Wydarzenia Bielsko-Biała

Bielsko schronieniem przed śmiercią. “Jeżeli Ukraina sobie nie poradzi, to my jesteśmy zagrożeni”

W dziewiątym epizodzie “SPIĘĆ” Beskidzkiej TV gościliśmy byłą polityk, działaczkę społeczną Grażynę Staniszewską, która niedawno została odznaczona przez miasto Bielsko-Biała. Red. Małgorzata Irena Skórska rozmawiała z naszym gościem na temat pomocy uchodźcom wojennym z Ukrainy, ale również z innych rejonów globu. Jakie okrucieństwa spotkały rodziny, które odnalazły azyl w Bielsku? Jak uchodźcy odnajdują się w naszym mieście? Czy pomagający Ukraińcom mogą liczyć na rządową pomoc? Czy tolerancja kulturowa to za duże wyzwanie dla części bielszczan?

– Cieszę się z tego wyróżnienia, bo z miastem jestem cały czas związana. Cały czas tu mieszkam, nigdy się stąd nie wyprowadziłam i nigdy nie chciałam tego zrobić. Jestem bardzo szczęśliwa, że pan prezydent i Rada Miasta tak mnie wyróżnili – skomentowała Grażyna Staniszewska. – Za co mnie wyróżniono? Najbardziej na wszystkich zrobiło wrażenie zaangażowanie na rzecz uchodźców. Nie jestem w tym sama. Od początku działała ze mną duża grupa – dodała.

W wolontariacie pracowało ponad 100 osób, które pomagały ulokować wszystkich uchodźców z Ukrainy. – W tej chwili dzieci w szkołach jest 1500. Do tego trzeba dodać mniej więcej tysiąc dorosłych. Część osób wyjechała, ale cały czas przyjeżdżają następni. Po PESEL do urzędu zgłasza się tygodniowo około 20 osób – mówiła. – Sporo osób wyjechało, szczególnie w sierpniu, kiedy trzeba było podjąć decyzję co do dzieci, gdzie zaczną szkołę.

– Musimy pomagać Ukrainie jak się da. Jeżeli Ukraina sobie nie poradzi, to my jesteśmy zagrożeni – tłumaczyła.

Grażyna Staniszewska mówiła też o pojawiającym się hejcie. – Na początku przeciwnicy, którzy cały czas są, nie mieli odwagi uderzać w uchodźców. Później jak zrobiło się spokojniej, pojawił się hejt, co jest bardzo przykre. Gdyby nas to dotknęło w Niemczech czy Francji, bylibyśmy oburzeni. Teraz, kiedy Putin wrócił do masowych nalotów, znów trochę hejt ucichł.

google_news
Studio_projektowe_d
Subskrybuj
Powiadom o
guest
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Stiepan
Stiepan
10 miesięcy temu

Kto finansował Majdan ? Kto strzelał z hotelu “Ukraina” w plecy promajdanowskim demonstrantom , dlaczego gdy Janukowycz zgodził się na powtórzenie wyborów tiachnobuk i jaceniuk się nie zgodzili i dalej podburzali demostrantów ? USA dała piniondze na rewolucję i władze NA ukrainie przejęli nacjonaliści i postbanderowcy czyli NAZIŚCI !!!

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu

Chwila, moment, wojnę Ukraińcy wybrali sobie świadomie nie wykonując porozumień mińskich, skazując 3 mln mieszkańców Donbasu na życie jak zwierzęta.
Teraz wielki płacz bo sami doświadczyli jak żyje się w piwnicy, bez wody i prądu.
Sorry, Banderowcy powinni być sądzeni za zbrodnie na własnym narodzie i doprowadzenie kraju do ruiny.

do Ruskiej Onucy
do Ruskiej Onucy
10 miesięcy temu
Reply to  Paweł

To nie Ukraińcy najechali Federację Rosyjską. Ukraina mińskiego porozumienia nie chciała realizować w taki sposób, w jaki interpretowała je Rosja. Byłoby to dla niej bardzo niekorzystne, bo musiałaby dać separatystycznym republikom Doniecka i Ługańska, kontrolowanymi przez Moskwę, daleko idącą autonomię i jednocześnie wpływ na ukraińską politykę. Tym samym dałoby to Kremlowi narzędzie do wpływania na Ukrainę i w dłuższej perspektywie osłabienie kraju oraz jego podporządkowanie. Ukraińcy porozumienie mińskie w 2015 roku podpisali pod presją, czyli w momencie przegrania bitwy pod Debalcewe, gdzie siły separatystyczne wydatnie wspierane przez rosyjskie wojsko przełamały ukraińską obronę kluczowego węzła komunikacyjnego i sytuacja groziła załamaniem frontu.

Paweł
Paweł
10 miesięcy temu

Bzdury piszesz, porozumienia mińskie są klarowne, bez żadnych interpretacji. Rosja chciała utworzenia autonomicznego okręgu w Donbasie w ramach państwa ukraińskiego, takiego samego jakim przed Majdanem był Krym.
Chciała przeprowadzenia w tym okręgu normalnych wyborów wg. prawa ukraińskiego i przekazania granicy z Rosją władzom w Kijowie.
Gadki o jakich interpretacjach to wymysły Banderowców by tego porozumienia nie wykonać.
A o presji w Mińsku nie kłam bo podpisali się pod nim Steinmaier i Fabius właśnie po to by zachować równowagę interesów.

To tyle od Ruskiej Onucy.

Grzegorz Floryda
Grzegorz Floryda
10 miesięcy temu

Smacznej kawusi policjant mnie dusi aj kent brif ai kent brif

Tak ale
Tak ale
10 miesięcy temu

O tym też warto wspomnieć, że istnieje też turystyka socjalna tzn. zorganizowane transporty Ukraińców z instrukcjami na kartkach. Prezydent Przemyśla ujawnia: „Nie da się nie zauważyć zorganizowanych transportów kobiet z dziećmi, które na kartkach mają zapisane procedury jakim muszą się poddać, żeby otrzymać pomoc materialną i finansową”
„Osoby te codziennie formują kolejkę przed Urzędem Miejskim, następnie udają się do MOPSu i ZUSu celem złożenia wniosków o świadczenia. Następnie zorganizowanym transportem wracają na Ukrainę” – ujawnia prezydent Przemyśla.

nie wiem
nie wiem
10 miesięcy temu
Reply to  Tak ale

Aby otrzymać pomoc, nie trzeba być czasem zarejestrowanym w UM i to robi prezydent? Jeśli wrócą na Ukrainę – jak odbiorą świadczenia? Aaa, jednorazowo się nachapią zaraz po zarejestrowaniu i wracają? No to trzeba zrobić dozór policyjny jak w przypadku objętych kwarantanną w pandemii.

????
????
10 miesięcy temu

Musiałeś mu się dać głaskać po śmierdzącej główce? Nie mogłeś stanąć w drugim rzędzie?

????
????
10 miesięcy temu
Reply to  ????

Masz chore, mokre marzenia

Wyznanie
Wyznanie
10 miesięcy temu
Reply to  ????

To wszystko prawda, nie moje marzenia

Fakty
Fakty
10 miesięcy temu

Transpłciowe osoby, pomimo tego że stanowią 0.3% populacji USA, odpowiadają za 41% przypadków pedofilii

ciekawe dlaczego
ciekawe dlaczego
10 miesięcy temu
Reply to  Fakty

a w USA Murzynów biją

nie trzeba pani Staniszewskiej do konstatacji
nie trzeba pani Staniszewskiej do konstatacji
10 miesięcy temu

Cały czas jesteśmy zagrożeni, już nie od strony Niemiec jak wielu pamięta z innego czasu. Chroni nas Nato i w jakimś stopniu Unia, ale nie jest to ostateczna gwarancja przed wojną i u nas.

Prosto w oczy
Prosto w oczy
10 miesięcy temu

Unia nas chroni? W jaki sposób? Dokładając nam kolejne kary finansowe? W zasadzie jedyne na co możemy liczyć to uznaniowe klepanie po wystających łopatkach. Gdyby nas iwan napadł to Niemcy w ramach protestu ograniczyliby się do pisania haseł kolorową kredą po chodnikach.

Jasiu
Jasiu
10 miesięcy temu
Reply to  Prosto w oczy

“w jakimś stopniu” było napisane. Jeśli nie chcemy aby lepiej chroniła – Niemców wybór? Jasiu został postawiony w kącie za karę i nie wiedział czemu tam stoi bo był tępy. Dołożyli groch i nadal nie wiedział.

Prosto w oczy
Prosto w oczy
10 miesięcy temu
Reply to  Jasiu

W jakimś stopniu czyli w mizernym stopniu.