Wydarzenia Bielsko-Biała

Jakub i Julia najpopularniejszymi imionami noworodków w Bielsku-Białej. Były też Kosma, Pio, Inka i Hiacynta

Jak co roku w styczniu Urząd Stanu Cywilnego w Bielsku-Białej zaprezentował statystyki za ubiegły rok. Co z nich wynika? W 2021 roku w bielskim USC zarejestrowano 3657 urodzin. W tym czasie zmarło 2991 mieszkańców miasta.

Co ciekawe na świat przyszło więcej chłopaków niż dziewcząt. Małych bielszczan urodziło się 1904, a bielszczanek 1753. Najczęściej nadawanym imieniem chłopcom był Jakub, a dziewczynkom Julia. I tak imię Jakub urzędnicy wpisywali do aktów urodzenia 84 razy. Kolejne na liście popularności to Jan (81) Antoni (78), Filip (60), Maksymilian (55) i Mikołaj (48). Z koli imię Julia rodzice wybrali dla 72 nowo narodzonych córek. Popularna była też: Zuzanna (68), Zofia (59), Hanna (57), Maja (52). Pojawiły się też imiona rzadko spotykane. Wśród nich urzędnicy wymieniają: Edgara, Oktawiana, Floriana, Kosmę czy Pio nadawane chłopcom. Natomiast wśród dziewczynek takimi „rodzynkami” były: Rosa, Inka, Eliza, Teresa i Hiacynta.

W ciągu ubiegłego roku w bielskim USC sporządzono 614 aktów małżeńskich. Wśród nich – to już stały trend od kilku lat – więcej było małżeństw cywilnych niż wyznaniowych (kościelnych). Tych pierwszych bielszczanie zawarli 354. Tych drugich 260.

google_news
E-wydanie_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu

Jestem szczęśliwa, że Hermenegilda znajduje się w polskim słowniku imion. Jak waserwaga.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu

Rzeczywiście Hermenegilda nie jest popularnym imieniem. A tak się chętnie podszywają niektórzy.

Wesoły Romek
Wesoły Romek
4 miesięcy temu

U nas w ciemnogrodzie zacofanie aż piszczy. W postępowej Europie najpopularniejsze imiona nowo narodzonych dzieci to Fatima, Madżida, Zahija, Dżamal, Abbas, Mahmud.

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu
Reply to  Wesoły Romek

Zapomniałeś, że też Rommud jeszcze weselej.