Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Bielska policja czeka na drona i quada

Specjalistycznego drona otrzymała już m.in. policja w Gorzowie Wielkopolskim. Polska policja użyła już takiego sprzętu, by złapać na przykład plantatorów konopi indyjskich, podpalaczy nieużytków czy prowadzić poszukiwania zaginionych. Zdjęcia: Policja.pl

Bielska komenda stara się o zakup drona i quada. Sprzęt ten ma pomóc między innymi w prowadzeniu poszukiwań, podczas których liczy się każda minuta. A sam dron pomoże na przykład w patrolowaniu dróg i nadzorowaniu imprez masowych.

Komendant miejski bielskiego garnizonu czyni starania o te dość osobliwe zakupy. Prowadzi już rozmowy z samorządami, by te – zasilając Fundusz Wsparcia Policji – pomogły w ich sfinansowaniu. Dopiero po sfinalizowaniu kwestii formalnych i zabezpieczeniu środków za pośrednictwem Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, zostanie przeprowadzony przetarg na ich ewentualny zakup. Specyfikacja i jakość sprzętu będą ostatecznie zależały od ilości pozyskanych pieniędzy. W Wilkowicach już zabezpieczono środki na zakup quada, który trafiłby do Komisariatu Policji w Szczyrku. Władze gminy uważają, że sprawdzi się w szczycie sezonu turystycznego. – Wyposażenie bielskiego garnizonu w quad oraz dron jest planowane, aby lepiej realizować stawiane przed nami zadania w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego – stwierdza Roman Szybiak, p.o. rzecznika prasowego Komendy Miejskiej Policji.

Policjanci wskazują, że rejon ich pracy w dużej mierze ma charakter górski. – Obserwujemy rosnące zainteresowanie turystów zarówno w sezonie letnim, jak i w trakcie zimy. Wiąże się to ze zwiększonym zagrożeniem dla bezpieczeństwa osób i mienia. Dotyczy to zwłaszcza okolic szlaków turystycznych i stacji narciarskich. Wyposażenie policji w quada pozwoli optymalnie planować służbę, tak aby odpowiadać na potrzeby mieszkańców, turystów i samorządu oraz zapobiegać przestępstwom i wykroczeniom popełnianym na terenach leśnych, a także adekwatnie reagować na takie przypadki łamania prawa – uzasadnia te plany Roman Szybiak.

Jak dowiadujemy się w komendzie, dron z kolei pomoże w takich zadaniach, jak poszukiwanie osób zaginionych, kontrola ruchu drogowego czy zabezpieczenie imprez masowych. Urządzenie to docelowo byłoby także wykorzystywane w wykrywaniu i zwalczaniu nielegalnego składowania odpadów oraz podczas działań związanych z przeciwdziałaniem skutków powodzi lub pożarów. – Wyposażenie to poprawiłoby współpracę ze strażami pożarnymi, strażą leśną czy GOPR-em – ocenia rzecznik.

– Gotowość operacyjna jednostki policji jest nieoceniona w sytuacjach nagłych i kryzysowych. Kiedy zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie, a są to sytuacje związane głównie z poszukiwaniem zaginionych osób, każda minuta może odegrać decydującą rolę w akcji ratowniczej. W terenie górskim pojazd przystosowany do jazdy w każdych warunkach jest tym elementem wyposażenia, od którego może zależeć powodzenia całej akcji. Z kolei wykorzystanie drona w akcjach poszukiwawczych lub zabezpieczeń imprez masowych znacznie zwiększa efektywny obszar działań policyjnych – podsumowuje Roman Szybiak.

2
Skomentuj

avatar
2 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
2 Komentarzy
Hermenegildainżynier Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Do niedawna dron był potrzebny straży miejskiej do wykrywania przestępców kopcących z kominów. Już ekologia mniej ważna bo nikt chwilowo o smogu nie mówi?

inżynier
Gość
inżynier

Uuuu samorządy nie mają kaski na finasowanie zbrojnego ramienia nadzwyczajnej kasty 😀 jak mi przykro 😀