Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Bielsko-Biała: Klasyka w najlepszym wydaniu. Dwa festiwale i wyjątkowy koncert organowy

Państwowa Orkiestra Kameralna Słowacji „Slovak Sinfonietta”. Fot. Materiały Bielskiego Centrum Kultury

W weekend czeka nas istny wysyp znakomicie zapowiadających się koncertów muzyki kameralnej i organowej. Odbędą się aż dwa festiwale i niezwykły koncert organowy.

29 października rozpocznie się II Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics”. Tego dnia, o 19.00 w Bator Art Gallery w Szczyrku wystąpi Cracow Duo, czyli wiolonczelista Jan Kalinowski i pianista Marek Szlezer. W programie utwory Chopina, Schumanna, Elgara i Debussy’ego.

30 października festiwal zagości w Bielsku-Białej. O 18.00 w Willi Sixta będzie można usłyszeć – bezpłatnie – Baltic Neopolis Virtuosi z interpretacjami muzyki Richtera, Schuberta, Twardowskiego i Halvorsena.

Z kolei w niedzielę, 31 października, wielki finał festiwalu odbędzie się w „Domu Muzyki” Bielskiego Centrum Kultury. O 18.00 wystąpi Państwowa Orkiestra Kameralna Słowacji „Slovak Sinfonietta” pod dyrekcją Martina Leginusa. W programie Serenada na smyczki es-dur Josefa Suka, Sonatina na flet, klarnet i smyczki Jána Cikkera oraz VI Symfonia C-dur Schuberta.

Melomanów czeka też inna gratka w Bielskim Centrum Kultury. To, zapowiedziany na 30 października 18.00, „Koncert zaduszkowy” pod hasłem „(Nie)zwykła muzyka. Organy i nowe przestrzenie brzmieniowe”. Gwiazdą wieczoru będzie wybitny polski organista dr hab. Wacław Golonka, prof. Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. W programie usłyszymy utwory na organy solo: Preludium i Fugę g-dur Bacha oraz Obrazki taneczne Sawy oparte na polskich tańcach ludowych. Następnie dwa utwory inspirowane muzyką świata: klezmerski „Sholem-alekhem, rov Feidman!” Kovácsa na organy i klarnet oraz suitę „Maracaibo” Baczewskiego na klarnet, hang i organy w rytmach muzyki Ameryki Łacińskiej. Koncert dopełni Bielska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Piotra Sułkowskiego, która wykona Divertimento d-dur Mozarta oraz dwa utwory z organami: Koncert organowy nr 4 Haendla i Adagio g-moll Albinoniego.

Miłośnicy muzyki organowej mają w ten weekend jeszcze do wyboru bezpłatny festiwal „Bach Fest”. 30 października o 19.00 w kościele Zbawiciela na pl. Lutra na organach zagra Krzysztof Augustyn, a na trąbce Marek Dreszer. Dzień później festiwal przeniesie się do drugiej ewangelickiej parafii przy ulicy Staszica. O 17.00 wystąpią tam znany bielskiej publiczności organista Arkadiusz Bialic oraz skrzypek Zbigniew Pilch.

Bilety na imprezy odbywające się w Bielskim Centrum Kultury nadal są tam do nabycia.

google_news