Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Rusza głosowanie na obywatelskie projekty

Grafika UM B-B

Już jutro (16 września) rusza w Bielsku-Białej głosowanie na projekty zgłoszone do realizacji w ramach przyszłorocznego budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy miasta będą mogli wybierać spośród pozytywnie zweryfikowanych 21 propozycji o charakterze ogólnomiejskim oraz 62 osiedlowym. To głosowanie różni się od tych jakie bielszczanie pamiętają z lat poprzednich.

Po pierwsze trwać będzie znacznie dłużej, bo dwa tygodnie (do 1 października). Po drugie, po interwencji służb prawnych wojewody śląskiego, przywrócono także możliwość oddawanie głosów za pośrednictwem kart papierowych.

Oczywiście zagłosować będzie można również drogą elektroniczną. Aby to zrobić trzeba wejść na stronę www.obywatelskibb.pl (zakładka”Głosowanie”). Każdy kto skorzysta z tej możliwości otrzyma na swój numer telefonu komórkowego specjalny kod weryfikacyjny. Po wpisaniu go do elektronicznego formularza głos zostaje uwierzytelniony.

Przy czym – z wykorzystaniem jednego numeru telefonu komórkowego zagłosować można tylko jedna osoba (mieszkaniec Bielska-Białej) na jeden projekt ogólnomiejski i jeden projekt osiedlowy  – podkreślają miejscy urzędnicy.

Jeśli chodzi o głosownie papierowe, to tu również są pewne zmiany w stosunku do tego, co bielszczanie mogą pamiętać z wcześniejszych lat. Odbywać się bowiem będzie wyłącznie w wyznaczonych punktach do głosowania. Uruchomione zostaną w: Biurze Rady Miejskiej (pl. Ratuszowy 1, pok. 44), Biurze Obsługi Interesanta (pl. Ratuszowy 6) oraz Centrum Organizacji Pozarządowych (pl. Opatrzności Bożej 18) i będą czynne w godzinach pracy urzędu. W soboty i niedziele punkty te będą zamknięte! – Karty do głosowania są dostępne wyłącznie w punktach głosowania w dniach i godzinach ich funkcjonowania. Wydawane będą tylko przez pracowników urzędu, po okazaniu przez zainteresowanego dowodu osobistego lub innego dowodu tożsamości – wyjaśniają urzędnicy, dodając, że osoby nieletnie będą mogły oddać głos po uprzednim wypełnieniu i podpisaniu przez ich opiekuna prawnego specjalnego oświadczenia (jego formularz można odebrać wraz z kartą do głosowania). Zasady te mają zapobiec ewentualnym machlojką polegającym chociażby na „hurtowym” wypełniani kart przez jedną osobę zainteresowana promocją jakiegoś projektu. Warta jeszcze raz podkreślenia, że każdy głosujący (bez względu na formę) ma prawo zagłosować tylko na jeden projekt ogólnomiejski i na jeden projekt osiedlowy dotyczący osiedla, którego jest mieszkańcem.

google_news