Wydarzenia Żywiec

Pieniądze na Słoneczną Żywiecczyznę

Fot. Paweł Szczotka

Wczoraj (22 maja) w Starostwie Powiatowym w Żywcu zamierzano ogłosić sensacyjną wiadomość o wielkiej inwestycji za wielkie pieniądze. Okazało się, że chodzi o dotację przyznaną już tydzień wcześniej na projekt “Słoneczna Żywiecczyzna”.

Z tej okazji w Starostwie Powiatowym w Żywcu zorganizowano specjalną konferencję zapowiadając w niej udział przedstawicieli rządu Polski, Sejmiku Województwa Śląskiego i samorządowców. Jak się okazało pojawił się Stanisław Szwed (PiS), wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, który mieszka w Grodźcu koło Bielska-Białej. Był również poseł Kazimierz Matuszny (PiS) z Milówki oraz wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża z Żor oraz radni Sejmiku: Stanisław Baczyński z Łękawicy, Agnieszka Biegun z Juszczyny i Ewa Żak z Bielska-Białej. Nie zabrakło również burmistrza Żywca Antoniego Szlagora i wójtów z Żywiecczyzny z radnymi powiatowymi i niektórymi gminnymi.

Jeśli chodzi o konkrety, które mogą zainteresować mieszkańców Żywiecczyzny, to Związek Międzygminny ds. Ekologii w Żywcu otrzymał w sumie ponad 52 miliony dotacji na energię odnawialną. W projekcie wezmą udział gminy: Gilowice, Jeleśnia, Koszarawa, Lipowa, Łodygowice, Milówka, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujsoły i Żywiec. Planowane są 3 tysiące instalacji, w tym: fotowoltaika 2228, pompa ciepła powietrzna 560, pompa ciepła powietrzna cwu 64 i pompa gruntowa 148.

Mieszkańcy którzy złożyli deklaracje będą wzywani do podpisania właściwej umowy, na podstawie której będzie można realizować inwestycję. Mieszkańcy w pierwszej kolejności będą we własnym zakresie finansować inwestycję, a następnie będą mogli otrzymać zwrot poniesionych kosztów – poinformował Dariusz Szatanik, rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Żywcu.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
14 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Marek
Marek
26 dni temu

Mija rok od otrzymania tak dużej dotacji, a do tej pory nie wykonano żadnej instalacji z 3000 planowanych. Gdzie ten sukces, to przeradza się w porażkę. Koszt instalacji wyraźnie wzrasta ponieważ złotówka traci na wartości do walut. Produkcja umyka, stracono zbyt wiele czasu na sprawy praygotowawcze. Inne gminy występujące z tego samego oprogramu pomocowego, są na etapie zakończenia i rozliczenia inwestycji.

Mieszkaniec
Mieszkaniec
1 rok temu

No no PiS się rozpędził na Żywiecczyźnie… Powinien być dobry wynik w niedzielę.

VK
VK
1 rok temu
Reply to  Mieszkaniec

70% wystarczy…

123
123
1 rok temu

Czego Łękawica nie dopilnowała, ze projektu nie rozpatrzono???

Karol
Karol
1 rok temu
Reply to  123

Łękawica podobnie jak Węgierska Górka , Świnna, Czernichów i Ślemień nie uczestniczyły w projekcie Słoneczna Żywiecczyzna

JOW
JOW
1 rok temu
Reply to  Karol

Łękawica miała swój projekt i POległa. Nie jest pępkiem świata…

Karol
Karol
1 rok temu

A już myślałem , że to nie wypali , bo bardzo długo trwało rozstrzygnięcie tego konkursu w którym podobno startowało 105 gmin z naszego województwa więc sukces powiatu żywieckiego ogromny. Tylko cztery gminy wśród startujących otrzymały pieniądze , a 101 gmin musi niestety poczekać na kolejne programy ekologiczne. . Termin rozstrzygnięcia był wielokrotnie przesuwany . Dobrze też , że obecny rząd w Warszawie znacznie zwiększył pulę środków do podziału, bo z UE otrzymaliśmy 26 milionów , a od rządu drugie tyle więc powinno starczyć dla wszystkich uczestników konkursu. Cieszę się bardzo bo sam złożyłem wniosek na panele fotowolt. ale trochę… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
1 rok temu
Reply to  Karol

Brawo. O takich optymistów na 3 dni przed wyborami chodziło łącznie z wyliczeniami wyjątkowości. Trzeba mieć w pamięci, że od kilku lat Żywiec jest najbardziej zasmogowaną miejscowością nie tylko w Polsce. Stąd środki w to miejsce. Sukces ale trzeba poczekać na efekty bo te pieniądze trzeba mądrze zagospodarować.

do Karola
do Karola
1 rok temu
Reply to  Karol

Powiat i Starosta ma z tym tyle wspólnego, że użyczył sali na konferencję. To sukces Związku Międzygminnego ds. Ekologii i Gmin.

Bobo
Bobo
1 rok temu
Reply to  do Karola

Projekt jest jednym z kluczowych wspólnych działań Gmin i ZMGE w ramach Klastra Energii “Żywiecka Energia Przyszłości”, którego członkiem jest również Powiat Żywiecki.

Źródło: http://zywiecinfo.pl/wydarzenia/item/10212-dziewiec-gmin-powiatu-i-zywiec-w-projekcie-sloneczna-zywiecczyzna

Alo
Alo
1 rok temu

A kto wycenił ile trzeba wyłożyć pieniędzy na instalację i kto zagwarantuje zwrot kosztów? I jeszcze ile tej dotacji będzie? Bo do 95% może być i 30%…

Bobo
Bobo
1 rok temu
Reply to  Alo

Na spotkaniach organizacyjnych była mowa o finansowaniu na poziomie 95%

Baca
Baca
1 rok temu

W końcu coś się dzieje…

CO
CO
1 rok temu

52 000 000 na ekologię w powiecie Żywieckim. Gratuluję. W końcu coś ruszyło.