Bielsko-Biała Na sygnale

Bielsko-Biała: Uwaga! Farbowani policjanci znów działają

Grafika: Śląska Policja

Oszuści nie dają o sobie zapomnieć. Kolejny raz dali o sobie znać w Bielsku-Białej wczoraj, dzwoniąc do starszego mężczyzny oraz pewnego małżeństwa. Wykorzystali tak zwaną metodę na policjanta.

Do 82-letniego mieszkańca jednego z dużych bielskich osiedli zadzwonił oszust podający się za funkcjonariusza policji. Zakomunikował seniorowi, że jego mieszkanie zostało wybrane przez szajkę włamywaczy, która zamierza je okraś. Aby uchronić swoje oszczędności oraz inne wartościowe przedmioty nestor ma natychmiast spakować je do reklamówki i wyrzuć ją przez okno!. Poinstruował 82-latka farbowany policjant dodając,że wszystko to zostanie zabezpieczone przez policyjnego tajniaka, a włamywacze zatrzymani na próbie kradzieży. Na szczęście senior zachował przytomność umysłu i oszukać się nie dał. Inaczej sprawy się jednak potoczyły w przypadku małżeństwa 70-latków. – Seniorzy najpierw odebrali telefon od oszusta, który twierdził, że jest pracownikiem ZUS i telefonuje w sprawie doręczenia specjalnej przesyłki – opisuje zdarzenie policja dodając, iż w ten sposób przestępcy zarzucili przynętę na swoje ofiary. Chwilę później do małżeństwa zadzwonił bowiem inny mężczyzna podający się za policjanta. Poprosiła 70-latków o pomoc w ujęciu oszusta podszywającego się pod pracownika ZUS. – Polecił im spakować oszczędności i kosztowności do reklamówki, a następnie wywiesić je na ogrodzeniu posesji, żeby policyjny tajniak mógł je zabezpieczyć – przedstawia metodę działania przebiegłych oszustów śledczy. . Finał tej historii okazał się nie tak optymistyczny jak w przypadku 82-latka. Małżeństwo dało się omamić i spełniło prośbę „policjanta” . Tym samym straciło kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Dlatego też policja po raz kolejny przestrzegamy przed tą popularną i wciąż wykorzystywaną przez oszustów metodą działania. Przypominając jednocześnie, że:

– policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem!
– policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust!
– nigdy w takich sytuacjach nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku i nie przekazuj nikomu swoich danych, numerów PIN i haseł!
– po takiej rozmowie natychmiast zadzwoń do kogoś bliskiego na znany Ci numer i opowiedz o tym zdarzeniu. Poinformuj Policję.
– policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany, musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba, wobec której podejmuje czynność służbową, miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie żądają pieniędzy za prowadzone czynności ani też nie pośredniczą w przekazywaniu gotówki!

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Dziadek
Dziadek
4 dni temu

Zastanawiam się, czy w wieku 70 lat można już mieć demencję starczą czy glupota tych małżonków jest wadą wrodzoną.