Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Oświęcim

Koleje Śląskie podwyższą ceny biletów

Pociągi spółki Koleje Śląskie na stacji Żywiec. Fot. Paweł Szczotka

Od 10 maja spółka Koleje Śląskie wprowadza zmianę taryfy na swoje bilety. W części będzie to podwyżka, a w części obniżka. Niestety w naszym regionie bilety jednorazowe i miesięczne pójdą w górę. Natomiast spółka zapowiada, że od września pojawią się nowe atrakcyjne cenowo bilety całodobowe.

W swoim komunikacie spółka Koleje Śląskie przyznała, że ostatni pandemiczny rok był trudny dla przewoźników.

Zwiększenie częstotliwości dezynfekcji parku taborowego, nacisk spółki na bezpieczeństwo podróżnych przy jednoczesnym zmniejszeniu ich liczby w pociągach, przyczyniły się do spadku wpływów finansowych. Skutki pandemii odczuwają wszyscy organizatorzy transportu publicznego w Polsce, również Koleje Śląskie. Biorąc pod uwagę efekty obecnej sytuacji w kraju i regionie oraz wzrost kosztów funkcjonowania spółki, w tym podwyżki cen energii elektrycznej, napraw i utrzymania taboru, niezbędnym krokiem jest modyfikacja dotychczasowej taryfy. To pierwsza kompleksowa zmiana cenników od pięciu lat i pierwsza istotna przebudowa cenników od początku istnienia Kolei Śląskich – tłumaczy się przewoźnik z wprowadzanych zmian, gdzie średnia podwyżka cen biletów wyniesie około 13 procent.

Koleje Śląskie zastrzegają przy tym, że nie wszystkie ceny biletów zostaną podwyższone.

Część z nich zostanie również obniżonych. Po modyfikacji taryfy Koleje Śląskie nadal będą jednym z najtańszych przewoźników kolejowych w Polsce. Natomiast już we wrześniu pojawią się nowe atrakcyjne ofert dedykowane różnorodnym odbiorcom, w tym seniorom, rodzinom czy małym grupom. Ponadto, na części tras wprowadzimy również możliwość korzystania z innowacyjnej taryfy pozaszczytowej ze zniżką do 20 proc. – podkreśla Aleksander Drzewiecki, prezes spółki Koleje Śląskie.

Jak zmiany taryf będą wyglądały w praktyce w naszym regionie?

Bez zmian pozostanie cena biletu Oświęcim – Katowice – 6 zł. Ale w górę pójdą opłaty za przejazdy jednorazowe: Bielsko-Biała Główna – Katowice z 14 zł na 16 zł (poza szczytem od 1 września 13,60 zł), Cieszyn – Katowice z 14 zł na 17,50 zł czy Katowice – Wisła Głębce z 15 zł na 19,50 zł. Z kolei bilety miesięczne podrożeją z 266 zł do 317 zł na trasie Bielsko-Biała – Katowice, z 260 zł do 295 zł z Cieszyna do Katowic czy z 260 zł do 320 zł z Katowic do Wisły Głębce.

Czym spółka Koleje Śląskie chce zaskoczyć pasażerów we wrześniu?

Wtedy do sprzedaży wejść ma bilet sieciowy – Silesia 24, z którym będzie można podróżować po województwie śląskim pociągami Kolei Śląskich bez ograniczeń przez całą dobę za 38 zł. Z kolei – Silesia 24 Duo – ma pozwolić na zabranie w dni wolne od pracy drugiej osoby za dopłatą 1 zł.

KB_starsza
Subskrybuj
Powiadom o
guest
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu

Rok był trudny także dla pasażerów. Podwyżki w miejscach dużej intensywności podróżowania a obniżki gdzie mało pasażerów – to filozofia ściągnięcia kasy z podróżnych bo koleje są w potrzebie.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

To nie mój komentarz, poszczywacz działa.

Hermenegilda
Hermenegilda
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

I podsrywacz też.

wici
wici
2 miesięcy temu
Reply to  Hermenegilda

To jest złodziej,w dodatku tuman.