Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Z przeszłości w przyszłość, czyli… Etnowakacje na Śląsku Cieszyńskim

Fot. Fundacja Jesteśmy dla Was

Co to było za lato! Tak z pewnością mogą powiedzieć uczestnicy wyjazdów organizowanych na Śląsku Cieszyńskim przez katowicką Fundację Jesteśmy dla Was. To dzięki niej młodzi mieszkańcy gminy Skoczów i seniorzy mogli poznać lepiej kulturę i tradycję naszego regionu.

Fundacja Jesteśmy dla Was działa przy Ewangelickim Centrum Diakonijnym „Słoneczna Kraina”, należącym do parafii ewangelicko-augsburskiej w Katowicach. Jest jednym z najprężniej działających ośrodków wsparcia w tym mieście i każdego roku realizuje blisko 30 projektów kierowanych do różnych grup społecznych, a przede wszystkim dzieci, młodzieży i osób starszych. – Tym razem udało nam się pozyskać grant w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „EtnoPolska 2021”, na projekt „Etnowakacje na Śląsku Cieszyńskim”, do realizacji którego zaprosiliśmy Ośrodek Pomocy Społecznej w Skoczowie – wyjaśnia Bożena Polak, prezes, założycielka i fundator Fundacji Jesteśmy dla Was, pochodząca z Cieszyna, a na co dzień związana z Katowicami i tamtejszą parafią ewangelicko-augsburską, w której pełni funkcję koordynatora placówki wsparcia dla dzieci i młodzieży, a ponadto wspiera i organizuje działalność charytatywną parafii.

Misją Fundacji Jesteśmy dla Was jest niesienie pomocy wszystkim bliźnim bez względu na wyznanie, pochodzenie, narodowość i sytuację materialną. – Wpadliśmy na pomysł organizacji wakacyjnych warsztatów, które pozwolą na poznanie kultury, tradycji i społeczności lokalnej Śląska Cieszyńskiego dzieciom, młodzieży i seniorom z gminy Skoczów. Ich uczestnicy pochodzili z rodzin dysfunkcyjnych i wykluczonych społecznie, również ze względu na zagrożenie ubóstwem – dodaje Bożena Polak.

Podczas wakacyjnych wyjazdów można było zobaczyć w formie warsztatowej, jak wyglądało życie w dawnych czasach, w starej chałupie, gdy samemu wirowało się mleko, ubijało masło, robiło ser czy piekło podpłomyki. Dzieciom i młodzieży podobały się spotkania, podczas których poznawały stare zawody rzemieślnicze, takie jak kowalstwo, serowarstwo, młynarstwo, rolnictwo czy pszczelarstwo. Uczestnicy „Etnowakacji” wysłuchali również wykładu na temat strojów regionalnych na Śląsku Cieszyńskim. Zwiedzili natomiast Centrum Pasterskie w Koniakowie, Tradycyjną Zagrodę Rolną – Skansen w Ochabach, Chlebową Chatę w Górkach Małych, a w Brennej Kozią Zagrodę, Beskidzki Dom Zielin „Przytulia” oraz zagrodę „U Gazdy” w Brennej.

– Wspólnie z Fundacją Jesteśmy dla Was dzielimy ideę wprowadzania młodych ludzi, dzieci w tradycję regionu. Jesteśmy przekonane, że wiedza na temat kultury i obyczajów naszych przodków jest im potrzebna w procesie poszukiwania i odkrywania tożsamości. Odpowiedzi na pytania: kim jestem, skąd pochodzę, dokąd zmierzam, są kluczowe dla każdego z nas. Dają nam zakorzenienie i podstawę do budowania swojej indywidualnej przyszłości w pełnej integralności z przeszłością. Uważamy, że tylko spojrzenie wstecz w każdym z możliwych wymiarów: rodzinnym, związanym z miejscem pochodzenia, krajem, a co za tym idzie kulturą i obyczajowością, daje szansę pełnego zrozumienia i odnalezienia swojego miejsca w świecie. A to w dzisiejszych czasach jest szczególnie ważne. Dlatego takie projekty są cenne i chętnie się w nie angażujemy – mówią Gabriela Glajcar i Monika Arsenicz z Ośrodka Pomocy Społecznej w Skoczowie, koordynujące udział w projekcie dzieci z gminy pod Kaplicówką.

google_news