Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Król jazzu na bielskim rondzie

Fot. Marcin Płużek

Jednym z wydarzeń wielkiego święta jazzu, jakie od dwóch dni trwa w Bielsku-Białej było dzisiejsze odsłonięcie instalacji artystycznej na rondzie obok centrum handlowego Sfera w Bielsku-Białej.

Dokonał tego w towarzystwie prezydenta miasta oraz licznego grona miłośników jazzu sam mistrz Wynton Marsalis.
Ten jeden z największych muzyków jazzowych zagra dziś koncert w ramach 23. Bielskiej Zadymki Jazzowej (choć z pewnością bardziej adekwatną byłaby tu nazwa Letnia Nawałnica Jazzowa).

Zanim muzyk pojawił się na rondzie w bielskim ratuszu odbyła się konferencja prasowa z jego udziałem. W jej trakcie Wynton Marsalis – pytany o tamten pobyt w Bielsku-Białej – wspominał między innymi koncert, jaki dał w 1994 roku w kościele w Aleksandrowicach. Bez kurtuazji przyznał, iż bardzo często wraca myślami do tamtego wydarzenia, które – jak można sądzić – utkwiło w mu mocno w pamięci. Tak samo jak bielskim miłośnikom jazzu. Wiadomość, że nad Białą wystąpi w tamtym czasie taka gwiazda jazzu dosłownie zelektryzowała fanów tej muzyki nie tyko z Bielska-Białej, lecz z całego kraju. Jakby na to nie patrzeć, był to pierwszy wykonawca takiego formatu, jaki wystąpił przed bielską publicznością. Później poszło już z górki. Miasto gościło prawie całą światową czołówkę muzyków jazowych. Nie bez przyczyny rondo przy sferze nosi nazwę Bielskiego Jazzu. Nadała mu ją w 2019 roku Rada Miejska, a wnioskodawczynią tego pomysłu była ówczesna radna, a obecnie senator Agnieszka Gorgoń-Komor. Już wtedy sugerowano, aby na środku ustawić jakiś symbol czy instalację artystyczną nawiązującą do tej nazwy. Tak się też stało właśnie teraz, a uroczystość  uświetnił swą obecnością prawdziwy król muzyki jazzowej.

KB_ceny
Subskrybuj
Powiadom o
guest
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Teddy
Teddy
2 miesięcy temu

Wynton Marsalis to jest gość. Przykre jest to że jak zwykle pan K narzuca się ze swoją fizjonomią.

Jasiek
Jasiek
2 miesięcy temu
Reply to  Teddy

A ten po lewej to kto?

Oset
Oset
2 miesięcy temu

Jezzu król niech żyje nam

Hermenegilda Pierwsza
Hermenegilda Pierwsza
2 miesięcy temu
Reply to  Oset

To jest przymiarka do utworzenia oficjalnie narodowego królestwa.

Oset
Oset
2 miesięcy temu

A ta czerwono ubrana pani co wisi królowi na szyji to jego królowa może ?

Hermenegilda Pierwsza
Hermenegilda Pierwsza
2 miesięcy temu
Reply to  Oset

wisiorek to widać a czy królowa – zależy od upodobań króla. To nie Doda.