Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Kultura i rozrywka Żywiec

Brenna: Są nietoperze, nie ma komarów. Rusza obserwatorium

Fot. Krzysztof Marciniuk

Na strychu szkoły podstawowej w Brennej znowu zrobiło się tłoczno. Z zimowej hibernacji w jaskiniach w masywie Stołowej, Trzech Kopców, Grabowej i Malinowej powróciły nietoperze. Stworzenia te nie zawsze budzące pozytywne skojarzenia, można podglądać w  urządzonym 6 lat temu obserwatorium.

Ekspertyza chiropterologiczna (chiropterologia – nauka zajmująca się badaniem nietoperzy) wykonana na zlecenie gminy dowiodła, że poddasze szkoły zamieszkują podkowiec mały i nocek duży, czyli dwa gatunki nietoperzy podlegające ścisłej ochronie. Od wiosny do jesieni kolonia ta liczy około 300 osobników. W czerwcu rozpocznie się okres godowy i niedługo będzie można zobaczyć również młode nietoperze.

Obserwatorium składa się z dwóch części. Nietoperze można oglądać bezpośrednio na strychu przez weneckie lustro. Obserwator znajduje się za przeszkleniem wygłuszającym dźwięki oraz za ekranem nieprzepuszczającym światła. Przez głośniki słychać odgłosy wydawane przez te nietuzinkowe ssaki. Na parterze szkoły działa natomiast sala multimedialna, w której można prowadzić zajęcia edukacyjne. Na monitorach transmitowany jest obraz rejestrowany przez kamery umieszczone na strychu, a w głośnikach emitowany dźwięk z mikrofonów.

Obserwowanie nietoperzy możliwe jest tylko w okresie ich bytowania na strychu, czyli od maja do października. Tak na marginesie warto dodać, że nietoperze są pożytecznymi stworzeniami dla ludzi. Zjadają bowiem ogromne ilości komarów. I fakt, że zamieszkują nie tylko na strychu breńskiej podstawówki, ale także pod wieżą zabytkowego kościoła oraz w spichlerzu przy dworze Kossaków w Górkach Wielkich, oraz na strychach starych domów i pod mostami, czyni gminę Brenna… wolną od komarów.

Obserwatorium zaraz po otwarciu stało się kolejną atrakcją turystyczną. Powstało, aby edukować, ale też żeby chronić miejsce rozrodu obu gatunków. W ciągu pierwszych sześciu lat działania odwiedziło je ponad 10 000 osób. Organizowano również zajęcia edukacyjne i warsztaty. Tegoroczna premiera nastąpi 12 maja. Obostrzenia związane z koronawirusem powodują,  że terminy “podglądania” zmieniono na wtorek, środę i czwartek (9.00-13.00). Wejścia co pół godziny maksymalnie dla 6 osób. Konieczna rezerwacja telefoniczna 33 8586 971.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Szczyrkowianin
Szczyrkowianin
3 lat temu

Czy te nietoperze to są z Wuhan?