Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Powraca koncepcja ulicy Nowopiekarskiej?

Cztery firmy projektowe są zainteresowane przygotowaniem koncepcji nowej drogi, która ma połączyć w przyszłości ulicę Krakowską z ulicą Warszawską w Bielsku-Białej. W połowie kwietnia w Miejskim Zarządzie Dróg otwarto koperty z ofertami (z uwagi na epidemię, zainteresowani mogli uczestniczyć w niej online), z których najtańsza opiewa na 288 tysięcy  złotych, a najdroższa  na ponad 999 tysięcy ( MZD na wykonanie dokumentacji zabezpieczyło w  swoim budżecie  300 tysięcy).

W MZD zakładają, że koncepcja urbanistyczno-projektowa nowej ulicy będzie gotowa  jeszcze w tym roku, jednak z uwagi na sytuację pandemiczną – ograniczone możliwości  przemieszczania się i kontaktów – termin ten może zostać przedłużony do roku przyszłego.

Połączenie ulicy Krakowskiej z ulicą Warszawską to powrót do zarzuconej kilkanaście lat temu koncepcji budowy ulicy Nowopiekarskiej. Projekt ten został zaniechany na początku minionego milenium, między innymi z uwagi na ogromne koszty tego przedsięwzięcia. Związane to było między innymi z koniecznością pokonania kilku dużych przeszkód terenowych, w tym szerokiego na kilkaset metrów torowiska w rejonie dworca PKP. Poza tym uruchomiony został w tamtym czasie ogromny (krajowy) projekt budowy północno-wschodniej obwodnicy miasta jako części drogi ekspresowej Bielsko-Biała – Żywiec (obwodnica funkcjonuje od kilku lat). Tymczasem w swym pierwotnym założeniu ulica Nowopiekarska miała pełnić właśnie rolę „małej”  północnej obwodnicą miasta. Teraz nowa droga ma być częścią większego – planowanego przez ratusz -– przedsięwzięcia związanego z budową w stolicy Podbeskidzia dużego, nowoczesnego centrum przesiadkowego.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Zbynio
Zbynio
4 lat temu

Widać,że miasto kuszą te tereny co należą do PKP.Jeszcze należą.

Pytajnik
Pytajnik
4 lat temu
Reply to  Zbynio

i ?