Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko-Biała: Znowu chcą wycinać drzewa obok teatru!

Fot: Teatr Polski w Bielsku-Białej

Niczym bumerang wróciła sprawa wycinki drzew w sąsiedztwie Teatru Polskiego w Bielsku-Białej wzdłuż linii kolejowej. PKP złożyło już odpowiedni wniosek.

Za naszych informacji wynika, że wniosek o wycinkę koleje złożyły w bielskim ratuszu pod koniec ubiegłego roku. Gmina w odpowiedzi zwróciła się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o wyznaczenie tzw. organu zastępczego, aby sama nie musiała wydawać w sprawie wycinki odpowiednich decyzji. W ten sposób wydać ma je starosta bielski na część planowanych wycinek i burmistrz Czechowic-Dziedzic. Zapytaliśmy Dariusza Gajnego, ogrodnika miejskiego, co na to bielskie władze i on sam.

Nie ukrywam, że to mimo wszystko jest dla nas zaskoczeniem – przyznał. – Mogę jednak powiedzieć z całą stanowczością, że zrobimy absolutnie wszystko, aby drzewa uratować.

Zapowiada się więc kolejna wojna o cenne dla mieszkańców drzewa. Przypomnijmy, że pierwszy raz sprawa wycinki pojawiła się w maju 2019 roku. Wtedy to PKP PLK zaplanowała wycięcie w sumie kilkuset drzew rosnących wzdłuż przebiegającej przez centrum Bielska-Białej linii kolejowej, na mocy ustawy, która obligowała do likwidacji potencjalnego zagrożenia, jakie ponoć stwarzają drzewa rosnące przy torach kolejowych. Do masakry drzew nie doszło, bo sprzeciwili się temu mieszkańcy miasta popierani przez władze miejskie i rodzimych posłów. Kropkę nad i postawił wówczas Grzegorz Puda będący wtedy wiceministrem inwestycji i rozwoju interweniując z pozytywnym skutkiem u ministra infrastruktury. Czy teraz będzie podobnie? Do tematu wrócimy.

KB_starsza
Subskrybuj
Powiadom o
guest
15 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Agnieszka
Agnieszka
21 dni temu

Ja założyłam petycję, Podpisujcie kochani!:

https://www.petycjeonline.com/stop_wycince_drzew_w_bielsku-biaej?

OM
OM
4 miesięcy temu

Grzech ciężki. Polska straciła za rządów PiS zdecydowanie za dużo dziedzictwa. Pięknych, zdrowych drzew, zabytków. Zbrodnia. Przez to robi się paskudnie i tandetnie w naszym (narodowym) krajobrazie!

Maria
Maria
4 miesięcy temu

Witam nie trzeba zaraz wycinać ładnie koronkę poprzycinac uformować i zostawić Krzewy niskie i klony szczepione badają się dla oka a nie żeby oczyścić powietrze że smogu Pomyscie młodzi bez masek chodzicie bo dusiciel się to jak zostanie beton to będziemy chodzić w profesjonalnych maskach czyszczące powietrze

Karol
Karol
4 miesięcy temu
Reply to  Maria

BB i okolice mają tyle zieleni że kilkanaście starych samosiejków to 0.0001% niw róbcie jaj z niczego wyciąć wszystko a nie narażać podróżujących ludzi.

Jan z BB 55 lat
Jan z BB 55 lat
4 miesięcy temu

Wyciąć chwasty brzydkie posadzić na górze ładne ozdobne drzewa kolorowe klony a nie słuchać brudasów eko a puda niech pilnuje rolników Polskich a nie niszczy.

Jakub
Jakub
4 miesięcy temu

Przecież o to właśnie chodzi, że trzeba tam dobudować drugi tor i przystanek kolejowy, więc drzewa i tak muszą pójść do wycinki.

Bert
Bert
4 miesięcy temu

Jeżeli chcą remontować tunel, dobudować 2-gi tor i zbudować przystanek przy teatrze to te drzewa i tak pójdą do wycięcia.
To są przecież samosiejki na terenie kolejowym, których tam nie powinno być ze względów bezpieczeństwa. I biadolenie nie pomoże. Teren jest kolejowy.

Chop z wonsem
Chop z wonsem
4 miesięcy temu

Będzie takie pseudoekologiczne pierdolamento aż pewnego dnia zwali się drzewo na tory powodując uszczerbek na zdrowiu pasażerów i straty materialne… Ciekawe czy obrońcy drzew wtedy będą ochoczo pokrywać szkody. Duże drzewa niech sobie rosną w parkach, nieużytkach i oczywiście w lasach. A nie tam gdzie stanowią niebezpieczeństwo dla życia, zdrowia i mienia. Zamiast wysokich drzew przy tunelu posadźmy krzewy takie jak bez, głóg, forsycyja to samo rośnie w naszych warunkach i jeszcze ładnie wygląda na wiosne

Krzysztof
Krzysztof
4 miesięcy temu

Niech lepiej zrobią drugi tor.

Aleksandra
Aleksandra
4 miesięcy temu

To rosną niebezpieczne chwasty zagrażające życiu teraz się sadzi piękne klony albo zwisające brzozy ładnie przycinane dają więcej tlenu niż te chwasty.

alergik
alergik
4 miesięcy temu
Reply to  Aleksandra

Brzoza? CIĄĆ TO PASKUDZTWO!!!

Agnieszka
Agnieszka
21 dni temu
Reply to  Aleksandra
Ewelina 32 lata.
Ewelina 32 lata.
4 miesięcy temu

Stare niebezpieczne drzewa na skarpie sie wycina a w ich miejsce nasadza nowe ładne ale ciemnota eko ma swój dziki Świat ,na całym Świecie tak sie robi z dzikusami się nie dyskutuje niech spadają do lasu dzikusy.

Agnieszka
Agnieszka
21 dni temu

Zdrowe drzewa sa ponumerowane, stare dęby ponad 100 lat. Tutaj zdjecia:

https://www.petycjeonline.com/stop_wycince_drzew_w_bielsku-biaej?

Hermenegilda
Hermenegilda
4 miesięcy temu

Niewiele ma do powiedzenia ogrodnik miejski, nie w tym miejscu pytanie. Skądinąd dziwne aby wycinką lokalnie drzew musiał się zajmować minister bo lokalni odpowiedzialni przerzucają gorący ziemniak.