Wydarzenia Bielsko-Biała

Bezpłatne badania i wykłady edukacyjne. „Zmierz się z osteoporozą”

Koalicja „Zmierz się z osteoporozą” we współpracy z Beskidzką Izbą Lekarską zapraszają na wykład dotyczący czynników ryzyka i profilaktyki osteoporozy. Osoby po 60. mogą ponadto skorzystać z bezpłatnego badania gęstości kości w kierunku wykrycia osteoporozy. Patronat nad wydarzeniem objęła senator RP dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor.

Bezpłatne badania gęstości kości odbędą się w specjalnym Osteobusie, który w sobotę 22 czerwca w godzinach 9.00-16.00 stanie przed budynkiem Beskidzkiej Izby Lekarskiej przy ul. Bystrzańskiej 23 w Bielsku-Białej. Bezinwazyjne badanie, które trwa około 8 minut przeznaczone jest dla osób po 60. roku życia i nie wymaga wcześniejszych zapisów. O 10.00 wykład pt. „Zmierz się z osteoporozą – profilaktyka, diagnostyka i leczenie” wygłosi dr hab. n. med. Joanna Głogowska-Szeląg.

Kampania „Zmierz się z osteoporozą” została zainicjowana przez Koalicję „Zmierz się z osteoporozą”, której członkami są: Fundacja MY Pacjenci, Amgen, Polmlek i Lekam. Radę Naukową Koalicji tworzą prof. Brygida Kwiatkowska, prof. Ewa Marcinowska-Suchowierska, prof. Jarosław Czubak i prof. Jarosław Pinkas. W ramach kampanii powstała strona internetowa z kluczowymi informacjami o chorobie: www.zmierzsie.pl.

Osteoporoza dotyka 2,1 mln Polaków po 50. roku życia. Początkowo przebiega całkiem bezboleśnie, dlatego bywa nazywana „cichym złodziejem kości”. Brak wyraźnych objawów utrudnia jej wczesne diagnozowanie. – Choć szacowana liczba osób chorych na osteoporozę w Polsce w 2022 roku, oparta na wskaźnikach epidemiologicznych, wynosi 2,1 mln, to leczonych z jej powodu jest jedynie niecałe 5 procent – mówi prof. Brygida Kwiatkowska, Konsultant Krajowy w dziedzinie reumatologii.

Główne czynniki ryzyka osteoporozy to wiek i płeć, palenie papierosów, ale także nadużywanie alkoholu, brak ruchu czy niedobór wapnia i witaminy D. Sprzyjają one ubytkowi masy kostnej, co prowadzi do nadmiernej kruchości kości. W Polsce każdego roku dochodzi do ok. 120 tys. złamań kości spowodowanych osteoporozą. Są to złamania niskoenergetyczne – w wyniku upadku z wysokości własnego ciała, ale także w następstwie kichnięcia, kaszlu czy podparcia się na nadgarstku. Wg ekspertów kluczowe w skutecznej walce z osteoporozą jest niedopuszczanie do takich złamań, bo zwiększają one ryzyko zgonu i skracają życie.

– Najprostszym wstępnym „badaniem przesiewowym w kierunku osteoporozy jest zwykły pomiar wzrostu – tłumaczy prof. Kwiatkowska. – Ubytek o 4 cm i więcej może świadczyć o powolnych złamaniach trzonów kręgowych. Problem w tym, że niewielu lekarzy pyta o wzrost i niewielu pacjentów go mierzy, więc nawet zapytani podają taki, który mieli zmierzony wiele lat temu.

Organizatorzy kampanii zachęcają do przestrzegania zasad profilaktyki osteoporozy, czyli odpowiedniej dawki ruchu, właściwej diety bogatej w wapń i witaminę D i regularnej kontroli wzrostu.

– Staramy się dotrzeć zarówno do społeczeństwa jak i lekarzy z prostymi przekazami – mówi Magdalena Kołodziej, prezes zarządu Fundacji MY Pacjenci, inicjatorka kampanii. – Chcemy edukować na temat wartościowej diety, bogatej w wapń i witaminę D, zdrowego stylu życia i odpowiedniej do wieku aktywności fizycznej. Chcemy też uwrażliwić środowisko medyczne na potrzebę monitorowania czynników ryzyka, wdrożenia wczesnej diagnostyki osteoporozy, m.in. dzięki pomiarowi wzrostu. Ważne jest także, by osoby po złamaniach osteoporotycznych były kierowane do poradni leczenia osteoporozy.

– Osteoporoza to podstępna i niebezpieczna choroba, której pierwsze symptomy łatwo przegapić. Dlatego tak ważne są wszystkie działania, które mogą pomóc w jej odpowiednio wczesnym wykryciu, bo to znacznie zwiększa szanse pacjentów na skuteczną walkę z tą chorobą – dodaje senator RP dr n. med. Agnieszka Gorgoń-Komor, dzięki której kampania zawitała do Bielska Białej.

Informacje o czynnikach ryzyka osteoporozy i o samej kampanii znalazły się także na kartonach mleka dostępnych w całym kraju.

google_news