Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Budżet zrealizowany w 101 procentach

Fot. Marcin Płużek

Rada Miejska udzieliła wczoraj absolutorium prezydentowi Bielska-Białej za wykonanie ubiegłorocznego budżetu gminy. Radni byli prawie jednogłośni w swej decyzji i nawet opozycyjny klub PiS jedynie wstrzymał się od głosu, choć bywały lata, że ostentacyjnie  głosował na nie. Trudno się jednak dziwić, skoro uchwała budżetowa na rok 2019 została zrealizowano wręcz wzorowo.

Po stronie dochodów założenia budżetu zostały wykonane w 101 procentach (do miejskiej kasy w ubiegłym roku wpłynęło nieco więcej pieniędzy niż planowano). W sumie dochody miasta zamknęły się kwotą 1 miliarda 235 milionów złotych z niewielkim haczykiem.

Jeśli chodzi o realizację założeń budżetu po stronie wydatków to udało się go wykonać w 92 procentach. Przy czym na taki wynik miały wpływ głównie wydatki inwestycyjne. Ratusz nie zrezygnował z żadnej z zaplanowanej ważnej dla miasta inwestycji, jednak realizacja niektórych z nich – z przyczyn niezależnych od samorządu – przeciągnęła się w czasie. Mimo to ratusz wyłożył na inwestycje rekordową kwotę (nigdy w historii miasta nie wydano tak dużo) 291 milionów złotych.

W sumie wydatki miasta (bieżące, inwestycyjne) zamknęły się w ubiegłym roku kwotą 1 miliarda 303,5 miliona złotych. Aby zbilansować deficyt ratusz musiał zaciągnąć kredyt w wysokości blisko 70 milionów złotych tak, iż ogólne zadłużenie stolicy Podbeskidzia na koniec ubiegłego roku wyniosło 220 milionów.

E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu

Lepiej byłoby gdyby budżet był zrealizowany na 102, wtedy byłoby wzorowo. Ile jest zadłużenia? Gratulacje, a teraz przejdźmy do szpitali.

Beata
Beata
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

z tematem szpitali proponuję uderzyć do Ministra Zdrowia

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  Beata

A może szpitale są też w samorządach pod starostami?

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  Beata

Dodam więcej, radni powiatu często głosują aby zasilić szpitale dodatkową kwotą z budżetu powiatu aby pokryć odsetki. Normalne, że tak się dzieje skoro każesz mi uderzać do rządu. Ja mam to robić a nie w/w i to skutecznie? O.K., powiesz, że chwalebnie aby uratować placówkę leczniczą dla mieszkańców, miejsca pracy… Przykładem jest ratowany szpital powiatowy w Żywcu już dobrych kilka lat

Joseph
Joseph
3 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

PiSowcy oszukują, budżet zrealizowano w 145 PROCENTACH – J.Goebbels

Hermenegilda
Hermenegilda
3 miesięcy temu
Reply to  Joseph

Akurat nie w tę stronę adres w przyp. prezydenta B-B. Dopisany jegomość już dawno nie żyje, znajdź sobie kogo innego kto pociągnie na tym poziomie temat.