Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielscy policjanci już po przeprowadzce

Od dzisiaj Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej pracuje w nowej siedzibie przy ulicy Wapiennej 45.

Wszystkie wydziały, które do tej pory funkcjonowały w budynku przy ulicy Rychlińskiego 17, zaczęły pracę w nowej siedzibie. – Dotychczasowe numery telefonów do oficera dyżurnego, tj. 33 812 12 55 oraz 33 812 12 66 pozostają bez zmian. Ze względów technicznych chwilowo nieczynny będzie natomiast numer telefonu 33 815 78 95. W sprawach nagłych, wymagających natychmiastowej interwencji policji, prosimy dzwonić pod numer alarmowy 112 – informuje Elwira Jurasz, rzecznik bielskiej policji.

Dane kontaktowe: Komenda Miejska Policji w Bielsku-Białej przy ul. Wapiennej 45, tel. 33 812 12 00, fax 33 812 12 44, tel. dyż. 33 812 12 55, 33 812 12 66, adres e-mail: [email protected]. Przyjęcia interesantów przez komendanta: każdy poniedziałek od 15.00 do 17.00.

Choć komenda już funkcjonuje, to uroczystego otwarcia jeszcze nie było.

Najnowocześniejsza w Polsce

Przedsięwzięcie od lat było oczkiem w głowie Piotra Kuci, zastępcy komendanta wojewódzkiego policji, mieszkańca Wilkowic. Najpierw przekonywał o potrzebie oddania do użytku bielskiemu garnizonowi obiektu z prawdziwego zdarzenia, a potem był częstym gościem na placu budowy. Zna już każdy kąt wielkiego gmachu i jego przeznaczenie. Cieszy się, że spełnia się jego marzenie i bielski garnizon będzie mógł pracować w najlepszych możliwych warunkach, których będą im mogli pozazdrościć policjanci w całym kraju. – Bielscy funkcjonariusze w pełni na to zasłużyli. Wyniki ich pracy to zawsze ścisła czołówka. Niestety, ciągle musieli pracować w rozproszonych budynkach z lat sześćdziesiątych. Cały kompleks nowej komendy został zaprojektowany z uwzględnieniem potrzeb policyjnej służby. Z pewnością te warunki przełożą się na jeszcze lepsze funkcjonowanie garnizonu – ocenia wiceszef śląskiej policji.

Powierzchnia użytkowa policyjnego kompleksu wynosi aż 18 tysięcy metrów kwadratowych. Oprócz głównego gmachu, liczącego od dwóch do sześciu kondygnacji, powstał budynek stacji obsługi pojazdów z częścią gospodarczą, liczący ponad tysiąc metrów kwadratowych powierzchni. Powstały trzy parkingi – dla interesantów z 47 miejscami postojowymi, dla policjantów – na 102 miejsca i obszerny parking podziemny, w którym zmieszczą się aż 104 pojazdy służbowe. Przewidziano dwa wjazdy – główny od ulicy Wapiennej i dodatkowy od ulicy Piekarskiej. Petenci będą przyjmowani w biurze obsługi interesanta.

W głównym gmachu jest sześć klatek schodowych i windy, co umożliwia sprawną komunikację. Pracować ma tu około pół tysiąca osób. Do dyspozycji będą miały nie tylko pomieszczenia biurowe. W pobliżu pomieszczeń kierownictwa komendy zlokalizowano dużą salę odpraw, która będzie też służyła organizacji oficjalnych spotkań. Największym pomieszczeniem jest hala sportowa, która została w oryginalny sposób zaprojektowana. Jej dach jest jednocześnie… jednym z dwu dziedzińców gmachu. W dachu zamontowano duże okna, dzięki którym będzie można grać, ćwiczyć, trenować i rozgrywać turnieje w świetle dziennym. Do hali przylega siłownia, która jeszcze czeka na wyposażenie. Policjanci będą mogli nie tylko pracować nad formę fizyczną, ale i strzelecką. Mają bowiem 25-metrową nowoczesną strzelnicę, która ma cztery tory.

– Wszystko to pokazuje, że stawiamy na wszechstronny rozwój policjantów – podkreśla zastępca komendanta wojewódzkiego. Zadbano także o serwis samochodowy. W osobnym budynku znajduje się profesjonalna wyposażona, między innymi w podnośniki, stacja obsługi pojazdów. – To tutaj będzie prowadzona coroczna diagnostyka. Jest tu ponadto warsztat – mówi inspektor Piotr Kucia. Projektując gmach, nie zapomniano o funkcjonariuszach na czterech łapach. Na wyszkolone policyjne psy czeka aż szesnaście boksów z zapleczem w specjalnie wygospodarowanej części obiektu. Ta część budynku będzie przeznaczona dla regionalnego zespołu przewodników psów tropiących z komend z Bielska-Białej, Pszczyny, Żywca i Cieszyna.

Inwestycję wykonało Bielskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego.

Nowa komenda jest na tyle obszerna, że będzie spełniać szereg funkcji nie tylko miejscowego garnizonu. Znajdzie się tu placówka katowickiego Centralnego Biura Śledczego Policji. Właśnie w to miejsce przeniesie się policyjna izba dziecka. Pomieszczenia dla osób zatrzymanych będą służyć również komendom z Żywca, Cieszyna i Pszczyny.

– Nowy budynek jest funkcjonalny, okazały, z bardzo komfortową strefą interesanta, bez barier dla osób niepełnosprawnych. Jest też bardzo dobrze oznaczony, oświetlony, z parkingiem dla interesantów. Co ważne, blisko wejścia do komendy znajduje się przystanek autobusowy, więc będzie można tu dotrzeć bez problemów dzięki komunikacji miejskiej – zachwala Elwira Jurasz, rzecznik KMP w Bielsku-Białej.

google_news