Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Liderzy sejmików z całego kraju obradowali w Wiśle

W ostatnich dniach w Wiśle odbył się Konwent Przewodniczących Sejmików Województw RP. W wydarzeniu uczestniczyli przewodniczący i wiceprzewodniczący sejmików z całego kraju. Województwo śląskie reprezentował przewodniczący sejmiku Mirosław Mazur. W spotkaniu wziął także udział burmistrz Tomasz Bujok, który przywitał gości i podziękował za wybór Wisły dla tak ważnego wydarzenia.

Podczas trwających trzy dni obrad była okazja przedstawienia i pokazania atrakcji Wisły. Kierownik Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Tadeusz Papierzyński w krótkim wystąpieniu opowiedział o walorach przyrodniczych, atrakcjach turystycznych i największych wydarzeniach organizowanych w Wiśle. Podczas wizyty uczestnicy konwentu mogli również poczuć klimat prawdziwej góralskiej zabawy, jadąc kuligiem doliną Białej Wisełki, zwiedzić Zameczek Prezydenta RP na Zadnim Groniu oraz zagłębić się w postaci Juliana Ochorowicza w Muzeum Magicznego Realizmu „Ochorowiczówka”.

Wśród najważniejszych kwestii poruszanych w trakcie obrad znalazł się problem bomb ekologicznych i nielegalnego składowania odpadów. Konwent podjął uchwałę w sprawie przyjęcia stanowiska w kontekście podjęcia skutecznych działań zmierzających do likwidacji miejsc nielegalnego porzucania odpadów.

– Ten problem jest niezwykle istotny i dotyczy samorządów każdego szczebla, ale także władz centralnych. Bez względu na to, kto mierzy się z tym wyzwaniem, koszt zawsze uderza w podatników. Rozwiązaniem nie jest przerzucanie się tym problemem, ale stworzenie wspólnej propozycji jak sobie z tym wyzwaniem poradzić. Niezwykle ważne są w tym kontekście również czynniki związane z edukacją – tłumaczył przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego Mirosław Mazur.

Konwent Przewodniczących Sejmików Województw RP postuluje o przyspieszenie prac legislacyjnych, mających na celu wypracowanie rozwiązań finansowych, prawnych i organizacyjnych niezbędnych do skutecznej eliminacji zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz środowiska stworzonych przez zalegające nielegalnie odpady, w szczególności te niebezpieczne.

Przedstawiciele konwentu sugerują, że prace takie powinny uwzględniać udział strony samorządowej już na etapie przygotowania rozwiązań, a w pierwszej kolejności wypracować mechanizm usunięcia już istniejących i zinwentaryzowanych miejsc nielegalnego porzucania odpadów. Konwent sugeruje ponadto uproszczenie procedur związanych z powstawaniem obiektów unieszkodliwiania odpadów z zachowaniem wysokich standardów ochrony środowiska, a także wprowadzenie do regulacji prawnych jasnych kryteriów finansowania zadań dotyczących usuwania odpadów przez jednostki administracji publicznej z uwzględnieniem źródła finansowania.

Co istotne, problemem w zakresie usuwania odpadów nie są jedynie środki finansowe, czy niejasne regulacje prawne, ale również rynkowe możliwości zagospodarowania odpadów. Uchwała konwentu zostanie przekazana do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw, Zarządu Związku Województw i Konwentu Marszałków.

W trakcie obrad przedstawiciele Młodzieżowego Sejmiku Województwa Śląskiego zaprezentowali zakres swoich działań i omówili inicjatywy i wyzwania z tym związane. W drugiej części konwentu sporo miejsca poświęcono także promocji turystycznej województw, na przykładzie kampanii realizowanych w województwie śląskim: „Atrakcyjność turystyczna Perły Beskidu Śląskiego” oraz „Śląskie. Łączy nas turystyka”. Omówiono ponadto kampanie społeczne realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

google_news
10 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
zmiany po 7 kwietnia?
zmiany po 7 kwietnia?
1 miesiąc temu

Groch z kapustą, tak naprawdę załatwili niewiele. 3 dni? – tydzień też by się zmieścił.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Cieszymy się

pogilgać pod pachamy
pogilgać pod pachamy
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

podszywacz, ciesz się, że takie wyjazdy kosztują m.in. z twoich podatków, ile? – kto to wie

Usa
Usa
1 miesiąc temu

Pojedli za nasze po 6 letniej kadencji popili za nasze po …. Ci co jeszcze mogą. Super zabawa tylko pozazdrościć ąaaa

Oto Pytania
Oto Pytania
1 miesiąc temu

Co to jest!!!udostępniacie reklamy tych co teraz rządzą i nie przestrzegaja Konstytucje, żałosne. Co oni nam dają w nagrodę??jedzenie z robaczkami czy ciapatych w grupkach rozbijających auta a może tłukących ludzi??

oto coto
oto coto
1 miesiąc temu
Reply to  Oto Pytania

Odpowiadaj sobie sam na takie pytania i na pewno zgodzisz się ze sobą.

Wieslaw
Wieslaw
1 miesiąc temu
Reply to  Oto Pytania

Baranie,nie musisz jeść tych robaków PISOWCY nakladli tobie do tego pustego łba, i stałeś się ofiarą tej propagandy, d****u

chyba
chyba
1 miesiąc temu

Panie redaktorze, B24 zasięgiem obejmuje nie tylko województwo śląskie. Nie zaczynać od atrakcji Wisły, chyba przyjechali przede wszystkim popracować.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  chyba

Dziekujemy ci za cenne rady każdego dnia fujarko

cienko podszywacz
cienko podszywacz
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

daremne podziękowanie, nie potrzebują wszyscy rad, tutaj tylko kierowana uwaga do pana redaktora jeśli kto rozumie. A że podszywacz nie rozumie, nie moja wina.