Wydarzenia Żywiec

Żywiecczyzna: Przybywa wody (aktualizacja)

Fot. OSP Pewel Ślemieńska

Wzrasta zagrożenie powodziowe na Żywiecczyźnie. Strażacy w powiecie żywieckim co rusz wyjeżdżają do zgłoszeń związanych z udrożnieniem przepustów lub wypompowywania wody z podtopionych piwnic.

Działania prowadzone są praktycznie w całym powiecie. W Świnnej strażacy wypompowywali wodę z zalanej piwnicy w sklepie Kaskada. Z podtopionymi piwnicami zmagali się między innymi w Świnnej i Juszczynie. Z kolei w Pewli Ślemieńskiej na ulicy Podgórskiej udrażniali przepust.

Na Żywiecczyźnie stan alarmowy o 27 cm przekroczyła rzeka Koszarawa w Pewli Małej (poziom 257 cm). Z kolei na Bystrej w Kamesznicy do stanu alarmowego brakuje 12 cm (248 cm), 60 cm na Sole w Cięcinie (300 cm), 20 cm na Żabniczance w Żabnicy (180 cm) i 17 cm na Sole w Żywcu (323 cm). Sytuacja jest jednak dynamiczna i może się zmieniać z godziny na godzinę.

***

Strażacy z OSP Międzybrodzie Żywieckie informują, że sytuacja w gminie Czernichów nie wygląda dobrze.

Wszystkie jednostki z gminy działają przy udrażnianiu przepustów, zabezpieczaniu osuwających się poboczy dróg, pompowaniu zalanych piwnic. Trwają działania na terenie PZOL – Beskidzkiego Centrum Zdrowia Psychicznego w Międzybrodziu Bialskim, gdzie woda wdarła się do pomieszczeń poniżej gruntu – podkreślają strażacy z Międzybrodzia Żywieckiego.

***

Akcje strażaków prowadzone są również między innymi w Rajczy i okolicy, a także w Rychwałdzie, gdzie przy ul. Cholnówka doszło do zalania piwnicy.

***

Burmistrz Żywca Antoni Szlagor poinformował, że podmyte są fragmenty ścieżki dydaktyczno-przyrodniczej.

– Otrzymaliśmy informacje o interwencjach dotyczących zalanych piwnic. Niestety po raz kolejny ucierpiał nasz park. Woda podmyła korzenie, przez co runęły 4 drzewa, które uszkodziły około 15 metrów płotu pomiędzy parkiem a ulicą Witosa. Zleciłem podjęcie natychmiastowych działań, aby usunąć zagrażające bezpieczeństwu powyrywane drzewa oraz poleciłem jak najszybszą naprawę płotu – podkreśla burmistrz Antoni Szlagor.

***

W gminie Gilowice trwa wypompowywanie wody z budynków prywatnych. Podobnie w gminie Jeleśnia. W gminie Koszarawa zalane zostały dwie drogi gminne. W Lipowej i Słotwinie udrażniano dwa przepusty. W Lalikach zalane zostały drogi gminne w przysiółkach Kubaszczyki i Tarliczne. W gminie Radziechowy-Wieprz podmyta została działka placu zabaw przy przedszkolu w Radziechowach, a także przyczółki mostku i na potoku Bystra. Woda wypłukała nawierzchnię na całej długości drogi w ciągu ul. Nowy Dwór w Wieprzu z odwodnieniem i odnogę drogi do Bugaja. Nawierzchnia została wypłukana również z dróg w placu Sygutów i do boiska sportowego w Juszczynie. W Radziechowach podmyty został korpus drogi na odnodze ul. Piekarskiej, wypłukana nawierzchnia ul. Rolniczej, Studziennej, odnoga Wajdowej, Sportowej, Peków i Borowa. Z kolei przy ul. Matyski podtopiona została prywatna posesja. W Brzuśniku uszkodzony został most na drodze do Pleśniarów i Arastów. W Koconiu przy ul. Tartacznej została podmyta droga, urwany brzeg i zatkany przepust okularowy, a w Ślemieniu urwało brzegi przy ul. Zdrojowej i Spacerowej. W gminie Świnna podtopionych zostało około 20 budynków mieszkalnych, a woda uszkodziła 4 przepusty drogowe na drogach gminnych w Przyłękowie (ul. Młodości i Jałowcowa), w Rychwałdku (ul. Przytulna) i w Peweli Ślemieńskiej (ul. Kwiatowa).

Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments