Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Tadeusz Modrzejewski przymiera głodem

Tadka znają wszyscy. Niemal każdy bielszczanin wie, gdzie jest jego Muzeum Literatury im. W. Reymonta. Teraz przymiera głodem, pozbawiony chleba i farb, które dają mu wytchnienie i skromny zarobek.

Bardzo mi brakuje ludzi – mówi Tadeusz Modrzejewski, gdy zadzwoniliśmy do niego, aby zapytać, jak sobie radzi w tej trudnej dla wszystkich rzeczywistości.

Wciąż płacze i się smuci, co będzie z muzeum. Prawda jest taka, że nie ma nawet na chleb – podkreśla sąsiadka Tadeusza, bez której pomocy być może już dawno by odszedł ze świata żywych. – Dzielimy się z nim tym, co mamy, a sami niewiele posiadamy. Nie zostawię jednak człowieka na taką pastwę losu. Dzwoniłam do sanepidu, caritasu, przecież jednak Tadek, to człowiek, który jednak coś zrobił dla tego miasta. Nikt nam nie pomógł – dodaje zawiedzionym głosem kobieta.

Adam Ruśniak, wiceprezydent Bielska-Białej, który zajmuje się sprawami kultury w mieście, obiecał, że jutro taka pomoc nadejdzie.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przyjrzy się sprawie – obiecuje.

Tadeusz Modrzejewski od kilkudziesięciu lat prowadzi Muzeum, w którym prezentuje własnoręcznie przepisane przez siebie dzieła literatury. Na mapie Bielska-Białej, to ważne miejsce, gdzie docierają turyści zaciekawieni historią miejsca i postacią Tadeusza. Teraz, gdy koronawirus pozamykał szkoły, uczelnie, urzędy, muzea, także i on pozostał bez pracy. Do tej pory żył z tego, co zostawili zwiedzający. Muzeum zostało zamknięte, więc malarz pozostał bez środka do życia. Jego mała renta starcza jedynie na podstawowe opłaty.

Wiele osób potrzebuje dzisiaj wsparcia. Jednak najgorzej mają ci, którzy są zamknięci w czterech ścianach bez możliwości pracy. Tadek Modrzejewski jest jedną z takich osób. Nie bądźmy bierni na tragedię człowieka.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
28 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu

Z ostatniej chwili!
Urzędniczej bajki ciąg dalszy.
W Bielsku-Białej stanie kolejny pomnik bajkowych postaci ze Studia Filmów Rysunkowych. Bielscy urzędnicy zaprezentowali w piątek 17 kwietnia model kompozycji rzeźbiarskiej nawiązującej do serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki” – to Smok Wawelski i Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka stojący przy aucie, którym wyruszyli w niebezpieczną podróż w poszukiwaniu zaginionego uczonego Baltazara Gąbki.

broda
broda
2 lat temu

najlepiej pomógł by prezydent gdyby przyznał p. Tadziowi rozsądna emeryturę za zasługi czy coś innego. Sposób się znajdzie trzeba było by chcieć

Tadeusz
Tadeusz
2 lat temu

W Poznaniu powstaje pomnik jednego z najsłynniejszych bielszczan. Bohdan Smoleń jest legendą polskiego kabaretu. Nic dziwnego, że inicjatywę stowarzyszenia “Zostań Gwiazdą Kabaretu” popiera środowisko artystów, także tych wywodzących się z Bielska-Białej.Ciekawe czy pani rzeźbiarka miejska też?Dokonań artysty przypominać nie ma potrzeby.Jedno jednak należy.Po występie na KFPP w Opolu kierownik Wydziału Kultury KC PZPR nałożył na Bohdana Smolenia okresowy zakaz występów.I może pamięć o tym powoduje,że łatwiej usadzić dyrektora na rondzie albo bohaterów innych bajek uwiecznić.A Bohdan?Podobno z rafką po Wzgórzu gonił.Na “Ogrodniku” poznawał smak lokalnych wyrobów owocowych.Z pobliskiej “Sportówki” na ZWM od wewnatrz zaglądał.A nawet w Mikołaju o skarbonki się… Czytaj więcej »

inżynier
inżynier
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

Zrzygałeś się już PRYKU? Co z tą ustaweczką ŚM1ECIU?!?

baronowa Sołowiejczyk
baronowa Sołowiejczyk
2 lat temu
Reply to  Tadeusz

@Tadeusz. Ty stary pisiarski durniu.Żeby nie komuna to byś parobku do dziś czytać i pisać nie potrafił.Pajacu styropianowy.

GośćGość
GośćGość
2 lat temu

Rzeczywiście, kiedy byłam tam ostatni raz muzeum oświetlone było świecami, gdyż odcięto mu nie zapłacony prąd.

Gość
Gość
2 lat temu

Znam i szanuję Pana Tadeusza. Ale chyba znam też przyczynę z której urzędy odmawiają mu pomocy. Pan Tadeusz za kołnierz nie wylewa niestety…

Stan
Stan
2 lat temu
Reply to  Gość

Tobie zona zabrania ? Picie alkoholu w RP nie jest zabronione
Jak chodzisz do Kościoła to widzisz największych alkoholików, piją codziennie. Zastanów się nad swoim życiem. Kim jesteś?

Agata
Agata
2 lat temu
Reply to  Gość

Niestety – poszłam tam kiedyś z koleżanką i niestety od pana Tadeusza można było poczuć alkohol :/

Mycha
Mycha
2 lat temu

Przecież ma żonę i córkę i mieszkanie w bloku nie jest z nim tak źle jak to się mówi zawsze spadał na cztery łapy

Micco
Micco
2 lat temu

Nie znam człowieka.nie wiem gdzie jego muzeum.w BB mieszkam od urodzenia czyli 35 lat.ciekawe ile portal beskidzka24.pl przeznaczyl funduszy na pomoc dla tak szacownego mieszkańca?

Rafał
Rafał
2 lat temu
Reply to  Micco

…to trochę wstyd. Ja mieszkam w BB 5 lat i wiem, gdzie są takie miejsca.

Panicz Cień
Panicz Cień
2 lat temu

Weźcie pomóżcie człowiekowi… Mi też pomogli… Ludzie nie urzędy.. w was jest siła… Teraz w najgorszym czasie jest szansa pokazać ile w nas człowieczeństwa…

Aga
Aga
2 lat temu

Z tego co pamiętam ten pan ma córkę…

Ela
Ela
2 lat temu
Reply to  Aga

Z rodzina roznie bywa…

Mateusz Szczotok
Mateusz Szczotok
2 lat temu

Zrobiłem kupę.

Niewinnie pobekujący urzędas
Niewinnie pobekujący urzędas
2 lat temu

Zwruszajonce

Nieobiektywna
Nieobiektywna
2 lat temu

Bylam kiedyś w tym muzeum. Nic specjalnego. Jedyne co pamiętam to to, że właściciel usilnie próbował podkreślać identyczność swojego życia do Reymonta. Nawet gwiazdozbiór w dniu swoich narodzin porownywał do tego od pisarza. On nie chce pracować. On tylko chce kasę, za oglądanie czegoś co nie jest powalające.

Janusz
Janusz
2 lat temu
Reply to  Nieobiektywna

Wyjątkowo nieobiektywna jesteś Nieobiektywna, spotkalas wyjątkowego człowieka, co Ci po tym spotkaniu zostało?

Ewel
Ewel
2 lat temu
Reply to  Nieobiektywna

Nic wyjątkowego? Człowiek z pasją który zapomniał o zabezpieczeniu siebie na vstare lata. Chciałabym mieć ta wiedzę talent pasję co ten człowiek. Prawda jest taka że zwykli ludzie, zwykle szaraczki nie umieją dostrzec poświęceń i pasji drugiego czlowieka

RADZIO
RADZIO
2 lat temu
Reply to  Nieobiektywna

To że gość wzoruje się na Reymoncie to dobrze A Pani nieobiektywna to na pewno nic specjalnego.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Chyba potrzebny jednak kontakt z Tadkiem Modrzejewskim a nie z sąsiadką, która dzwoni do Sanepidu nie wiadomo po co i widać, że nie bardzo umie załatwić sprawę. Ok., OPS z interwencji UM w pierwszej kolejności i szerzej wydział kultury UM.

Arek
Arek
2 lat temu

Trzeba zająć się normalna praca a nie głupotami które nikomu oprócz nawiedzonych nie są do życia potrzebne oraz trzeba take myśleć o jutrze czyli zgromadzić zapasy a nie żyć jak konik polny

RADZIO
RADZIO
2 lat temu
Reply to  Arek

Widać jaki jesteś człowiek nie jest Ci kultura potrzebna do życia.? Czyli twoje życie musi byc strasznie puste i bez pozytywnych emocji tylko zbierać kasę na przyszłość żałosne.

inżynier
inżynier
2 lat temu

Ojoj GŁÓD I NĘDZA nadeszły jednak szybciej niż się spodziewałem – TAKIE SĄ SKUTKI BEZPRAWNYCH DZIAŁAŃ REŻIMU!!! kaczyński SKOŃCZYSZ JAK KA0AFFI!!!

Polak mały
Polak mały
2 lat temu
Reply to  inżynier

Inzynier ktoś ci nasikal do inkubatora w młodości

Reinyżni
Reinyżni
2 lat temu
Reply to  Polak mały

Mi się wydaje, że czegoś innego, bardziej procentowego, dolał