Wydarzenia Cieszyn

Budują Regionalny Trójkąt Transgraniczny

Podpisanie Trójstronnego Oświadczenie o Współpracy. Fot. Andrzej Grygiel/UMWS

W środę, 28 lutego, w Istebnej podpisano trójstronne oświadczenie o współpracy pomiędzy województwem śląskim a czeskim województwem morawsko-śląskim oraz słowackim samorządowym województwem żylińskim.

– Śląskie jest aktywne na arenie międzynarodowej, a współpraca z najbliższymi parterami po stronie czeskiej i słowackiej jest szansą na dalszy rozwój w zakresie gospodarki, promocji, turystyki czy realizacji wspólnych, transgranicznych przedsięwzięć. Budowanie trwałych relacji na płaszczyźnie międzynarodowej jest jednym z wyzwań i szans, które stoją przed województwem śląskim, stąd inicjatywa Regionalnego Trójkąta Transgranicznego, której celem jest zacieśnienie współpracy w interesujących strony obszarach. Podpisane dziś oświadczenie o trójstronnej współpracy w zakresie gospodarki, nauki i nowoczesnych technologii oraz ekologii i trójstronnej promocji regionów posłuży do pogłębienia więzi z naszymi sąsiadami z Czech i Słowacji – mówił marszałek województwa Jakub Chełstowski.

Zdaniem samorządowca przygraniczne województwa są sobie bliskie kulturowo. – Stoimy też przed podobnymi wyzwaniami, a jednym z nich są transformacje regionów. Czerpiemy ze wspólnych doświadczeń nadając terenom poprzemysłowym w naszych regionach nowe życie. Wzajemnie od siebie uczymy się, jak sprostać wymogom współczesnej Europy, by zostawić swój dorobek kolejnym pokoleniom – akcentował Jakub Chełstowski.

Rok temu, w lutym 2023 r., podczas polsko-czesko-słowackiego spotkania na Trójstyku podjęło decyzję o rozszerzeniu współpracy na szczeblu regionalnym. W tej formule są przewidziane przedsięwzięcia gospodarcze, spotkania ekspertów oraz trójstronna promocja regionów. Przyjęto, że projekty będą realizowane corocznie, na zmianę w każdym z regionów partnerskich.

– Umowa, która została dziś podpisana, jest wyższym poziomem współpracy. Mówimy bowiem o dziesięciu milionach mieszkańców, którzy żyją i pracują w tych regionach – mówił prezydent Katowic, Marcin Krupa.

Obok niego w uroczystości wzięli udział przewodnicząca samorządowego województwa żylińskiego Erika Jurinová, hetman województwa morawsko-śląskiego Jan Krkoška, przewodniczący Rady Gminy Istebna Stanisław Legierski, a także liczne grono samorządowców i dyplomatów.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
eche
eche
1 miesiąc temu

Takie trójkąty są ze wszech miar bardziej płodne.

eche cheche
eche cheche
1 miesiąc temu
Reply to  eche

Z trójkąta można zrobić czworokąt wyszehradzki, jeszcze bardziej płodny

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Po roku rodziny czas na trójkąt małżeński