Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Bielsko-Biała, powiat bielski: Woda coraz groźniejsza (aktualizacja)

Fot. Bestwina i okolice Love

Pogarsza się sytuacja powodziowa w Bielsku-Białej i w powiecie bielskim, a strażacy mają ręce pełne roboty.

Minionej doby w Bielsku-Białej i w powiecie bielskim wyjeżdżali oni ponad 200 razy do interwencji związanych ze skutkami silnych opadów deszczu!

W Bielsku-Białej strażacy wypompowywali wodę z piwnic między innymi w budynkach przy ulicach: Słowackiego, Kustronia, Wyzwolenia, Lipnickiej Pawiej, Barkowskiej, Bożka, Legionów. Na ul. Słowackiego powstało rozlewisko o głębokości około 0,5 – 1 metra. Woda podtopiła także część ulic, m. in.: Wyzwolenia, Czerwoną, Jutrzenki, Partyzantów, Grażyńskiego, Bestwińską, Leszczyńską, Wita Stwosza, Lipnicką, Nad Potokiem czy Trakcyjną. Woda wdarła się również do przejścia podziemnego przy stacji kolejowej Bielsko-Biała Leszczyny. Przy ul. Bestwińskiej woda z potoku Kromperek podtopiła siedem domów.

Gwałtownie podniósł się poziom wód w rzekach i potokach. Stan alarmowy o 39 centymetrów przekroczony został na rzece Białej w dzielnicy Mikuszowice. Woda ma tam obecnie głębokość 239 cm. W niektórych bielskich dzielnicach brakuje prądu, m. in. w części Kamienicy, Wapienicy.

Groźnie jest również w powiecie bielskim, a zwłaszcza w Czechowicach-Dziedzicach i Bestwinie. W Czechowicach-Dziedzicach stan alarmowy aż o 161 cm przekroczyła rzeka Biała, a o 45 cm rzeka Iłownica. W Bestiwnie podtopione są m. in. ul. Krakowska i Zaułek. Z koryta zaczyna wylewać rzeka Wapienica w Mazańcowicach.

***

Jak informują strażacy z OSP Szczyrk działają w terenie od 5.35. Tam doszło do podtopienia budynków przy ulicach Kolorowej, Turystycznej i Jeżynowej. Podtopione są jezdnie na ul. Wiślańskiej, Górskiej, a na Wrzosowej woda nanosi rumosz. Dodatkowo strażacy mają pełno roboty z zapchanymi przepustami na ul. Wiślańskiej, Olimpijskiej, Turystycznej, Jeżynowej.

***

W Rybarzowicach strażacy muszą interweniować przy podtopieniu firmy Dil przy ulicy Ceglanej.

***

Starsza kapitan Patrcyja Pokrzywa, oficer prasowa Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Bielsku-Białej, poinformowała, że wpłynęło już ponad 300 zgłoszeń, z czego ponad 170 dotyczy zdarzeń na terenie Bielsko-Biała, a ponad 130 w powiecie bielskim.

W rejonie ulicy Chochołowskiej doszło do zalania hal produkcyjnych zakładu zajmującego się przetwórstwem tworzyw sztucznych. Przy ulicy Grażyńskiego strażacy zabezpieczali przed zalaniem stację trafo. W rejonie ulicy Słowackiego powstało spore rozlewisko wodne, które spowodowało zalewanie budynków mieszkalnych. Strażacy udrożnili przepust drogowy, dzięki czemu woda powoli opada. Doszło również do zalania niektórych szkół i przedszkoli m.in. przy ulicy Karpackiej, Lipnickiej, Sempołowskiej. W Czechowicach-Dziedzicach woda zalała piwnice szkoły podstawowej nr 3. W Hecznarowicach doszło do zalania gospodarstwa rolnego. W Rybarzowicach woda zalewa halę z materiałami papierniczymi. Z kolei w Porąbce woda zalewa centrum rehabilitacyjne. Strażacy cały czas prowadzą działania związane z wypompowywaniem wody z zalanych obiektów oraz układaniem worków z piaskiem – podkreśla Patrycja Pokrzywa.

***

Z uwagi na silne opady deszczu oraz przekroczenia stanu alarmowego na rzece Białce, prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski podjął decyzję o ogłoszeniu alarmu przeciwpowodziowego od dzisiaj (23 maja) od 8.30 aż do odwołania. Prezydent zobowiązał także Miejski Zespół Zarządzania Kryzysowego do podejmowania czynności organizacyjnych i technicznych w cel ochrony przeciwpowodziowej.

***

W Buczkowicach wzburzone nurty rzeki Żylicy porwały kładkę dla pieszych.

***

Informacja Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej o sytuacji na drogach i zagrożeniach powodziowych w Bielsku-Białej i w powiecie bielskim w związku z intensywnymi odpadami deszczu (stan na 15.00):

ULICE NIEPRZEJEZDNE:

Bielsko-Biała

– ul. Za Kuźnią – woda ze stawów rybnych wylała, nieprzejezdna dla samochodów osobowych, jest to jedyny dojazd do kilku posesji,

– ul. Nad Potokiem,

– ul. Kustronia od ul. Andresa,

– ul. Trakcyjna, utrudniony przejazd ul. Grażyńskiego pod wiaduktem kolejowym,

Ligota

– ul. Rolników – częściowo, wylał przydrożny rów melioracyjny,

Janowice

– ul. Pisarzowicka – częściowo na granicy Janowic i Pisarzowic,

Pisarzowice

– ul. Czernichowska – na wysokości skrzyżowania z ul. Liliową, ul. Stawowa,

Porąbka

– ul. Łowiecka – woda na jezdni, brak przejazdu,

Międzyrzecze Dolne i Mazańcowice

– ul. Kaskadowa i Rudawka droga dla rowerów,

Jaworze

– ul. Podgórska skrzyżowanie z ul. Storczyków,

Subskrybuj
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jehow
Jehow
1 rok temu

Ciekawe co na taką sytuację radzi główny kierowniczy Bielska Białej p. Jarosław. Ulice zablokował deszczu już nie. Oby kopacz na boisko nie musieli założyć strojów kąpielowych

Tadeusz
Tadeusz
1 rok temu

…W rejonie ulicy Słowackiego… Strażacy udrożnili przepust drogowy, dzięki czemu woda powoli opada… Aż strach pomyśleć co by było gdyby ten przepust i jemu podobne “urządzenia” były udrożnione.A strażakom należą się słowa najwyższego uznania.