Bielsko-Biała Kultura i rozrywka

BWA: Czarno-białe kadry o przeszłości

Zdjęcia: Magdalena Nycz

W piątek, 6 września, w dolnej sali Galerii Bielskiej BWA odbył się wernisaż wystawy „Niepamięć. Tożsamość ukryta” bielskiej artystki Joanny Chudy.

Zajmuje się ona fotografią kreacyjną. Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych. Uzyskała stopień doktora w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Wystawa prezentowana w BWA to efekt projektu powstałego dzięki stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artystka postanowiła poszukać własnych korzeni. Wybrała się w tym celu na Podhale, ponieważ w Nowym Targu stał zapamiętany z dzieciństwa dom dziadków. W trakcie podróży fotografowała pejzaże, które ją zaintrygowały. W ten sposób zrealizowała projekt, na który składa się kilkanaście czarno-białych fotografii. Niektóre przedstawiają stodoły, las, drogę wśród pól czy przydrożne kapliczki. Na innych wśród pejzażu obecna jest kobieta w stroju kąpielowym stylizowanym na lata międzywojenne, stojąca na środku drogi czy leżąca w wodzie. Na wystawę składają się również fotografie wydobyte z archiwów Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Bielsku-Białej czy Narodowego Archiwum Cyfrowego.

– Poszukiwanie własnych korzeni, które artystka dotychczas utożsamiała z Podhalem, doprowadziły ją do bardziej skomplikowanych historii – komentuje Agata Smalcerz, dyrektor Galerii Bielskiej BWA i kuratorka wystawy. – Jednak dotarcie do wielu wątków okazało się niemożliwe, odwiedzenie miejsc, w których splotły się losy przodków, nie przyniosło spodziewanych rezultatów. Niepamięć współczesnych zakryła dawną historię.

– Głównym elementem cyklu jest zderzenie tego, co przeszłe, z teraźniejszością – wyjaśnia Joanna Chudy. – Obraz kilku pokoleń odkrywa historię południa kraju zróżnicowanego kulturowo i społecznie, bogatego w różne tradycje i doświadczenia. Historię dość skomplikowaną, bo związaną z trudnym czasem.

Wystawa jest realizacją Nagrody Dyrektora Galerii Bielskiej BWA, którą Joanna Chudy otrzymała w ostatniej, czwartej edycji Bielskiego Festiwalu Sztuk Wizualnych 2018. Nagrodzony został wówczas jej dyptyk fotograficzny z cyklu „Red/Czerwony”.

Ekspozycja trwa do 6 października, jednak w dniach 9-10 września nie będzie dostępna dla widzów ze względu na obrady jury 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień 2019.

navigate_before
navigate_next

KB_groby
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments