Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko: Inteligentne tablice na przystankach MZK

Pasażerowie bielskiej komunikacji nie będą już musieli główkować, ile jeszcze trzeba poczekać na „swój” autobus. Poinformuje ich o tym precyzyjnie każda z 22 elektronicznych tablic. Właśnie dobiega końca wdrażanie nowoczesnego systemu.

Bielszczanie mieli już okazję zapoznać się z funkcjonowaniem elektronicznej tablicy. Pilotażowo jedną zamontowano na przystanku „Hotel Prezydent” przy ulicy 3 Maja. Jak mówią w Miejskim Zarządzie Dróg, pasażerowie chwalili ten system i liczyli na więcej.

– Trudno połapać się w rozkładach bielskiej komunikacji miejskiej. Jednak to, co najbardziej mnie irytowało, to fakt, że w godzinach szczytu nigdy nie można było przewidzieć, jakie autobus będzie miał opóźnienie. Pod „Prezydentem” nie ma tego problemu. Widzę, że mój autobus przyjedzie dopiero za 10 minut, to w tym czasie mogę spokojnie polecieć po coś do sklepu – mówi pasażer MZK.

Teraz z tablic będzie można korzystać aż na 22 przystankach. Ich montaż ruszył pod koniec maja i właśnie się zakończył. Teraz system będzie testowany i wdrażany.

Tablice dynamicznej informacji pasażerskiej (DIP) zostały umieszczone na słupach. Znajdują się na takiej wysokości, by nie kusiły wandali. Jak mówi Andrzej Kuropatwa, główny specjalista ds. inżynierii w MZD, działają w technologii ledowej. Mogą z nich korzystać również niewidomi i słabowidzący, bowiem po naciśnięciu przycisku emitowane są komunikaty głosowe. Ich montaż jest stosunkowo skomplikowany i długotrwały, bo do przystanku trzeba podciągnąć prąd i światłowód prowadzący do serwerowni. Oddanie do użytku jednego takiego urządzenia to koszt około 45 tysięcy złotych.

Tablice na razie stanęły na przystankach w śródmieściu, jednak MZD ma zamiar rozwijać system. Na ten cel będzie chciał pozyskać środki zewnętrzne. Andrzej Kuropatwa tłumaczy, że wprawdzie szkolenie i dopracowanie w szczegółach funkcjonowania systemu 22 tablic nie jest najprostsze, to w przyszłości jego rozbudowywanie będzie się już odbywać w szybki sposób.

Montaż tablic to kolejna inwestycja w ramach zadania pod nazwą „Rozwój Zrównoważonego Transportu Miejskiego w Bielsku-Białej”, dofinansowanego ze środków unijnych. Dzięki niemu uruchomiono już system zarządzania ruchem i zmodernizowano sygnalizacje świetlne. Dla pasażerów, kierowców oraz innych zainteresowanych, poza tablicami informacji pasażerskiej oraz portalem transportowym, udostępniony jest również internetowy serwis związany z ruchem drogowym (www.its.bielsko.pl). Można tam sprawdzić między innymi aktualny stan zatłoczenia ulic, utrudnienia drogowe i rzeczywiste czasy przyjazdów i odjazdów autobusów. Wszystkie elementy systemu zostały połączone szybką siecią światłowodową. Łączy ona tablice DIP, wszystkie sterowniki sygnalizacji świetlnej i kamery monitoringu z Centrum Zarządzania Ruchem. Zbudowano także dodatkową nitkę sieci światłowodowej umożliwiającą połączenie MZK z Centrum Zarządzania Ruchem w MZD. Jak tłumaczy specjalista ds. inżynierii w MZD, te nowoczesne rozwiązania, wchodzące do użytku na całym świecie, pozwalają na wiele sposobów usprawnić ruch w mieście, walczyć z korkami i ułatwiać życie pasażerom komunikacji miejskiej i kierowcom samochodów.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments