Wydarzenia Czechowice-Dziedzice

Czechowicka szkoła zmienia tęczowe logo. Będzie kleks, bo dzieci… wytykano palcami?!

Obraz Sergio Carabajal z Pixabay.

Logo Szkoły Podstawowej nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach zostało zmienione. Głównie dlatego, że jego elementem była… tęcza. Niektórzy rodzice podejrzewają tu ingerencję polityka PiS-u, ale dyrektor szkoły przekonuje, że zareagowała na sygnały o tym, iż dzieci z powodu tęczy dzieci były narażone na nieprzyjemności, a zmiana jest efektem wspólnej decyzji szkolnej społeczności.

Czechowicka „Jedynka” nosi imię Jana Brzechwy, na dziełach którego wychowało się kilka pokoleń polskich dzieci. Szczególne miejsce w ich sercach zajmuje „Akademia pana Kleksa”. To nie tylko książka, którą uznaje się za arcydzieło literatury dziecięcej, ale też i film ze wspaniałą rolą Piotra Fronczewskiego. Wszystkie dzieci wiedzą, że fryzura pana Kleksa mieniła się wszystkimi kolorami tęczy, a w dziele nie brakowało i innych tęczowych elementów. Tęcza jest też stałym atrybutem plakatów filmowych czy okładek książkowych. Nic dziwnego, że prawie piętnaście lat temu – podczas projektowania logo szkoły – ten element uznano za charakterystyczny i warty umieszczenia w herbie placówki imienia Jana Brzechwy.

– Gdy wprowadzono obowiązkowe mundurki szkolne, zaprojektowaliśmy też logo z piękną tęczą. Do szkoły uczęszczały wówczas młodsze dzieci, ponieważ przed ostatnią reformą byliśmy sześcioklasową placówką. W tamtych czasach nikomu też nie przyszło do głowy jakiekolwiek inne skojarzenie. Nie było żadnych głosów przeciwnych. Mnie i wtedy, i dzisiaj tęcza nie kojarzy się z niczym innym, niż z „Akademią pana Kleksa” i zjawiskiem na niebie – mówi Marzanna Nycz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 1 w Czechowicach-Dziedzicach.

Jak wiadomo, dziś tęcza jest kojarzona także ze społecznością LGBT. Niektórzy rodzice uważają, że tęcza w logo szkoły zaczęła kłuć w oczy polityka Prawa i Sprawiedliwości. – Ktoś na siłę szuka sensacji. Jestem zażenowany faktem, że ktoś chce wywołać z tego powodu aferę. Cieszy mnie, że znajdują się i tacy ludzie, którzy przypisują mi możliwości, których nie mam i mieć nie chcę – zapewnia nas Wojciech Leśny, radny miejski, asystent ministra Grzegorza Pudy, kandydat na stanowisko burmistrza Czechowic-Dziedzic. – Wiem jednak, że kwestia mundurków i logo zawsze leżała w gestii rady rodziców, grona pedagogicznego i uczniowskiego. To są organy, które decydują w takich sprawach. Sam na samorządne decyzję nie wpływam. Nie doszukiwałbym się tu polityki – dodaje. Wojciech Leśny zauważa jednak problem społeczny, którego objawem są dyskusje wokół tęczy. – Mamy niesamowitą, nielogiczną wręcz polaryzację naszego społeczeństwa. Moje stanowisko jest takie, że niech każdy żyje po swojemu, jeśli tylko nie krzywdzi innych, zwłaszcza dzieci, i nie łamie prawa – mówi. – Dodam jednak, że nie rozumiem jak tęcza może się kojarzyć z Brzechwą. Mnie bardziej utkwiły w pamięci takie symbole z „Akademii”, jak kleksy i piegi – wskazuje.

Dyrektor szkoły nie komentuje sprawy rzekomego wpływu radnego, który w przeszłości angażował się w życie szkoły, na zmianę logo. Jakie więc były przyczyny? – W ostatnich latach otrzymywałam sygnały od rodziców, że tęcza to niekoniecznie dobry pomysł. Później słyszałam, że zaczepia się dzieci z tego powodu i może się to źle skończyć. Gdy usłyszałem, że mogło dojść do zaatakowania jednego z naszych uczniów, nie miałam wyboru. Kolejnym powodem były sygnały płynące od samych uczniów – wylicza. I dodaje: – W czasie, gdy w szkole wprowadzano mundurki, nasza placówka była miejscem edukacji młodszych dzieci. Dzisiaj, po reformie edukacji, wspólnie z małymi dziećmi do szkoły uczęszczają uczniowie klas siódmych i ósmych. Każdy, kto ma pojęcie o psychologii dziecka wie, że w życiu młodego człowieka przychodzi czas negacji wszystkiego, co – jego zdaniem – wydaje się dziecinne. Kolorowe koszulki z równie kolorowym logo nie do końca wpasowały się w gusta dorastającej młodzieży. Zaczęliśmy wtedy rozmawiać o zmianie koloru koszulek i logo. Zajmowała się tym rada rodziców, zajmowali się tym członkowie samorządu uczniowskiego. Razem doszliśmy do wniosku, że warto ogłosić konkurs na nowe logo. Dzieci same przygotowały propozycje, z których wygrała ta, w której – zamiast tęczy – jest kleks – przybliża dyrektor szkoły.

Marzanna Nycz zwraca uwagę, że przed dziećmi okres przejściowy. W dalszym ciągu mogą nosić mundurki ze starym logo z tęczą. Jednak docelowo, gdy będą już zamawiać nowe, bo ze starych wyrosną, to tarcza na mundurku będzie już inna. – Dziwię się, że sprawą, którą rozstrzygnęliśmy bez żadnych zbędnych negatywnych emocji, nagle ktoś zainteresował media. Zarówno konkurs jak i jego wyniki ogłoszone zostały na stronie internetowej szkoły, a zwycięzca – nagrodzony na koniec roku szkolnego. Nikt nie wnosił wówczas żadnych uwag i zastrzeżeń. Przecież wspólnie wzięliśmy pod uwagę to, że czasy się zmieniły i symbol tęczy nabrał też innego znaczenia. Jeśli nasi uczniowie mieliby z tego powodu doznawać przykrości, to nie warto się upierać – objaśnia dyrektor.

Glos_praca
Subskrybuj
Powiadom o
guest
94 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Pan normalny Jan
Pan normalny Jan
25 dni temu

Jak ja się cieszę jak debi–e i ciemnota się tu obrzuca gównem to jest strona i dyskusja tylko dla ciemnoty deb-i i pedofilii jestem na niej pierwszy i ostatni raz jak mi kolego mówił zobacz jacy deb-e tam działają. Możecie mnie obrzucać waszym d***l-m poziomem tak tego nie będę już widział i czytał .

Do Pana Jana Oby Normalnego
Do Pana Jana Oby Normalnego
25 dni temu

Panie Janie,Panie Janie!!broń pan Polskę przez tą chucpa lewacka LGBT co totalnie demoralizuje młodzież i niszczy nasza tradycje. Nie bądź pan obojętny i też nie zrownoj pan nas z cholota!!!

Irek
Irek
25 dni temu

Mowa o czarnych pedofilach co naszą młodzież ociemniają i obracają dlatego moje dzieci i wiele znajomych nie chodzą na ich lekcje do tego doprowadził czarnek pis jędraszewski złodziej rydzol itp.

Www.niezalezna.pl
Www.niezalezna.pl
26 dni temu

Polecam 😀

www.fronda.pl
www.fronda.pl
26 dni temu

Polecam 😀

Jurek
Jurek
26 dni temu

Patologii pisowskiej i pseudo katolikom tęcza przeszkadza – ŻENADA

Jurek Pojedzie Zagranice??
Jurek Pojedzie Zagranice??
26 dni temu
Reply to  Jurek

Żenade to widać wtedy jak popatrzysz do lustra -totalna masakra. Tak dla PiS, tak dla normalności. Jak nie jesteś katolikiem to masz problem bo nas jest ponad 90% i jak nas nie szanujesz to s******j dziadu zagranice do islamistów.

Hermenegilda
Hermenegilda
26 dni temu

To ty jesteś katolik? Nie 90 procent ale większość deklarowanych katolików nie wie co mówi jeśli mówi takimi słowami. Tutaj ich wielu zobaczysz jak bluzgają na bliźniego.

Jurek pojedzie za granicę??
Jurek pojedzie za granicę??
26 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Śmiech na sali :-)tutaj można zobaczyć ciebie pod różnymi nickami jedna i ta sama osoba. Chwała wszystkim dobrym ludziom, a niedobrym jak ty opiekę z gory.

Hermenegilda
Hermenegilda
25 dni temu

Pomieszało Ci się katoliku dobro ze złem i przestajesz rozróżniać. Może powrót do czytania biblii ze zrozumieniem?

Jurek pojedzie za granicę??
Jurek pojedzie za granicę??
25 dni temu
Reply to  Hermenegilda

A co ty nie katoliczka??to pewnie pełną parą promujesz LGBT, proponuje na siłę nie zmieniać tego co w Polsce ma akceptację może kilku procent – łatwiej ci będzie jak pojedziesz na zachód i z kolorowymi flagami majac na sobie kolczyki na brawiach, nosie i może pupie, będziesz machac z lesbijkami i gejami na czele. Będzie super:-)

Hermenegilda
Hermenegilda
25 dni temu

Inny kierunek, promuję miłość do bliźniego bez polityki.

Jurek
Jurek
25 dni temu

no przykład “POLSKIEGO KATOLIKA” – ŻENADA

Jurek pojedzie za granicę??
Jurek pojedzie za granicę??
25 dni temu
Reply to  Jurek

Oooo Jureczek to szlachta,zagraniczny pan kołnierzyk – normalnie nie pogadasz.

mDyr
mDyr
24 dni temu
Reply to  Jurek

Może taki kleks trzeba zrobić na niebie?

Pilnujmy Polski!
Pilnujmy Polski!
26 dni temu

Tak dla patriotyzmu, nie dla zgnilizny lewackiej.

Ewa
Ewa
26 dni temu

Pedalstwo nawet tęczę potrafi zohydzić.

Inkwizytor
Inkwizytor
27 dni temu

Dzięki propagatorom lgbt tęcza kojarzy się dziś z degeneracją…

NN
NN
27 dni temu
Reply to  Inkwizytor

Mnie się źle nie kojarzy, wręcz przeciwnie. Trzeba być szalenie małostkowym, żeby przywiązywać wagę do takich rzeczy. Cóż… Widocznie brak Ci dystansu.

NN
NN
27 dni temu

Ech… Dlaczego wyżej wspomniana książka J. Brzechwy nie kojarzy się Szanownemu Panu radnemu z tęczą? Czy Pan radny czytał tę książkę? Główny bohater (Pan Kleks) miał przecież tęczowe włosy (sic!).Pani dyrektor zaznacza, że zaczyna się okres przejściowy, dlatego rezygnują z tęczy. Zgadzam się. Naznaczanie jakimkolwiek logiem źle się kojarzy, ale to samo tyczy się mundurków i dokładnie z tego samego powodu warto z nich zrezygnować. Dzieci wchodzą w okres dojrzewania, chcą pokazać swoją odrębność, a mundurek, wszystko jedno z jakim emblematem, temu nie sprzyja. Mundurki? Bardzo proszę, lecz w harcerstwie.

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  NN

Trzeba zmienić tytuł, nazwisko autora i treść “Akademii pana Kleksa”, będzie spokój. Dziwię się, że nowe logo to kleks.

Adam
Adam
27 dni temu

prawdziwa 7 kolorowa tęcza to symbol przymierz z Bogiem, te podróbka 6 kolorowa to symbol dziwnej ideologii, nie mylmy pojęć i symboli #naukanieboli

Pilnujmy Polski!
Pilnujmy Polski!
27 dni temu

Polska dla Polaków a nie dziwactw patologicznych LGBT. Bal przebierańców jest w szkole dla dzieci, może tam jeszcze chcecie wrócić doedukować się??

Hm
Hm
27 dni temu

Co to znaczy w tym kontekście ,,Polska dla Polaków”? Wyjaśnisz? Przecież bycie gejem nie wyklucza bycia Polakiem.

Pilnujmy Polski!
Pilnujmy Polski!
26 dni temu
Reply to  Hm

LGBT to dziadostwo z zagranicy mające na celu zniszczyć polską tradycję.Ci co popierają LGBT działają na rzecz obcych państw, chamy z unii nawet wprowadzają kary za przeciwstawianie sie LGBT.

JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
27 dni temu

Może zamiast promowania zboczeń , spróbować promować Patriotyzm !!!

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu

Już raz pytałam i nie uzyskałam odpowiedzi, co to jest patriotyzm pisane przez duże “P”, a przez małe?

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Może to jest tak, że Patrioci są dużego wzrostu a patrioci małego?

JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
26 dni temu
Reply to  Hermenegilda

poważnie!!!!

M
M
27 dni temu

Zdefiniuj patriotyzm, proszę.

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  M

Chyba za trudne.

JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
26 dni temu
Reply to  M

Nie zrozumiesz Pinokio

JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
26 dni temu
Reply to  M

Nie zrozumiesz Pinokio

JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
26 dni temu
Reply to  M

specjalnie dla Ciebie:
Patriotyzm (łac. patria – ojczyzna, gr. patriotes) – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęci ponoszenia za nią ofiar i gotowości do jej obrony. Charakteryzuje się przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, gotowością do pracy dla jej dobra i w razie potrzeby, poświęcenia dla niej własnego zdrowia lub nawet życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Oparty jest na poczuciu więzi społecznej, wspólnoty kulturowej oraz solidarności z własnym narodem i społecznością.

Ewa
Ewa
27 dni temu

Nigdy nie myślałam że Czechowice to taka wiocha i ciemnota czarnych.

Last edited 27 dni temu by Ewa
Misiek
Misiek
27 dni temu
Reply to  Ewa

Czarne to ty masz łapy i gembe, wez w końcu się umyj.

Iwona 27 lat
Iwona 27 lat
27 dni temu
Reply to  Misiek

Dzięki takim jak ty kościoły są puste a młodzi odchodzą i maja czarnych pedofilii z nic czyli plan Szatana z Torunia i pisu zostaje wykonany aby była tylko ciemnota sekty ich.

Misiek
Misiek
26 dni temu
Reply to  Iwona 27 lat

***** zło jak Iwona 27 lat

JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
27 dni temu
Reply to  Ewa

zakaz pedałowania

You
You
27 dni temu
Reply to  Ewa

Masz rację. Ty nigdy nie myślałaś…

Jan
Jan
27 dni temu
Reply to  Ewa

Ewa takich debili sekty jarka i czarnych to trzeba ***** to ciemnota z XV w

Misiek
Misiek
26 dni temu
Reply to  Jan

Nie Janeczku, właśnie na odwrót powinno być i antypolskich lewaków trzeba *****. G***o prezentujecie i nic więcej.

www.prawy.pl
www.prawy.pl
27 dni temu

Nie bądźmy lewi 😀

Roman 55 lat katolik
Roman 55 lat katolik
27 dni temu

Ciemnota i wiocha zrobić wszystko na czarno jak czarni ale oni mogą być w purpurach złotach TRAGEDIA

You
You
27 dni temu

Dziś jesteś romanem… Przeważnie to podpisujesz się jako jakaś kretynka.

Ewa
Ewa
27 dni temu
Reply to  You

Spadaj jełopie sekty pis takiego to tylko *****

Misiek
Misiek
27 dni temu
Reply to  Ewa

***** Ewa

Pani Ewa
Pani Ewa
25 dni temu
Reply to  Misiek

Tyle jełopie cię stać małpować widać że z pis myślenie ma w du–e.zamiast w głowie tak ma 88 % ludzi ciemnej sekcie pis.

Pilnujmy Polski!
Pilnujmy Polski!
27 dni temu

A co zazdroscisz pacanie purpur złota??jak ktoś chce to daje na tace. A co chcesz nam zabronić dawać?? Chcesz ograniczyc nasza wolnośc??no właśnie, lewackie pacany chcą dzikiiego zachodu jaki już jest np w Szwecji, Francji i wielu innych krajach to jest: multi kulti może cię ciapaty nie z*****e.

JURAND ZE SPYCHOWA
JURAND ZE SPYCHOWA
27 dni temu

Roman może dałeś 55 razy za stolik,tylko pisać nie umiesz

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu

KLEKS to był dzisiaj jak próbowałam bąka puścić 😀 😀 pół godziny się szorowałąm z QPY

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Kleksy się neutralizuje bibułą, podszywacz. Acha, nie wiesz co to jest.

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu

Przepraszam wszystkich za te moje wypowiedzi. Wziąłem leki i już mi lepiej

Hero
Hero
27 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Spoko, zdarzaja się gorsze dni😀

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Hermenegilda

A elektrowstrząsy masz na kiedy?

Www.niezalezna.pl
Www.niezalezna.pl
27 dni temu

Polecam 😀

www.fronda.pl
www.fronda.pl
27 dni temu

Polecam 😀

Marek
Marek
27 dni temu

Połowa nauczycieli to geje, jawni lub ukryci więc skończcie z tą hipokryzją i dajcie ludziom nacieszyć się tęczą

Do Barana
Do Barana
27 dni temu
Reply to  Marek

Głodnemu chleb na myśli, na 99,9% z powyższej wypowiedzi wynika że to ty(z małej litery) jesteś gejem, bo normalna osoba o nauczycielach tak nie palnie. Mam pomysł – palnij sobie w ten g***i łeb i będzie lepiej 😀

Hero
Hero
27 dni temu

Wynocha z lewackimi tęczami!!!na pochodach LGBT paradują totalne dziwaki totalnych lewaków. Oni nie mają przesłania tolerancji tylko chamstwa!!!Precz!!!

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Hero

To pisze heroina? No to nieważne.

Hero
Hero
27 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Prawda koli w oczy, lewaku 😀

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Hero

Lewaku?, obrzucasz na lewo i prawo różnych nazwą lewacy i sypie Ci się jak krowie spod ogona. Zapoznaj się z definicją lewak i stosuj sobie ale odpowiedzialnie. Bo bluzgasz.

Hero
Hero
27 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Mądrości lewackiej wiesniary, uważaj bo deplas właśnie w duże gówno 😀

Abaddon
Abaddon
27 dni temu
Reply to  Hero

Leć prawaku do plebana, zrób co mu zwykle robisz … I żebyś nie uronił ani kropelki.🤣

Hero
Hero
27 dni temu
Reply to  Abaddon

Ale śmieszne buahaha żebyś wiedział pójdę w niedziele i rzucę na tace i to nie mało😁a wogole ty czasem nie jesteś jakiś niedorozwiniety??chyba na pewno.

Abaddon
Abaddon
27 dni temu
Reply to  Hero

Jeszcze płacisz za to plebanowi? To ty tam stoisz czy klęczysz?

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Hero

Kole, kole się pisze.

Marta
Marta
27 dni temu
Reply to  Hero

hero to ciebie trzeba *****

Ane
Ane
27 dni temu

Przepraszam co? Ja jako reprezentant najstarszej klasy w szkole jestem oburzona tym postem, ponieważ to moja klasa już od prawie 2 lat biła się o zmienienie mundurka i nie tylko ze względu na logo tylko ogólnie nikomu nie podobał się kolor itp. i jestem bardzo wkurzona za upolitycznienie tej sprawy, ja jako córka “tego polityka z PiSu” mogę powiedzieć że mój tata nie miał z tym nic wspólnego, mam nadzieję że ten artykuł zostanie usunięty tak szybko jak został dodany

Nie pozdrawiam.

Abaddon
Abaddon
27 dni temu
Reply to  Ane

Niedaleko pada jabłko od jabłoni. Stary jednak “dobrze” Cię wyszkolił.

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Ane

Czyli dzieci nie wytykano palcami. Co bardziej “oświecone” dzieci wytykały się same.

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Ane

Walcząca Gwiazdo klasowa, nieładnie jest nie pozdrawiać i nie wiem czyje to jest wychowanie: szkoły czy domu. Obawiam się, że artykuł nie zostanie usunięty “w podskokach” po mojemu jak się spodziewasz bo jest potrzebny, bardzo dobrze, że napisano o sprawie mimo, że i pani dyrektor chciałaby aby nie pisać.

Abaddon
Abaddon
26 dni temu
Reply to  Ane

Poproś tatusia, to może do LexTVN dopisze z kolegami LexBeskidzka24.

Kat
Kat
27 dni temu

Ten patron dla polskiej szkoły to niezbyt udany pomysł, bo onegdaj za czasów mrocznego stalinizmu apelował do młodzieży, by walcząc uniosła oskard i młot w świętej sprawie, burząc stary świat i wznosząc pieśnią i krwią nowy ( “Lećcie, orlęta” ). Na czele tej walki miał stać On: Słońce Narodów, Lokomotywa Historii, Józef Stalin. To On wskazywał drogę ku przyszłości, ku nowemu, lepszemu światu, światu socjalizmu. Z okazji zjednoczenia PPS z PPR opublikował w wiersz pt.”Marsz” A oto końcowe fragmenty tego wiekopomnego dzieła “(…)Żyje, mąci, knowa podziemie, Walka trwa dalej, wróg nie drzemie, Kto nie z nami, będzie z nami, Kto przeciw… Czytaj więcej »

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Kat

Dziecko Ci wyżej pisze aby nie mieszać polityki.

Jagoda
Jagoda
27 dni temu

Brawo mieszkańcy Czechowic-Dziedzic za zdrową reakcję. Od pewnego czasu tęcza ma charakter co najmniej dwuznaczny.

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu

I zrozumiałam, że lepiej byłoby dla decydującego grona rozstrzygającego “bez żadnych, zbędnych, negatywnych emocji” aby prasa nie pisała. Tylko nie rozumiem, ktoś “zakablował” prasie?, dlaczego jak sprawę rozstrzygnięto bez żadnych zbędnych, negatywnych emocji.

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Bełkot C.D. nawet po kilku lolkach nie kumam o c**j Ci chodzi – HOPELESS 😀

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Już nie pokumasz, podszywacz, nawet się nie staraj.

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu

Pani dyrektor dziwi się, że ktoś zainteresował media? Ja się nie dziwię, bardzo dobrze że piszą media i poznałam nie do końca oczywiste i spójne wyjaśnienia pani dyrektor.

Hermenegilda
Hermenegilda
28 dni temu

Jak to logo wyglądało kiedyś, jak dzisiaj? Nie rozumiem wypowiedzi pani dyrektor, jest za i przeciw?

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Ty podszywacz to akurat nie musisz rozumieć.Wystarczy że zalewasz portal swoimi wynurzeniami.

Hermenegilda
Hermenegilda
27 dni temu
Reply to  Hermenegilda

Aha, Twój cel to abym była zanurzona? Zalewaj komentarzami, nikt Ci nie broni ale trzeba umieć coś sensownego napisać. A nie tylko szukać komentarza Hermenegildy i napisać uwagę bez wartości merytorycznej..