Wydarzenia Cieszyn

Burza mózgów nad Olzą. Jak uratować perłę cieszyńskiej Wenecji?

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

Niszczejące budynek starego kina i browaru miejskiego, zlokalizowany przy ulicy Śrutarskiej, zwany perłą cieszyńskiej Wenecji, znalazł się w zainteresowaniu władz nadolziańskiego grodu. Ratusz chce podjąć działania w celu uratowania zaniedbanego obiektu.

24 września odbędą się tzw. spacer badawczy oraz dyskusja połączona z warsztatami, w trakcie których uczestnicy spróbują porozmawiać o potencjalnej przyszłości dawnego kina i browaru miejskiego. Zbiórka o 16.30 przy skrzyżowaniu ulic Śrutarskiej i Trzech Braci. – Zapraszamy wszystkich do dyskusji. Każdy głos będzie niezwykle cenny w kontekście określenia potrzeb i wypracowania pomysłów na ożywienie tej przestrzeni – mówi Anna Syrokosz, specjalista ds. architektury miejskiej, zabytków i ochrony krajobrazu w Urzędzie Miejskim w Cieszynie.

Po wycieczce w głąb budynku i w jego przeszłość, będzie można udać się do ratusza, gdzie około 17.30 odbędzie się ciąg dalszy spotkania. Czy uda się wypracować rozwiązania, które zapewnią szansę nowego życia dla byłego kina i starego miejskiego browaru? Powinien on pełnić funkcje publiczne czy może zostać skomercjalizowany? Jego rewitalizacja ma być elementem akupunktury miasta czy niezależnym przedsięwzięciem konserwatorsko-społecznym? Na te pytania uczestnicy spotkania będą próbowali znaleźć odpowiedzi…

google_news
Subskrybuj
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Nigdy, podszywacz, nie zastanawiałeś się jak naprawić taką ruderę ja TY? Nie teraz po czeskim grass-ie ale później. To się da leczyć.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Super pomysł,w końcu mieszkańcy będą mieli wpływ na zmiany w mieście a podszywacz niech dalej szuka dziury w całym.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu
Reply to  Hermenegilda

Podszywacz niech napisze o własnym pomyśle zamiast odnosić się do komentarza. Konkretnie, jak to podszywacz widzi.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 lat temu

Na spacerze przypadkowych ludzi ma się znaleźć odpowiedź? Tu trzeba zrobić porządne konsultacje, w tym wśród fachowców. Może Rada Miejska jest też odpowiednim ciałem., po coś nazywa się RADA.