Wydarzenia Cieszyn

CBA prześwietliło istebniański samorząd. Budżet gminy stracił co najmniej 1,6 mln zł

Fot. Pixabay.com

Centralne Biuro Antykorupcyjne przyjrzało się działalności gminy Istebna w latach 2013-2019 w zakresie podatków i gospodarki nieruchomościami. Działania rozpoznawcze, a następnie kontrolujące, trwały prawie rok. Co z nich wynika?

Rada Gminy Istebna zapoznała się z wynikami kontroli podczas ostatnich obrad. Obszerny dokument dostępny jest tutaj. Kontroli podlegały podejmowanie i realizacja decyzji w zakresie rozporządzania mieniem komunalnym, zwolnień podatkowych i przedmiotowych, ulg i preferencji wobec podmiotów zobowiązanych z tytułu podatku od nieruchomości w gminie Istebna.

Pracownicy CBA stwierdzili niedopełnienie obowiązków przy ustalaniu wymiaru i poboru podatku od nieruchomości w gminie Istebna w latach co najmniej od 2013 do 2018, czego skutkiem było uszczuplenie w tych latach budżetu gminy o co najmniej 1 600 000 zł, z czego co najmniej 300 000 zł uległo przedawnieniu.

Z kontroli wynika, że duże obiekty i przedsiębiorstwa znajdujące się na terenie Trójwsi Beskidzkiej były opodatkowane nieprawidłowo lub wcale. Wśród wskazanych niepoprawnie opodatkowanych nieruchomości znajdują się również takie, w których opodatkowano jedynie grunty, a pominięto obiekty budowlane mimo wiedzy, iż na gruntach tych znajdują się obiekty budowalne. Wykazano również nieruchomości, które nie były opodatkowane pomimo posiadanych przez organ podatkowy informacji o powstaniu wobec nich obowiązku podatkowego. Niektóre decyzje podatkowe wydawane były bez przeprowadzonych postępowań podatkowych i bez uzyskania wymaganej dokumentacji podatkowej. W dokumentacji urzędowej znajdowały się ponadto takie dokumenty, które nie były wykorzystane służbowo.

Subskrybuj
Powiadom o
guest
9 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu

Prześwietlona została nie aktualna władza. To już NIK nie kontroluje tylko CBA? W wnioskach nie ma nic o korupcji.

Tadeusz
Tadeusz
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Poprow szybko błendy,Som ino tylko dwa. Jak sie Hermenegilda dowie, to zaś bydzie „na Kowno”.

Tadeusz
Tadeusz
1 miesiąc temu
Reply to  Tadeusz

Jak już poprawisz, to możesz pisać o CBA, NIK, a nawet PTTK, MPO, TPPR i najlepiej w Esperanto.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Tadeusz

Tylko 2 błędy?, a w podstawowym miejscu tj. nicku nie ma błędu zasadniczego? Dziękuję Tadeuszowi za pozwolenie, że w ogóle mogę pisać. Widzę, że nie mam pozwolenia na pisanie o PZPR a warto. Widzę też, że Tadeusz ma ochotę wesprzeć przyjaciela podsrywacza, do dzieła częściej.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Tadeusz

Podpowiem Tadeuszowi kierunek jaki jest najlepszy w wspieraniu przyjaciela: jabcok, GS, Pogwizdów itp. Nie dość, że dobre to kupa śmiechu. Bo przyjaciel zapowietrza się nieraz i pisze, że nie ma o czym pisać, to jest moment dla Tadeusza.

Tadeusz
Tadeusz
1 miesiąc temu
Reply to  Hermenegilda

Każdy moment we wspieraniu piszących swawolnie jest dobry wręcz nieunikniony. I żadne zapowietrzanie, pogwizdywanie, a nawet kwik nie pomogą. Lepiej weź flagę w dłoń i idź wietrzyć skołataną głowę.

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Tadeusz

Rady co do mojej głowy zostaw i skup się na swojej bo też nie jest w porządku. O jakim kwiku piszesz w przypadku destrukcji, którą przyjaciel tu robi? Pisanie swawolne przez podszywacza? – o czym Tadeusz pisze z nieskołatenej głowy?

Hermenegilda
Hermenegilda
1 miesiąc temu
Reply to  Tadeusz

Mówisz, Tadeusz, (przecinki wstawione) żadne pogwizdywanie? A przecież Pogwizdów wymyślił swawolny przyjaciel – podszywacz pod nick Hermenegilda i rozwijał narrację wkoło. Za niedługo będziesz przepraszał przyjaciela, że źle napisałeś? Proponuję od razu napisać sprostowanie, że właśnie z pogwizdywaniem najlepiej.

Jan
Jan
1 miesiąc temu

Nic dziwnego pilnowali gorole LGBT wiocha.