Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Jak zapłacić podatki

Fot. Płużek Marcin

Urząd Miejski w Bielsku-Białej rozpoczął akcję wysłania do mieszkańców stolicy Podbeskidzia (osób fizycznych) decyzji o wysokości naliczonego na rok 2020 podatku od nieruchomości, podatku rolnego oraz leśnego. Choć to rutynowe działanie, to w obliczu epidemii sprawy mocno się skomplikowały. Wielu bielszczan zastawia się jak w zaistniej sytuacji zapłacić ten podatek?

Decyzje wysyłane są za pośrednictwem poczty, a w przodku osób posiadających odpowiednie konto na platformę ePUAP i SEKAP. Termin uiszczenia pierwszej raty podatku wynosi – zgodnie z prawem – 14 dni od dnia doręczenia decyzji. Ci, którzy korzystają z elektronicznych form płatności mogą się rozliczyć z ratuszem nie wychodząc z domu. Co z tymi, którzy preferowali do tej pory tradycyjne formy uiszczenia opłat? Chodzi głownie o osoby starsze, które najczęściej przychodziły zapłacić podatek do ratusza. Teraz nie jest to możliwe. Kasy w Urzędzie Miejskim nie działają. Czy mogą rozliczyć się  później (już po ustawowym terminie) gdy – miejmy nadzieję- sytuacja się unormuje?

Teraz powinni – informują urzędnicy –  uiścić podatek wpłacając pieniądze na rachunek bankowy wskazany w decyzji. To jednak wiąże się dla takich osób z wizytą na poczcie czy banku. Taka perspektywa – zwłaszcza dla tych starszych wiekiem – wydaje się wyjątkowo ryzykownym przedsięwzięciem. Czy w związku z tym władze miasta w uzasadnionych przypadkach przedłużą możliwość zapłacenia podatku po terminie lub zrezygnują z naliczania karnych odsetek za zwłokę?. Jak ustaliliśmy na razie takie rozwiązanie nie jest rozpatrywane, choć nie wykluczone, że władze miasta zdecydują się na taki krok. Przy czym Małgorzata Skoczeń szefowa wydziału dochodów budżetowych zwraca uwagę na pewien – istotny – szczegół, o którym z pewnością  wielu podatników nie wie. Otóż osoby, które spóźnią się z zapłatą podatku od nieruchomości obciążane są odsetkami karnymi dopiero wtedy, gdy ich z łączna wysokość przekroczy kwotę 9 złotych i 60 groszy. W przypadku podatku w wysokości około 200 złotych (tyle średnio płaci się rocznie za domu z ogrodem)  nawet kilkumiesięczna zwłoka nie skutkuje dla podatnika karą finansową.

W skali całego miasta osób płacący podatek w kasie Urzędu Miejskiego było  stosunkowo niewielu. Na ponad 60 tysięcy podatników jacy w ubiegłym roku uiścili  w Bielsku-Białej podatek od nieruchomości około 18 tysięcy zrobiło to w kasie.

W sumie rocznie budżet Bielska-Białej zasilany jest z tego tytułu kwotą blisko 40 milionów złotych.

8
Skomentuj

avatar
6 Komentarzy
2 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
8 Komentarzy
MagdaAdaDorotaArkoGrzegorz Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Ada
Gość
Ada

W obliczu klęski finansowej jaka mnie niedługo czeka ostatnia rzeczą na jaka wydam oszczędności napewno nie będę podatki. Chyba ktoś na głowę upadł.

Dorota
Gość
Dorota

Do nas dziś przyszedł listonosz bez maseczki i rękawiczek, kazał podpisać jego długopisem, a ja zsapytaliśmy czemu nie ma maseczki pożalił się, że nie dostał. Dostał 10ml płynu antybakteryjnego na 2 tygodnie. PIĘKNIE !!! POCZTA POWINNA SIĘ WSTYDZIĆ! Nie dbają o swoich pracowników.

Arko
Gość
Arko

Czyżby niższe podatki w tym roku? 200 zł to ja razy 4

Magda
Gość
Magda

To samo mówię

Grzegorz
Gość
Grzegorz

Tylko listonosze nie przynoszą listów, tylko zostawiają awizo, więc dzisiaj czekałem w kilkadziesięcioosobowej kolejce przed pocztą. Podziekowania dla pracowników ratusza od Coronovirusa.

Hermenegilda
Gość
Hermenegilda

Jak to stosunkowo niewielu płaciło w kasie? Przecież to 30 procent.

Rafał
Gość
Rafał

Ciekawe skad te dane odnośnie wysokosci podatku 200 złotych. Tyle to wiekszosc mieszkańców Bielsko-Biała placi jednej raty. Po braku jednej wplaty bardzo szybko sa wysylane ponaglenia z odsetkami

Eea
Gość
Eea

Aż się roześmiałam bo kto tyle płaci za dom z działką