Wydarzenia Cieszyn

Bieg po Nowe Życie otwiera lato!

Cezary Trybański podczas 14. Biegu po Nowe Życie w 2019 r. w Wiśle. Fot. z arch. organizatorów
Cezary Trybański podczas 14. Biegu po Nowe Życie w 2019 r. w Wiśle. Fot. z arch. organizatorów

Bieg po Nowe Życie długo czekał na wiślański jubileusz. 10. edycja wydarzenia w Wiśle, a 18. w historii, mimo wielu przeciwności wraca w Beskidy, i co najważniejsze do znanej i lubianej formuły.

Na symbolicznej trasie marszu nordic walking wystąpią jak zawsze osoby po przeszczepieniu, przedstawiciele świata medycyny oraz osoby znane z ekranów telewizyjnych, świata filmu, teatru, estrady, sportu czy mediów. Największa polska inicjatywa społeczna promująca świadome dawstwo narządów odbędzie się 12 czerwca.

– Jubileusz z powodu pandemii będzie skromniejszy niż planowaliśmy, ale najważniejsze jest to, że możemy się spotkać i promować idee, które przyświecają Biegowi po Nowe Życie – cieszy się Przemysław Saleta, ambasador i współtwórca wydarzenia. Pierwsze sztafety zobaczymy na starcie kilka minut po 12.00. – Pandemia dotknęła polską transplantologię, tak jak inne dziedziny medycyny. W 2020 roku we wszystkich ośrodkach transplantologicznych w Polsce przeszczepiono 1180 narządów od zmarłych dawców. W 2019 roku były to 1473 narządy. Przeszczepiono o 190 mniej nerek, o 67 wątrób, o 6 płuc. Na tym samym poziomie utrzymało się tylko przeszczepianie serc. Wykonano też o 14 przeszczepień mniej od żywych dawców. Na Krajowej Liście Oczekujących na Przeszczepienie jest obecnie1762 pacjentów. Najwięcej, bo 974 pacjentów czeka na nową nerkę, aż 408 na nowe serce. Mówienie o transplantologii, przekonywanie i edukacja są potrzebne jak nigdy dotąd – mówi Arkadiusz Pilarz, dyrektor Biegu po Nowe Życie. – Szykujemy się na przyjazd wielu znakomitych autorytetów z dziedziny transplantologii i nie tylko. Będą więc lekarze różnych specjalności i koordynatorzy transplantacyjni. Staramy się, by jak najszerzej były reprezentowane polskie ośrodki przeszczepiające narządy – dodaje Pilarz.

Redakcja portalu „Beskidzka24.pl” – wzorem ubiegłych lat – również wesprze Bieg po Nowe Życie, nie tylko jako patron medialny wydarzenia. Zespół portalu otrzyma „swoją” sztafetę w marszu z kijkami w szczytnym celu. Śledźcie nasz portal i facebookowy profil – 12 czerwca będzie się działo!

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments