Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Bielsko-Biała: Powstanie książka kucharska jakiej jeszcze nie było

Bielscy seniorzy stworzą książkę kucharską, w której znajdą się przepisy na regionalne potrawy. Propozycje dań można nadsyłać do 30 września. Wszystko to w ramach konkursu przygotowanego z okazji 70. rocznicy połączenia Bielska i Białej przez Wydział Polityki Społecznej bielskiego Ratusza.

Jak podkreślają organizatorzy chodzi o tradycyjne przepisy na różnorodne dania pochodzące z tego regionu. Celem przedsięwzięcia jest spisanie przepisów na potrawy, jakie od lat goszczą na stołach mieszkańców Bielska-Białej. Powinny także odzwierciedlać wielokulturową tradycję kulinarną obu miast. W konkursie mogą wziąć udział osoby w wieku powyżej 60 lat mieszkające w Bielska-Białej. Każdy uczestnik może zgłosić jeden przepis w jednej z poniższych kategorii:

– przystawki i zakąski – wszystkie dania, które mogą być serwowane przed daniem głównym, zarówno w ciepłej, jak i zimnej formie, oraz dania serwowane przy okazji spożywania różnorodnych trunków;
– zupy i dodatki – wszystkie rodzaje zup wraz z towarzyszącymi im dodatkami, takimi jak: kluski, kluseczki, makarony, drobne pierożki, paszteciki i wiele innych, zgodnie z tradycyjnymi przepisami;
– dania główne –  dania mięsne, bezmięsne oraz rybne wraz z dodatkami, surówkami i sałatkami obiadowymi;
– ciasta i inne desery – różnorodne słodkości, które mogą być serwowane jako zwieńczenie dania głównego oraz jako słodki dodatek do kawy lub herbaty;
– nalewki i inne napoje – różnorodne napoje o charakterze zdrowotnym, napary, nalewki, herbatki, a także przygotowywane dla przyjemności, takie jak: poncze, kompoty czy lemoniady.

Każdy przepis powinien zawierać też krótki opis skąd pochodzi dana potrawa, jaka jest jego historia, jak trafiła do rodzinnego jadłospisu i w jaki sposób jest związane z Bielskiem lub Białą – podpowiadają organizatorzy .

Wszystkie szczegóły na temat konkursu można znaleźć tutaj, tam też jest dostępny formularz zgłoszeniowy.

Urzędnicy dodają, że w sytuacji, gdy autor przepisu będzie potrzebował pomocy w jego spisaniu, zrobieniu zdjęcia potrawy czy w innej kwestii związanej z udziałem w konkursie, to chętnie służą pomocą. Można się o nią zwrócić dzwoniąc pod numer 33 497 14 92.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Polka
Polka
3 miesięcy temu

Kto to kupi. Cały internet tych śmieci!!!