Wydarzenia Cieszyn

Być w Cieszynie albo nie być? Spotkanie redakcji GZC z młodzieżą licealną i rozmowy o mieście

Fot. Michał Cichy

Młodzież ma sporo do powiedzenia na temat Cieszyna i jest to optyka całkiem konkretna, która dla starszych, szczególnie tych u władzy, może być ciekawą sugestią.

„Być tu albo nie być? Wybory życiowe i samorządowe” – taki tytuł miała debata, którą odbyła redakcja Głosu Ziemi Cieszyńskiej z młodzieżą Liceum im. M. Kopernika i Liceum im. Osuchowskiego w Cieszynie. Tłem tych rozważań było wyludnianie się Cieszyna. Prowadzone było nie tylko przez cieszyńskich dziennikarzy, ale też niedawnego absolwenta „Kopera”, Krzysztofa Londzina  oraz redaktorkę gazety „Przełom” z Chrzanowa, Grażynę Kaim.

Tłem rozmów były nadchodzące wybory samorządowe, a więc i to, czym powinna zająć się władza następnej kadencji, by zatrzymać odpływ cieszynian. Młodzi ludzie, zapytani o to, czy zamierzają zostać nad Olzą, czy wyjechać na studia, najczęściej odpowiadali, że nie mają sprecyzowanych planów. Sporo było uczniów, którzy już teraz są zdecydowani żyć gdzie indziej, a tych, którzy zamierzają zostać – znacznie mniej. Wśród czynników, jakie wpływają na to, że nie są z miasta nad Olzą szczególnie zadowoleni wymieniane były takie sprawy, jak: niedostateczna informacja dla młodych ludzi o tym, co dzieje się w mieście, brak ciekawych miejsc do przyjemnego spędzania czasu, czy słabe skomunikowanie publiczne z podmiejskimi miejscowościami.

Spotkanie zorganizowane było w ramach programu grantowego Audytor Wyborczy. Więcej o nim przeczytacie w Głosie Ziemi Cieszyńskiej.

google_news
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Paweł
Paweł
1 miesiąc temu

A co dziś Cieszyn oferuje młodym? Mieszkanie tylko za ciężką kasę u dewelopera, drogi takie, że trzeba mieć dobrego SUVa by nie siedzieć ciągle u mechanika, puste, zamknięte centrum miasta w którym młoda matka z dzieckiem nie ma szans niczego załatwić w okolicznych urzędach, bankach czy zakładach usługowych. No i odklejone od rzeczywistości pomysły na rozwój miasta w rodzaju Cieszym mistem turystów czy parkingi buforowe. Ja bym też z takiego miasta spieprzał.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Paweł

Na szczęście seniorów nie pytają, wiedzą że już nie “spieprzy”.

nie wiadomo
nie wiadomo
1 miesiąc temu

Spotkanie chyba nie z młodzieżą a jej reprezentantami. Czy GZC dowiedział się w ramach “Audytor Wyborczy” ile młodzieży deklaruje wziąć udział w wyborach samorządowych czy nie bardzo ją obchodzą? Reprezentanci komitetów wyborczych przydaliby się na spotkaniu.

NOWE CIESZY N
NOWE CIESZY N
1 miesiąc temu
Reply to  nie wiadomo

W spotkaniu wziął udział kandydat na burmistrza Miasta Cieszyna Janusz Mendera z KWW NOWE CIESZY N