Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielski pediatryk pęka w szwach. Jak można chronić dziecko przed zakażeniem?

Fot. Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej

Oddział Niemowlęcy Szpitala Pediatrycznego w Bielsku-Białej wręcz pęka w szwach za sprawą wyraźnie zwiększonej liczby infekcji dróg oddechowych wśród dzieci, w tym spowodowanych przez adenowirusa, wirus RSV i grypę. – Oczywiście, są to typowe zachorowania dla sezonu jesienno-zimowego, ale odpowiednio postępując można znacząco ograniczyć transmisję zakażeń – radzą w placówce.

Oddział Niemowlęcy ma 24 łóżka, a pacjentów jest obecnie co najmniej o kilkoro więcej, niż normalnie. Ich hospitalizacja jest możliwa dzięki współpracy z innymi oddziałami, które – gdy mają takie możliwości – przyjmują część chorych maluchów. Dominują infekcje dróg oddechowych, takie jak zapalenia płuc i zapalenia oskrzeli. Niestety, nie brakuje także poważnych przypadków z towarzyszącą istotną dusznością i wymagających wzmożonego nadzoru oraz tlenoterapii.

Anna Heczko, specjalista pediatrii i ordynator tego oddziału podkreśla, że rodzice, mając na uwadze zwiększoną liczbę zachorowań, w trosce o zdrowie swoich dzieci powinni stosować kilka prostych zasad. Warto rozpocząć od profilaktyki, czyli zachowania zasad higieny, odpowiedniej ilości ruchu i wypoczynku w ciągu doby oraz od uzupełnienia szczepień obowiązkowych o zalecane, m.in. coroczne szczepienie przeciw grypie. – Należy zdecydowanie ograniczyć możliwość kontaktu dzieci z innymi chorymi osobami. Czyli nie zabieramy niemowląt do sklepów czy centrów handlowych, nie zapraszamy rodziny lub znajomych, aby zobaczyli naszego noworodka, unikamy wieloosobowych spotkań rodzinnych. Jeśli jest taka możliwość, to warto również rozważyć pozostawienie w domu przez kilka tygodni starszego rodzeństwa noworodka, które chodzi do żłobka lub przedszkola. Bo w takich placówkach, z uwagi na dużą liczbę dzieci, ryzyko zachorowania jest znaczne i starsze rodzeństwo może „przynieść” chorobę do domu. A należy pamiętać, że najmniejsze dzieci najdotkliwiej i najpoważniej przechodzą takie infekcje, jak te spowodowane przez grypę czy wirus RSV. Niestety, trafiają do nas obecnie nawet 2-3-tygodniowe noworodki z istotną dusznością, wymagające dłuższego leczenia i nie są to pojedyncze przypadki – informuje ordynator.

W Szpitalu Pediatrycznym tłumy pacjentów są nie tylko na Oddziale Niemowlęcym. Identycznie rzecz się ma z Izbą Przyjęć oraz ze świadczoną przez szpital nocną i świąteczną opieką zdrowotną. – Oczywiście chętnie udzielimy wykwalifikowanej pomocy każdemu potrzebującemu, jednak rodzice wybierając się z dzieckiem do naszego szpitala powinni wziąć pod uwagę, że teraz odwiedza nas naprawdę bardzo dużo pacjentów z różnymi jednostkami chorobowymi, w tym zakaźnymi. Po pierwsze należy się więc liczyć z dłuższym niż zwykle czasem oczekiwania, a po drugie istnieje ryzyko kontaktu z innymi chorymi dziećmi. Stąd apel do rodziców, aby przed wizytą w szpitalu rozważyli, czy stan dziecka wymaga niezwłocznie takiej pomocy, czy może jednak korzystniejsza dla niego będzie porada w placówce podstawowej opieki zdrowotnej u pediatry, który prowadzi dziecko od urodzenia. Z naszego doświadczenia wynika bowiem, że w wielu wypadkach POZ zapewni odpowiednią pomoc medyczną i odwiedziny w szpitalu nie są konieczne – mówi Anna Heczko.

W placówce przypominają, że w powiecie bielskim i w całej południowej części województwa śląskiego nie tylko Szpital Pediatryczny w Bielsku-Białej świadczy nocną i świąteczną opiekę zdrowotną dla dzieci. Wizyta w innej tego typu placówce, znajdującej się bliżej miejsca zamieszkania pacjenta skróci czas dojazdu i zmniejszy ryzyko kontaktu z dużą liczbą chorych dzieci. Pracownicy dziecięcego szpitala z Bielska-Białej podkreślają, że bardzo cieszy ich zaufanie, jakim są obdarzani przez rodziców z całego południowego subregionu województwa śląskiego i zapewniają, że chcą nadal nieść pomoc najmłodszym w nagłych stanach pogorszenia zdrowia, jednak mając na uwadze aktualne realia, proszą o wyrozumiałość.

google_news
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Iza
Iza
1 rok temu

Poprzednio na stronie szpitala pediatrycznego była informacja, że usługi w ramach świątecznej i nocnej opieki zdrowotnej świadczy też pogotowie w Szczyrku. Nic bardziej mylnego, ponieważ stamtąd odsyłają dziecko do szpitala pediatrycznego, bo nie mają pediatry. Do POZ- tu nie sposób się dostać a choroba nie czeka. Prywatnie też nie ma możliwości dostać się z dzieckiem do lekarza. Rozumiem, że ogólnie brakuje pediatrów, ale gdzieś z tymi dziećmi czasami trzeba jechać a nie podejrzewam, żeby ludzie ze zwykłymi katarkami pchali się do szpitala na nocną pomoc, tylko zwykle to już są sytuacje wymagające zadania dziecka i wdrożenia odpowiedniego leczenia. System jest… Czytaj więcej »

LILI
LILI
1 rok temu
Reply to  Iza

I tu się nie zgodzę. Widząc co się dzieje i również korzystając z pomocy ludzie przychodzą z niemal wszystkim nawet “pierdnięciem”, więc jakby tak trochę zajęli się dziećmi w domu a nie od razu lecieli, czekało by się mniej w kolejce do pediatry

Wściekła matka
Wściekła matka
1 rok temu

Porada u pediatry… Poradnie nie mają wolnych terminów. Wizyta umawiana jest za 3-4 dni od rejestracji! Pediatrą spycha na sor! Sor spycha do poradni. O czym my mówimy!

Bronek
Bronek
1 rok temu

Trochę trzeba pomyśleć i nie lecieć z byle czym.

Wściekła matka
Wściekła matka
1 rok temu
Reply to  Bronek

Bronku a kto mówi, że z byle czym? Może Ty masz taki zwyczaj ale nie wszyscy.

Bronek
Bronek
1 rok temu

To napiszcie skargę, że poradnie nie przyjmują. Macie jeden szpital na Śląsku następny jest w Katowicach a wy tylko narzekacie jak nie na szpital to na personel. To zacznijcie trochę dbać o dzieci i próbować katar czy gorączkę poleczyc w domu a nie lecieć od razu na sor. Rozumiem duszność czy mocny ból brzucha czy coś gorszego a nie katarek.

dw
dw
1 rok temu

Bielsko pęka w szwach, a oddział w Cieszynie zostaje zawieszony..gdzie tu logika?

Sigfid
Sigfid
1 rok temu
Reply to  dw

Tak jak w Wodzisławiu Śląskim. Od 1 grudnia na 3 miesiące