Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała. Wyższe stawki podatku od nieruchomości

Fot. Marcin Płużek

Podczas wczorajszej sesji Rada Miejska w Bielsku-Białej uchwaliła stawki podatków od nieruchomości na przyszły rok. Jak można było się spodziewać, bielszczanie zapłacą  więcej.

Rada Miejska ustala te stawki co roku. Przy czym nie mogą one przekroczyć ustalonego na dany rok przez resort finansów górnego pułapu. Limity te ulegają rok rocznie zmianie w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi inflacji.

Jak wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego ceny towarów i usług konsumpcyjnym w pierwszym półroczu 2021 roku wzrosły o 3,6 procent w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego. O tyle też mniej więcej wzrośnie w Bielsku-Białej podatek od nieruchomości. Podobnie jak w roku ubiegłym Rada zgodziła się na maksymalny dopuszczalny przez ministra poziom stawek. Dochody gminy z tytułu  podniesienia stawek wzrosną  o 4,7 miliona złotych. Nie obyło się przy tym bez ostrej wymiany zdań pomiędzy opozycyjnymi radnymi PiS, którzy zarzucali władzom miasta drenowanie kieszeni mieszkańców, a koalicją rządzącą miastem. Ratusz tłumaczy swoje posuniecie ciągłym spadkiem dochodów gminy (wynika to w głównej mierze polityki fiskalnej prowadzonej przez rząd) przy jednoczesnym ciągłym wzroście wydatków. Wpływa to negatywnie na wciąż pogarszającą się kondycję finansową miasta.

Wspomniane 4,7 miliona złotych pokryje jedynie dodatkowe obciążenie finansowe wynikające z konieczności podniesienia wynagrodzeń pracowników zatrudnionych przez samorząd, a będące efektem  wzrostu  w przyszłym roku płacy minimalnej.

Jak podwyżkę podatku odczują mieszkańcy miasta? Przykładowo stawka podatku za grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej bez względu na sposób zagospodarowania w ewidencji gruntów i budynków podskoczy z 0,99 złotego do 1,03 złotego za metr kwadratowy. W przypadku budynków mieszkalnych podatek za metr kwadratowy powierzchni użytkowej zamiast 0,85 złotego, jak w tym roku, w przyszłym ma wynieść 0,89 złotego. Jednocześnie Radni – podobnie jak w zeszłym roku – przyjęli uchwałę zwalniającą od podatku od nieruchomości przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu Covid-19.

Glos_praca
Subskrybuj
Powiadom o
guest
13 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
😂
😂
25 dni temu

ja padnę.. PiS – wybitni specjaliści od drenowania podatkami kieszeni Polaków oburzeni drenowaniem kieszeni Polaków.
Wywieźć prosto z Ratusza na Olszówkę, zrobić lewatywę i postawić diagnozę.
Obłudne, buńczuczne partyjniactwo w czystej formie. A PO rzecz jasna nie lepsi!

Hermenegilda
Hermenegilda
25 dni temu
Reply to  😂

“łapać złodzieja”

Bolek
Bolek
26 dni temu

Kredyt trzeba z czegoś spłaca, skoro miasto wzięło z nieba nie spadło

jak tam kasa
jak tam kasa
26 dni temu

Przypatrzcie się zarobkom w magistracie, bo z tego co wiem premie są o wiele wyższe niż w innych samorządach.

Hermenegilda
Hermenegilda
26 dni temu
Reply to  jak tam kasa

Może zasadnicze zarobki są o wiele niższe i wtedy powinno Ci pasować.

Monika 55 lat
Monika 55 lat
27 dni temu

Tak to jest jak banda pis wszystko spycha na samorządy szkoły szpitale przychodnie itp a oni tylko utrzymują nierobów i ciemnotę ze wschodniej ściany bo tylko oni na złodziei głosują

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu

rokrocznie.
Radni się kłócą czyja wina podwyżki a konsekwencje ponosi mieszkaniec. Coś chyba nie tak panowie radni, wybrańcy przez mieszkańców.

Edi z tela.
Edi z tela.
27 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Będzie co raz gorzej wszystko niby nasza banda jarka zwala na doły oni maja tylko na nagrody i pensje do siebie min 20 tyś i mówią jak tu można żyć za 20-30 tyś ale ciemnota opętana przes radio ryja i trwam tego nie kuma.

You
You
26 dni temu
Reply to  Edi z tela.

Znasz jeszcze jakieś imiona i cyferki? Powtarzasz się tumanie zbyt często w tych swoich wypocinach inteligentnych jak typowy lewak.

Monika.
Monika.
26 dni temu
Reply to  You

Znam psychola poje–o You.