Sport Cieszyn

Bieg z gwiazdami, po nowe życie!

Fot. Natalia Tokarska

Wczoraj w Hotelu Gołębiewski w Wiśle odbyła się V Gala Transplantologii (pisaliśmy o tym tutaj), a dziś aktorzy, dziennikarze, lekarze i sportowcy wzięli udział w 14. Biegu po Nowe Życie.

Jak co roku celem imprezy było pokazanie, że po transplantacji narządów można normalnie, aktywnie żyć. I to właśnie osoby po przeszczepieniu były głównymi bohaterami dzisiejszego dnia.

Z danych Centrum Organizacyjno-Koordynacyjnego do Spraw Transplantacji „Poltransplant” wynika, że w marcu we wszystkich ośrodkach w Polsce przeszczepiono 64 nerki od zmarłych dawców, odbyły się trzy jednoczesne przeszczepy nerki i trzustki, przeprowadzono 19 przeszczepów wątroby, 9 przeszczepów serca, odbył się też jeden przeszczep płuca. Odbyły się także dwa przeszczepy nerki i trzy fragmentu wątroby od żywych dawców. To ciągle za mało! Dlatego ci, którzy dostali szansę, jeżdżą po Polsce i przekonują, że powinniśmy rozmawiać na te tematy w naszych domach, jasno mówić swoich bliskim, jaką decyzję co do pobrania narządów do przeszczepów mają podjąć w wypadku naszej nagłej śmierci.

13 kwietnia na pl. Hoffa w Wiśle można było zobaczyć osoby znane z telewizji i aren sportowych, a także lekarzy oraz osoby po przeszczepieniach. W sztafetach nordic walking wzięli udział m.in. Rafał Mroczek, Olga Kalicka, Przemysław Saleta, Jarosław Kret, Jarosław Jakimowicz, Rafał Zawierucha, Tomasz Iwan, Krzysztof Ignaczak, Tomasz Oświecimski, Mateusz “Matys” Ligocki, Ewa Pacuła, Szymon Wydra, zespół Feel.
– Kiedyś to był bieg narciarski. Tu się odbywał w Wiśle. Ale pewnego razu przyjechaliśmy, każdy myślał, że przywiozę dobrą pogodę, a okazało się, że przyszła odwilż i roztopy. Nie mogliśmy biegać na nartach, bo nie było po czym! W związku z tym doszliśmy do wniosku, że będziemy używać kijków i robić nordic walking – powiedział portalowi Beskidzka24.pl Jarosław Kret.
Podczas imprezy nie był najważniejszy czas przejścia dystansu, ale udział i dobra zabawa. A tej nie brakowało!

 

Autorką fotoreportażu jest Natalia Tokarska.

navigate_before
navigate_next

google_news