Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Setki oczu Wielkiego Brata

Fot. Marcin Płużek

Władze Bielsku-Białej chwalą się trwającą właśnie rozbudową funkcjonującego w mieście od trzech lat inteligentnego systemu transportowego – zwanego potocznie ITS. Rozwiązanie ma usprawnić ruch na wybranych arteriach, głównie w centrum miasta.

Z grubsza mówiąc system, wykorzystując zaawansowane rozwiązania informatyczne, steruje pracą sygnalizatorów na wybranych skrzyżowaniach tak, aby zapewnić kierowcom szybki i płynny przejazd. Ma też ułatwić znalezienie miejsca postojowego, a pasażerów miejskich autobusów informować  kiedy przyjedzie autobus, na który czekają.

To jednak nie wszystko. ITS to także dziesiątki kamer montowanych na skrzyżowaniach, przy głównych ulicach, w tunelach, w przejściach podziemnych oraz na przystankach autobusowych. Obserwują miasto przez 24 godziny na dobę, a ich sygnał trafia do „centrum dowodzenia” systemu. Nie należy tego mylić z miejskim systemem monitoringu zawiadywanym przez straż miejską. Tych kamer jest też ponad 100, rozlokowanych w różnych punktach Bielska-Białej, a monitoring ten jest cały czas rozbudowywany. Wychodząc czy wyjeżdżając na miasto trzeba mieć świadomość – z czego wiele osób nie zdaje sobie jeszcze sprawy – że każdy nasz ruch i krok może być obserwowany i rejestrowany.

Czytaj także w najnowszym wydaniu “Kroniki Beskidzkiej”

KB_szczepionki
Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Janek
Janek
12 dni temu

Na miasto? Toż dziennikarze gazetki szkolnej są lepiej edukowani

Andrzej
Andrzej
14 dni temu

Pierdu pierdu ja wiem po co wam te kamery bo nie tylko Bielsko-Biała jest wyposażona w takie coś. Ale to tylko spiskowe teorie

Strażnik
Strażnik
15 dni temu

Najpierw niech zmodernizują tych 80% starych kamer kiepskiej rozdzielczości i odczytu po zmroku lub parujących to będzie sukces bo obraz jest tragiczny.Oraz niech 2 osoby nie obsługują 120 kamer straży miejskiej bo to farsa a nie obserwacja.

Last edited 15 dni temu by Strażnik
Tomasz
Tomasz
15 dni temu

Przy skrzyżowaniach powinny być na tablicach statystyki ilu kierowców zostało ukaranych za przejchanie na czerwonym, ewentualnie wyprzedzanie na pasach dla pieszych….

Jo
Jo
15 dni temu
Reply to  Tomasz

I co to da? Nie zesraj się przypadkiem x tym pomysłem

Frog
Frog
15 dni temu

Tak szkoda że nie widzą co się dzieje na skrzyżowaniu z ulicą Komorowicka wyjazd przy blaszaku czerwone światło wieczność a gdy już jest zielone to przejadą trzy auta brawo brawo dla tych oczu

Konstantynopolanka
Konstantynopolanka
15 dni temu

może “oczu”?

Danka
Danka
15 dni temu

Poska język trudna język, “setki oczy”….

Oset
Oset
15 dni temu
Reply to  Danka

Tak trudna język …z czego wiele osób zdaje sobie jeszcze sprawy….oj trudna język