Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Bielsko-Biała, powiat bielski: Woda coraz groźniejsza (aktualizacja)

Fot. Bestwina i okolice Love

Pogarsza się sytuacja powodziowa w Bielsku-Białej i w powiecie bielskim, a strażacy mają ręce pełne roboty.

Minionej doby w Bielsku-Białej i w powiecie bielskim wyjeżdżali oni ponad 200 razy do interwencji związanych ze skutkami silnych opadów deszczu!

W Bielsku-Białej strażacy wypompowywali wodę z piwnic między innymi w budynkach przy ulicach: Słowackiego, Kustronia, Wyzwolenia, Lipnickiej Pawiej, Barkowskiej, Bożka, Legionów. Na ul. Słowackiego powstało rozlewisko o głębokości około 0,5 – 1 metra. Woda podtopiła także część ulic, m. in.: Wyzwolenia, Czerwoną, Jutrzenki, Partyzantów, Grażyńskiego, Bestwińską, Leszczyńską, Wita Stwosza, Lipnicką, Nad Potokiem czy Trakcyjną. Woda wdarła się również do przejścia podziemnego przy stacji kolejowej Bielsko-Biała Leszczyny. Przy ul. Bestwińskiej woda z potoku Kromperek podtopiła siedem domów.

Gwałtownie podniósł się poziom wód w rzekach i potokach. Stan alarmowy o 39 centymetrów przekroczony został na rzece Białej w dzielnicy Mikuszowice. Woda ma tam obecnie głębokość 239 cm. W niektórych bielskich dzielnicach brakuje prądu, m. in. w części Kamienicy, Wapienicy.

Groźnie jest również w powiecie bielskim, a zwłaszcza w Czechowicach-Dziedzicach i Bestwinie. W Czechowicach-Dziedzicach stan alarmowy aż o 161 cm przekroczyła rzeka Biała, a o 45 cm rzeka Iłownica. W Bestiwnie podtopione są m. in. ul. Krakowska i Zaułek. Z koryta zaczyna wylewać rzeka Wapienica w Mazańcowicach.

***

Jak informują strażacy z OSP Szczyrk działają w terenie od 5.35. Tam doszło do podtopienia budynków przy ulicach Kolorowej, Turystycznej i Jeżynowej. Podtopione są jezdnie na ul. Wiślańskiej, Górskiej, a na Wrzosowej woda nanosi rumosz. Dodatkowo strażacy mają pełno roboty z zapchanymi przepustami na ul. Wiślańskiej, Olimpijskiej, Turystycznej, Jeżynowej.

***

W Rybarzowicach strażacy muszą interweniować przy podtopieniu firmy Dil przy ulicy Ceglanej.

***

Starsza kapitan Patrcyja Pokrzywa, oficer prasowa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, poinformowała, że wpłynęło już ponad 300 zgłoszeń, z czego ponad 170 dotyczy zdarzeń na terenie Bielsko-Biała, a ponad 130 w powiecie bielskim.

W rejonie ulicy Chochołowskiej doszło do zalania hal produkcyjnych zakładu zajmującego się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Przy ulicy Grażyńskiego strażacy zabezpieczali przed zalaniem stację trafo. W rejonie ulicy Słowackiego powstało spore rozlewisko wodne, które spowodowało zalewanie budynków mieszkalnych. Strażacy udrożnili przepust drogowy, dzięki czemu woda powoli opada. Doszło również do zalania niektórych szkół i przedszkoli m.in. przy ulicy Karpackiej, Lipnickiej, Sempołowskiej. W Czechowicach-Dziedzicach woda zalała piwnice szkoły podstawowej nr 3. W Hecznarowicach doszło do zalania gospodarstwa rolnego. W Rybarzowicach woda zalewa halę z materiałami papierniczymi. Z kolei w Porąbce woda zalewa centrum rehabilitacyjne. Strażacy cały czas prowadzą działania związane z wypompowywaniem wody z zalanych obiektów oraz układaniem worków z piaskiem – podkreśla Patrycja Pokrzywa.

***

Z uwagi na silne opady deszczu oraz przekroczenia stanu alarmowego na rzece Białce, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski podjął decyzję o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego od dzisiaj (23 maja) od 8.30 aż do odwołania. Prezydent zobowiązał także Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego do podejmowania czynności organizacyjnych i technicznych w cel ochrony przeciwpowodziowej.

***

W Buczkowicach wzburzone nurty rzeki Żylicy porwały kładkę dla pieszych.

***

Informacja Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej o sytuacji na drogach i zagrożeniach powodziowych w Bielsku-Białej i w powiecie bielskim w związku z intensywnymi odpadami deszczu (stan na 15.00):

ULICE NIEPRZEJEZDNE:

Bielsko-Biała

– ul. Za Kuźnią – woda ze stawów rybnych wylała, nieprzejezdna dla samochodów osobowych, jest to jedyny dojazd do kilku posesji,

– ul. Nad Potokiem,

– ul. Kustronia od ul. Andresa,

– ul. Trakcyjna, utrudniony przejazd ul. Grażyńskiego pod wiaduktem kolejowym,

Ligota

– ul. Rolników – częściowo, wylał przydrożny rów melioracyjny,

Janowice

– ul. Pisarzowicka – częściowo na granicy Janowic i Pisarzowic,

Pisarzowice

– ul. Czernichowska – na wysokości skrzyżowania z ul. Liliową, ul. Stawowa,

Porąbka

– ul. Łowiecka – woda na jezdni, brak przejazdu,

Międzyrzecze Dolne i Mazańcowice

– ul. Kaskadowa i Rudawka droga dla rowerów,

Jaworze

– ul. Podgórska skrzyżowanie z ul. Storczyków,

2
Skomentuj

avatar
2 Komentarzy
0 Odpowiedzi
0 Śledzących
 
Najwięcej odpowiedzi
Najgorętsze komentarze
2 Komentarzy
JehowTadeusz Ostatnio komentujący
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Jehow
Gość
Jehow

Ciekawe co na taką sytuację radzi główny kierowniczy Bielska Białej p. Jarosław. Ulice zablokował deszczu już nie. Oby kopacz na boisko nie musieli założyć strojów kąpielowych

Tadeusz
Gość
Tadeusz

…W rejonie ulicy Słowackiego… Strażacy udrożnili przepust drogowy, dzięki czemu woda powoli opada… Aż strach pomyśleć co by było gdyby ten przepust i jemu podobne “urządzenia” były udrożnione.A strażakom należą się słowa najwyższego uznania.