Bielsko-Biała Na sygnale

Bielsko: Strażacy podsumowali weekend

Od sobotniego wieczora Komenda Miejska PSP w Bielsku-Białej odnotowała ponad 250 interwencji związanych z silnymi wiatrami. Znacząca większość miała miejsce na terenie miasta Bielsko-Biała. Strażacy usuwali powalone konary drzew, uszkodzone i zerwane dachy z budynków, uszkodzone trakcje kolejowe.

Większość interwencji była prowadzona na terenie Bielska-Białej m.in. w rejonie: – ul. Armii Krajowej. Po zakończeniu działań zadysponowano zastęp do kolejnego zdarzenia na skrzyżowaniu ulic Bystrzańskiej i Długiej, gdzie konar drzewa niebezpiecznie zwisał nad jezdnią. W trackie działań, na tył pojazdu pożarniczego z JGR nr 1 upadł konar drzewa. W wyniku zawalenia się drzewa został uszkodzony słup oświetleniowy, który usunięto za pomocą pilarki tarczowej i odstawiono w bezpieczne miejsce.

– ul. Partyzantów na wysokości skrzyżowania z ul. Bora-Komorowskiego – trzy drzewa zatarasowały dwa pasy ruchu w kierunku Bystrej.
– ul. Józefa Kustronia – wiatr zerwał około 150 m kw. blaszanego dachu, jego elementy rozrzucone w promieniu kilkudziesięciu metrów. Działania zastępu OSP i PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz usunięciu poszycia dachu z budynku. Elementy poszycia dachu zostały zabezpieczone na ziemi.
– ul. Browarna – działania zastępów PSP polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz pocięciu i usunięciu powalonego drzewa i konarów.
– ul. Bobrowa – strażacy zabezpieczali naderwane i zerwane elementy poszycia dachu. W wyniku uszkodzeń KDR podjął decyzję o rozbiórce pozostałej części dachu oraz zabezpieczenia elementów konstrukcyjnych dachu.
– ul. Maczka na wysokości ul. Piaskowej – potężne drzewo zatarasowało oba pasy ruchu.
– ul. Rychlińskiego – drzewo spadło na cztery samochody osobowe.
– ul. Dmowskiego – drzewo spadło na cztery samochody osobowe.
– ul. Żywiecka na wysokości skrzyżowania z ul. Krasickiego – wskutek podmuchów silnego wiatru nieprawidłowo zabezpieczone rusztowanie budynku przechyliło się o około 30 stopni.

Po godzinie pierwszej w nocy strażacy zostali wezwani do powalonego drzewa na obiekt Domu Opieki „Samarytanin” w Bielsku-Białej. Z jednego skrzydła budynku zostało ewakuowanych 16 podopiecznych.

Do poważnego zdarzenia doszło również w sobotę o godzinie 23:58 na ulicy Piłsudskiego, gdzie na jezdnię spadło ok. 300 metrów kwadratowych poszycia dachu z budynku mieszczącego się przy ulicy Cyniarskiej, zablokowane zostały oba pasy ruchu. – 10 zastępów straży pożarnej przez kilkanaście godzin usuwało z dachu oraz jezdni fragmenty dachu. Zmierzwione zwały papy i innych elementów dachowych nie dawały się usunąć ręcznie, w związku z tym zespół zarządzania kryzysowego udostępnił kontener na odpady i za pomocą traktora będącego na wyposażeniu JRG nr 1 rozrywano połacie papy na mniejsze kawałki i załadowywano na kontener. Działania zakończono o godzinie 14.00 w niedzielę – tłumaczy Patrycja Pokrzywa, oficer prasowy bielskiej Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej.

google_news