Od dzisiaj (22 kwietnia) Urząd Miejski w Bielsku-Białej otwiera się na petentów. Do tej pory przypominał oblężoną twierdzę. Teraz znowu można załatwiać tam osobiście sprawy urzędowe. Jednak nie wszystkie. Urzędnicy ogłosili listę wydziałów i najpilniejszych potrzeb usprawiedliwiających wizytę w magistracie.
W Urzędzie Stanu Cywilnego można już – oprócz rejestracji urodzeń oraz rejestracji zgonów (były to do tej pory jedyne okoliczności uprawniające do odwiedzenia UM) – złożyć wniosek o zapewnieniu braku przeszkód do zawarcia małżeństwa, oświadczenie o powrocie do nazwiska po rozwodzie oraz wnioski o zmianę imienia lub nazwiska w trybie decyzji administracyjnej
Można też załatwić wszelkie sprawy z zakresu ewidencji ludności i dowodów osobistych, jednak po wcześniejszej rezerwacji w internetowym systemie kolejkowym bądź po telefonicznym umówieniu wizyty (33 497 16 29)
Załatwiane też będą sprawy z zakresu pomocy społecznej. Jednak wnioski o wydanie Kart Seniora, Kart Rodzina+, Kart Dużej Rodziny oraz Kart Weteran Plus nie będą przyjmowane, podobnie jak nie będą też wydawane już sporządzone takie dokumenty.
Z kolei w wydziale komunikacji można odbierać prawa jazdy, dowodowy rejestracyjne i inne dokumenty komunikacyjne, jednak i w tym wypadku należy wcześniej zarejestrować się w internetowym systemie kolejkowym QMS, bądź umówić wizytę telefonicznie ( 33 497 16 70 lub 33 497 16 54).
Działa też administracja architektoniczno-budowlana w zakresie: wydawania decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, wydawania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego, wydawania decyzji o pozwoleniu na budowę oraz sprzeciwu do zgłaszania robót budowlanych, wydawania decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej
Natomiast w wydziale ochrony środowiska wydawane są decyzje o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji inwestycji, decyzje zezwalających na usuwanie drzew lub krzewów oraz korzystania z wód w ramach zgody wodno-prawnej.
Czynne będą też stanowiska kasowe.
Urzędnicy apelują jednak, aby przychodzić do ratusza wyłącznie w sprawach pilnych, które wymagają osobistego stawiennictwa, a wszystkie wizyty wcześniej umawiać telefonicznie.
Poza tym, osoby przychodzące do ratusza będą obsługiwane z uwzględnieniem wszystkich niezbędnych środków bezpieczeństwa. I tak: przed wejściem do budynków UM każdy będzie zobowiązany do dezynfekcji rąk i zmierzona mu zostanie temperatura. Wewnątrz wszyscy petenci muszą nosić maseczki ochronne i zachowywać dwumetrowy dystans do innych osób.