Porady i inspiracje

Ból kręgosłupa po bieganiu. Fizjoterapia i zapobieganie

Bieganie jest doskonałym sportem pozwalającym utrzymać zdrowie. Regularne uprawianie tego sportu może wyraźnie wzmocnić Twój układ krwionośny i stanowi świetną profilaktykę. W pewnych sytuacjach bieganie niestety może doprowadzić do przeciążeń narządu ruchu i powodować ból. Na co dzień pracuję jako fizjoterapeuta Wrocław i jedną z częstych dolegliwości jaką obserwuje u biegaczy jest ból lędźwi. W tym artykule dowiesz się skąd się on bierze i jak sobie z nim radzić.

Dlaczego boli gdy biegam ?

Przyczyn bólu kręgosłupa lędźwiowego u biegaczy jest kilka. Niektóre z nich zależą od osoby biegającej a do najczęstszych można zaliczyć słabość mięśni głębokich kręgosłupa, brak odpowiedniej rozgrzewki, nieodpowiednie obuwie, sztywność mięśni kulszowo-goleniowych lub  nadwagę, szczególnie kiedy wysiłek jest zbyt intensywny. Wśród zewnętrznych przyczyn wymienić należy przede wszystkim nachylenie terenu oraz twardą i nierówną nawierzchnię.

Jak rodzić sobie z bólem?

Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia bólu kręgosłupa lędźwiowego po bieganiu należy przede wszystkim wykonać odpowiednią rozgrzewkę. Ważne jest aby przed bieganiem zrobić w odpowiedni sposób ćwiczenia rozciągające oraz stopniowo zwiększać tempo. Istotna w radzeniu sobie z bólem jest również technika biegania. W tym przypadku warto zwrócić się do fizjoterapeuty w celu biomechanicznej oceny biegu, znalezieniu błędów oraz i ich korekcji. Pomocne okaże się również wzmocnienie mięśni głębokich kręgosłupa, mięśni brzucha i bioder. Biorą one udział w stabilizacji całego regionu podczas biegania.

Jeśli ból kręgosupa wystęuje regularnie po bieganiu warto wtedy udać się na konsultacje ze specjalistą. Odpowiednio dobrana rehabilitacja Wrocław pomoże w szybki sposób rozluźnić przykurczone mięśnie, wyeliminować błędy treningowe i cieszyć się z bezbolesnych treningów

Active-Fizjo

google_news