Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Dokładna mapa jakości powietrza

Miasto Bielsko-Biała uruchamia system miejskiego monitoringu jakości powietrza. Mieszkańcy mogą zobaczyć, jaki stan powietrza jest w danej chwili w różnych lokalizacjach miasta.

W ostatnim roku w mieście zainstalowano i uruchomiono 35 czujników monitorujących jakość powietrza – 10 urządzeń Syngeos zostało zainstalowanych na budynkach szkół w różnych częściach miasta, natomiast 25 tzw. Ekosłupków ustawiono w przestrzeni publicznej – na placach, skwerach, w parkach i na osiedlach. Ekosłupki to urządzenia służące do pomiaru i sygnalizowania jakości powietrza za pomocą koloru światła na terenach otwartych.  Na podstawie wyników bieżących pomiarów stężenia pyłów zawieszonych oraz innych zanieczyszczeń oświetlenie ledowe przybiera barwę zgodną z Polskim Indeksem Jakości Powietrza.

Dzięki podłączeniu do miejskiej sieci szerokopasmowej umożliwiają przetwarzanie danych online. Z kolei czujniki Syngeos służą do przetwarzania, analizowania i wizualizacji danych jakości powietrza. Dotyczą takich danych pomiarowych, jak: temperatura powietrza, wilgotność, ciśnienie oraz stężenie pyłów zawieszonych PM2,5 oraz PM10. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii informatycznych zintegrowane dane od dwóch producentów czujników można zaprezentować na jednej platformie: https://www.powietrze.bielsko-biala.pl/.

 

Sarni_karta
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments