić takie postępowanie

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Summa summarum – niefajnie.

Marcin
Marcin
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Niefajnie. Jak rok temu patroszyłem półtorametrowego suma czułem się jak morderca. Ta sprawa ma coś zmienić na przyszłość. Nie ukarać sprawców tylko wprowadzić obowiązkowe górne limity. Popieram.