Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Zmiany i zamieszanie. Wchodzi nowa kolejowa korekta rozkładu jazdy

Fot. Paweł Szczotka

Od niedzieli (14 marca) wejdzie w życie korekta rozkładów jazdy pociągów. Zmian i utrudnień jest wiele! Jakie są te najważniejsze?

W przypadku pociągów spółki PKP Intercity w weekendy powróci IC „Daszyński” Warszawa – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń (jadąc do Zwardonia zatrzyma się dodatkowo w Wilkowicach Bystrej). W niedzielę po 14.00 pojedzie pociąg pendolino ICPremium Bielsko-Biała – Warszawa – Gdynia.

O nowy dzienny pociąg międzynarodowy IC „Cracovia” Przemyśl – Kraków – Ostrawa – Praga wzbogacą się Czechowice-Dziedzice. Spore zamieszanie zacznie się od 26 marca, gdy ruszy przebudowa stacji Warszawa Zachodnia. Od tego dnia pociąg IC „Daszyński” Zwardoń – Warszawa (weekend) i Bielsko-Biała – Warszawa (dni robocze) będzie kończył bieg nie na stacji Warszawa Wschodnia, ale Warszawa Gdańska, z pominięciem Warszawy Centralnej (w odwrotnym kierunku pojedzie z dworca Wschodniego przez Gdański). Przez Warszawę Gdańską (z pominięciem dworców Centralnego i Wschodniego) pojedzie IC „Skarbek” Bielsko-Biała – Olsztyn. Od 14 do 20 marca pociągi IC „Hutnik” Bielsko-Biała – Gdynia i IC „Skarbek” Bielsko-Biała – Olsztyn będą miały komunikację zastępczą od Bielska do Pszczyny. Z kolei od 14 do 16 marca pociąg ICP Gdynia – Bielsko-Biała i od 14 do 17 marca IC „Morcinek” Lublin – Bielsko-Biała pojadą tylko do Katowic. Ale to jeszcze nie wszystko, bo część pociągów PKP Intercity pojedzie z pominięciem stacji Sosnowiec Główny, Będzin Miasto i Dąbrowa Górnicza zatrzymując się pomiędzy Katowicami a Zawierciem tylko na stacji Sosnowiec Południowy. Dotyczy to: IC „Morcinek” Bielsko-Biała – Lublin, IC „Hutnik” Bielsko-Biała – Gdynia, IC „Skarbek” Bielsko-Biała – Olsztyn i IC „Daszyński” Zwardoń/Bielsko-Biała – Warszawa.

Jeśli chodzi o połączenia regionalne spółki Koleje Śląskie to na trasie Katowice – Bielsko-Biała – Żywiec – Zwardoń dojdzie głównie do minutowych zmian, ale będą dość istotne jak w przypadku obecnego pociągu Zwardoń – Katowice o 12.10, który pojedzie wcześniej, aby pasażerowie mogli w Bielsku-Białej spokojnie zdążyć na drugą zmianę do pracy. Od 1 maja w weekendy pojawi się „Sprinter Przegibek” Gliwice – Żywiec. Przywrócone zostaną połączenia kolejowe zamiast zastępczej komunikacji z Czechowic-Dziedzic do Cieszyna przez Zebrzydowice. Natomiast pomiędzy 14 a 16 marca na odcinku Czechowice-Dziedzice – Pszczyna i pomiędzy 20 a 28 kwietnia na odcinku Zwardoń – Sól pasażerów czeka zastępcza komunikacja autobusowa przy części pociągów rannych i wieczornych. Weekendowy „Sprinter Rachowiec” Zwardoń – Częstochowa zamiast przez Sosnowiec Główny, Będzin Miasto i Dąbrowę Górniczą na odcinku od Katowic do Łaz pojedzie przez Sosnowiec Południowy. Od 14 marca pociągi Kolei Śląskich nie będą się zatrzymywać na przystanku Goczałkowice-Zdrój z powodu przebudowy peronów.

Ogromne zmiany i utrudnienia czekają pasażerów pociągów spółki Polregio na trasie Bielsko-Biała – Kozy – Kęty – Andrychów – Wadowice – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Kraków. Od 14 marca aż do 12 czerwca na całym odcinku będą przewozy zastępczej komunikacji autobusowej. Obecne połączenia weekendowe spółki Polregio Kraków/Trzebinia – Oświęcim – Czechowice-Dziedzice zostaną wydłużone do Cieszyna przez Chybie i Zebrzydowice.  Utrudnienia z zastępczą komunikacją czekają na pasażerów spółki Polregio na linii Żywiec – Sucha Beskidzka, gdzie weekendowe połączenia będą prowadzone autobusami od Żywca do Suchej Beskidzkiej lub do Stryszowa. Paradoksalnie zastępcze autobusy pomiędzy Żywcem a Suchą Beskidzką pojadą o 17 minut szybciej. Aż do 25 czerwca potrwają utrudnienia na linii Kraków – Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Sucha Beskidzka – Maków Podhalański – Jordanów – Chabówka – Zakopane. Za pociągi spółki PKP Intercity wprowadzona jest zastępcza komunikacja od Krakowa do Zakopanego, a za pociągi spółki Polregio autobusy jeżdżą od Stryszowa do Nowego Targu.

Na koniec podkreślmy, że zmian i utrudnień jest ogromnie wiele i dlatego przed podróżą warto dokładnie sprawdzić, jak w danym dniu pojedzie pociąg. Dodajmy też, że wchodząca w życie korekta będzie obowiązywać do 12 czerwca.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jo.
Jo.
6 miesięcy temu

Żywiec – Wiedeń , tak blisko a jednak jeszcze daaaaleko.

mieszacze
mieszacze
6 miesięcy temu

Po co oni to non stop zmieniają ? Po tylu latach od wojny nie można ułożyć jednego dobrego harmonogramu ? Wieczne mieszanie…………

Hermenegilda
Hermenegilda
6 miesięcy temu
Reply to  mieszacze

Bo dziś jest inaczej, “lepiej” niż po wojnie, stałe są tylko zmiany w różnych miejscach nie tylko w rozkładch PKP.