Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko schronieniem przed śmiercią. “Jeżeli Ukraina sobie nie poradzi, to my jesteśmy zagrożeni”

W dziewiątym epizodzie “SPIĘĆ” Beskidzkiej TV gościliśmy byłą polityk, działaczkę społeczną Grażynę Staniszewską, która niedawno została odznaczona przez miasto Bielsko-Biała. Red. Małgorzata Irena Skórska rozmawiała z naszym gościem na temat pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, ale również z innych rejonów globu. Jakie okrucieństwa spotkały rodziny, które odnalazły azyl w Bielsku? Jak uchodźcy odnajdują się w naszym mieście? Czy pomagający Ukraińcom mogą liczyć na rządową pomoc? Czy tolerancja kulturowa to za duże wyzwanie dla części bielszczan?

– Cieszę się z tego wyróżnienia, bo z miastem jestem cały czas związana. Cały czas tu mieszkam, nigdy się stąd nie wyprowadziłam i nigdy nie chciałam tego zrobić. Jestem bardzo szczęśliwa, że pan prezydent i Rada Miasta tak mnie wyróżnili – skomentowała Grażyna Staniszewska. – Za co mnie wyróżniono? Najbardziej na wszystkich zrobiło wrażenie zaangażowanie na rzecz uchodźców. Nie jestem w tym sama. Od początku działała ze mną duża grupa – dodała.

W wolontariacie pracowało ponad 100 osób, które pomagały ulokować wszystkich uchodźców z Ukrainy. – W tej chwili dzieci w szkołach jest 1500. Do tego trzeba dodać mniej więcej tysiąc dorosłych. Część osób wyjechała, ale cały czas przyjeżdżają następni. Po PESEL do urzędu zgłasza się tygodniowo około 20 osób – mówiła. – Sporo osób wyjechało, szczególnie w sierpniu, kiedy trzeba było podjąć decyzję co do dzieci, gdzie zaczną szkołę.

– Musimy pomagać Ukrainie jak się da. Jeżeli Ukraina sobie nie poradzi, to my jesteśmy zagrożeni – tłumaczyła.

Grażyna Staniszewska mówiła też o pojawiającym się hejcie. – Na początku przeciwnicy, którzy cały czas są, nie mieli odwagi uderzać w uchodźców. Później jak zrobiło się spokojniej, pojawił się hejt, co jest bardzo przykre. Gdyby nas to dotknęło w Niemczech czy Francji, bylibyśmy oburzeni. Teraz, kiedy Putin wrócił do masowych nalotów, znów trochę hejt ucichł.

google_news
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stiepan
Stiepan
1 rok temu

Kto finansował Majdan ? Kto strzelał z hotelu “Ukraina” w plecy promajdanowskim demonstrantom , dlaczego gdy Janukowycz zgodził się na powtórzenie wyborów tiachnobuk i jaceniuk się nie zgodzili i dalej podburzali demostrantów ? USA dała piniondze na rewolucję i władze NA ukrainie przejęli nacjonaliści i postbanderowcy czyli NAZIŚCI !!!

Paweł
Paweł
1 rok temu

Chwila, moment, wojnę Ukraińcy wybrali sobie świadomie nie wykonując porozumień mińskich, skazując 3 mln mieszkańców Donbasu na życie jak zwierzęta.
Teraz wielki płacz bo sami doświadczyli jak żyje się w piwnicy, bez wody i prądu.
Sorry, Banderowcy powinni być sądzeni za zbrodnie na własnym narodzie i doprowadzenie kraju do ruiny.

do Ruskiej Onucy
do Ruskiej Onucy
1 rok temu
Reply to  Paweł

To nie Ukraińcy najechali Federację Rosyjską. Ukraina mińskiego porozumienia nie chciała realizować w taki sposób, w jaki interpretowała je Rosja. Byłoby to dla niej bardzo niekorzystne, bo musiałaby dać separatystycznym republikom Doniecka i Ługańska, kontrolowanymi przez Moskwę, daleko idącą autonomię i jednocześnie wpływ na ukraińską politykę. Tym samym dałoby to Kremlowi narzędzie do wpływania na Ukrainę i w dłuższej perspektywie osłabienie kraju oraz jego podporządkowanie. Ukraińcy porozumienie mińskie w 2015 roku podpisali pod presją, czyli w momencie przegrania bitwy pod Debalcewe, gdzie siły separatystyczne wydatnie wspierane przez rosyjskie wojsko przełamały ukraińską obronę kluczowego węzła komunikacyjnego i sytuacja groziła załamaniem frontu.

Paweł
Paweł
1 rok temu

Bzdury piszesz, porozumienia mińskie są klarowne, bez żadnych interpretacji. Rosja chciała utworzenia autonomicznego okręgu w Donbasie w ramach państwa ukraińskiego, takiego samego jakim przed Majdanem był Krym.
Chciała przeprowadzenia w tym okręgu normalnych wyborów wg. prawa ukraińskiego i przekazania granicy z Rosją władzom w Kijowie.
Gadki o jakich interpretacjach to wymysły Banderowców by tego porozumienia nie wykonać.
A o presji w Mińsku nie kłam bo podpisali się pod nim Steinmaier i Fabius właśnie po to by zachować równowagę interesów.

To tyle od Ruskiej Onucy.

Grzegorz Floryda
Grzegorz Floryda
1 rok temu

Smacznej kawusi policjant mnie dusi aj kent brif ai kent brif

Tak ale
Tak ale
1 rok temu

O tym też warto wspomnieć, że istnieje też turystyka socjalna tzn. zorganizowane transporty Ukraińców z instrukcjami na kartkach. Prezydent Przemyśla ujawnia: „Nie da się nie zauważyć zorganizowanych transportów kobiet z dziećmi, które na kartkach mają zapisane procedury jakim muszą się poddać, żeby otrzymać pomoc materialną i finansową”
„Osoby te codziennie formują kolejkę przed Urzędem Miejskim, następnie udają się do MOPSu i ZUSu celem złożenia wniosków o świadczenia. Następnie zorganizowanym transportem wracają na Ukrainę” – ujawnia prezydent Przemyśla.

nie wiem
nie wiem
1 rok temu
Reply to  Tak ale

Aby otrzymać pomoc, nie trzeba być czasem zarejestrowanym w UM i to robi prezydent? Jeśli wrócą na Ukrainę – jak odbiorą świadczenia? Aaa, jednorazowo się nachapią zaraz po zarejestrowaniu i wracają? No to trzeba zrobić dozór policyjny jak w przypadku objętych kwarantanną w pandemii.

????
????
1 rok temu

Musiałeś mu się dać głaskać po śmierdzącej główce? Nie mogłeś stanąć w drugim rzędzie?

????
????
1 rok temu
Reply to  ????

Masz chore, mokre marzenia

Wyznanie
Wyznanie
1 rok temu
Reply to  ????

To wszystko prawda, nie moje marzenia

Fakty
Fakty
1 rok temu

Transpłciowe osoby, pomimo tego że stanowią 0.3% populacji USA, odpowiadają za 41% przypadków pedofilii

ciekawe dlaczego
ciekawe dlaczego
1 rok temu
Reply to  Fakty

a w USA Murzynów biją

nie trzeba pani Staniszewskiej do konstatacji
nie trzeba pani Staniszewskiej do konstatacji
1 rok temu

Cały czas jesteśmy zagrożeni, już nie od strony Niemiec jak wielu pamięta z innego czasu. Chroni nas Nato i w jakimś stopniu Unia, ale nie jest to ostateczna gwarancja przed wojną i u nas.

Prosto w oczy
Prosto w oczy
1 rok temu

Unia nas chroni? W jaki sposób? Dokładając nam kolejne kary finansowe? W zasadzie jedyne na co możemy liczyć to uznaniowe klepanie po wystających łopatkach. Gdyby nas iwan napadł to Niemcy w ramach protestu ograniczyliby się do pisania haseł kolorową kredą po chodnikach.

Jasiu
Jasiu
1 rok temu
Reply to  Prosto w oczy

“w jakimś stopniu” było napisane. Jeśli nie chcemy aby lepiej chroniła – Niemców wybór? Jasiu został postawiony w kącie za karę i nie wiedział czemu tam stoi bo był tępy. Dołożyli groch i nadal nie wiedział.

Prosto w oczy
Prosto w oczy
1 rok temu
Reply to  Jasiu

W jakimś stopniu czyli w mizernym stopniu.