Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

Bielsko, Komorowice: Krowy na placu Niemczyka

Podczas niedzielnej “Akcji archiwizacji” Stowarzyszenie Komorowice zebrało całą masę dokumentów i zdjęć, które wiele mówią o przeszłości tej dzielnicy Bielska-Białej.

Członkowie stowarzyszenia (powstało w grudniu ubiegłego roku) poprosili mieszkańców Komorowic, aby podzieli się z nimi starymi materiałami i opowieściami. W tym celu, w minioną niedzielę, czekali na nich w siedzibie Rady Osiedla Komorowice Krakowskie przy ulicy Olimpijskiej (dzisiaj Dom Kultury, dawniej Dom Ludowy).

To, co udało się zebrać przeszło ich najśmielsze oczekiwania. Komorowianie przynieśli 20 starych dokumentów i blisko 200 zdjęć. Do tego chętnie dzielili się opowieściami i kontaktami do osób, które mogłyby coś ciekawego jeszcze dodać. Dzięki temu udało się zebrać aż 1,5 GB danych (materiały były kopiowane na miejscu i zwracane właścicielom).

Najstarsze dokumenty to poświadczenie spłaty długu z 1820 roku oraz akt kupna ziemi przez jedną z komorowickich rodzin z 1821 roku. Wśród zdjęć wybija się to, na którym widać … krowy pasące się na dzisiejszym placu Niemczyka. W tle fotograf uwiecznił zabudowania, które wciąż istnieją.

Zebrane materiały posłużą do stworzenia archiwum, bądź też bazy danych wiedzy o Komorowicach, a w dalekosiężnych planach – do napisania monografii Komorowic.

Akcja spotkała się z bardzo ciepłym przyjęciem, więc w stowarzyszeniu myślą już o kolejnych.

google_news