Urząd Miejski w Bielsku-Białej rozpoczął akcję wysłania do mieszkańców stolicy Podbeskidzia (osób fizycznych) decyzji o wysokości naliczonego na rok 2020 podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz leśnego. Choć to rutynowe działanie, to w obliczu epidemii sprawy mocno się skomplikowały. Wielu bielszczan zastawia się jak w zaistniej sytuacji zapłacić ten podatek?
Decyzje wysyłane są za pośrednictwem poczty, a w przodku osób posiadających odpowiednie konto na platformę ePUAP i SEKAP. Termin uiszczenia pierwszej raty podatku wynosi – zgodnie z prawem – 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Ci, którzy korzystają z elektronicznych form płatności mogą się rozliczyć z ratuszem nie wychodząc z domu. Co z tymi, którzy preferowali do tej pory tradycyjne formy uiszczenia opłat? Chodzi głownie o osoby starsze, które najczęściej przychodziły zapłacić podatek do ratusza. Teraz nie jest to możliwe. Kasy w Urzędzie Miejskim nie działają. Czy mogą rozliczyć się później (już po ustawowym terminie) gdy – miejmy nadzieję- sytuacja się unormuje?
Teraz powinni – informują urzędnicy – uiścić podatek wpłacając pieniądze na rachunek bankowy wskazany w decyzji. To jednak wiąże się dla takich osób z wizytą na poczcie czy banku. Taka perspektywa – zwłaszcza dla tych starszych wiekiem – wydaje się wyjątkowo ryzykownym przedsięwzięciem. Czy w związku z tym władze miasta w uzasadnionych przypadkach przedłużą możliwość zapłacenia podatku po terminie lub zrezygnują z naliczania karnych odsetek za zwłokę?. Jak ustaliliśmy na razie takie rozwiązanie nie jest rozpatrywane, choć nie wykluczone, że władze miasta zdecydują się na taki krok. Przy czym Małgorzata Skoczeń szefowa wydziału dochodów budżetowych zwraca uwagę na pewien – istotny – szczegół, o którym z pewnością wielu podatników nie wie. Otóż osoby, które spóźnią się z zapłatą podatku od nieruchomości obciążane są odsetkami karnymi dopiero wtedy, gdy ich z łączna wysokość przekroczy kwotę 9 złotych i 60 groszy. W przypadku podatku w wysokości około 200 złotych (tyle średnio płaci się rocznie za domu z ogrodem) nawet kilkumiesięczna zwłoka nie skutkuje dla podatnika karą finansową.
W skali całego miasta osób płacący podatek w kasie Urzędu Miejskiego było stosunkowo niewielu. Na ponad 60 tysięcy podatników jacy w ubiegłym roku uiścili w Bielsku-Białej podatek od nieruchomości około 18 tysięcy zrobiło to w kasie.
W sumie rocznie budżet Bielska-Białej zasilany jest z tego tytułu kwotą blisko 40 milionów złotych.
Mam nadzieję, że informację o wysokości podatku za rok 2021 mieszkańcy otrzymają do SKRZYNEK POCZTOWYCH, nie chcemy stać w śmiercionośnych kolejkach na poczcie !!
Dwukrotnie otrzymałem awizo dostarczone przez kogoś ( kurier, lub listonosz), odbiór awiza w tej chwili niemożliwy z przyczyn ogólnie znanych, lepiej aby ci ludzie wrzucili do skrzynki pocztowej nawet listy polecone – już dawno 95% Bielszczan zapłaciło by podatki !!
Lepszy efekt będzie jak listy nie będą polecone!!!!!
W obliczu klęski finansowej jaka mnie niedługo czeka ostatnia rzeczą na jaka wydam oszczędności napewno nie będę podatki. Chyba ktoś na głowę upadł.
Do nas dziś przyszedł listonosz bez maseczki i rękawiczek, kazał podpisać jego długopisem, a ja zsapytaliśmy czemu nie ma maseczki pożalił się, że nie dostał. Dostał 10ml płynu antybakteryjnego na 2 tygodnie. PIĘKNIE !!! POCZTA POWINNA SIĘ WSTYDZIĆ! Nie dbają o swoich pracowników.
Czyżby niższe podatki w tym roku? 200 zł to ja razy 4
To samo mówię
Tylko listonosze nie przynoszą listów, tylko zostawiają awizo, więc dzisiaj czekałem w kilkadziesięcioosobowej kolejce przed pocztą. Podziekowania dla pracowników ratusza od Coronovirusa.
Jak to stosunkowo niewielu płaciło w kasie? Przecież to 30 procent.
Ciekawe skad te dane odnośnie wysokosci podatku 200 złotych. Tyle to wiekszosc mieszkańców Bielsko-Biała placi jednej raty. Po braku jednej wplaty bardzo szybko sa wysylane ponaglenia z odsetkami
Aż się roześmiałam bo kto tyle płaci za dom z działką